Streamripper: snadné nahrávání z Winampu

Internetové vysílání je stále populárnějším způsobem, jak si poslechnout zajímavé skaldby nebo shlédnout některé filmy. V oblíbeném přehrávači Winamp také najdete možnost připojení k internetovým rádiím. Díky pohodlnému modulu, který k Winampu doinstalujete, budete moci stiskem jediného tlačítka nahrávat vysílání do zvukového souboru.

Plusy / minusy
+ instalace
+ Winamp není nutný
– čeština

Program Streamripper existuje jako samostatný nástroj i jako doplněk pro oblíbený přehrávač Winamp. V podobě doplňku má také o něco pohodlnější ovládání. S instalací byste neměli mít problém, program předpokládá přehrávač v jeho výchozí složce (čili např. C:\Program Files\Winamp), případně v jiné, kterou zvolíte. Z toho tedy vyplývá, že Winamp musíte nainstalovat jako první.

Po instalaci Streamripperu a následném spuštění Winampu by se vám mělo zobrazit okno nově instalovaného modulu. Podobně jako ostatní části Winampu i okno Streamripperu je „magnetické“, čili lze jej přichytávat k ostatním zobrazeným částem přehrávače. Abyste mohli začít s nahráváním, není nic snazšího, než si ve Winampu spustit nějakou rozhlasovou stanici, jejichž velký výběr najdete v Media Library pod položkou Online Services a Shoutcast Radio.

Klepněte pro větší obrázek

Streamripper jako modul pro přehrávač Winamp

V okamžiku, kdy přehrávání některé z online rozhlasových stanic spustíte, nebo ji přidáte do playlistu, vyzve vás Streamripper ke stisku tlačítka Start, kterým zahájíte nahrávání. Obdobně pak můžete druhým tlačítkem nahrávání ukočit. Na disku v počítači se vám objeví soubor obsahující zaznamenaný zvuk. Získaná data jsou ukládána do formátu použitého stanicí, umístění a další parametry souboru jsou otázkou nastavení modulu Streamripper.

Bez výběru formátu pro ukládání

Okno pro nastavení obsahuje několik záložek, na každé z nich můžete upravit pomocí příslušných voleb některé parametry Streamripperu. První záložka Connection umožňuje zapnout podporu automatického navazování spojení při výpadku. To je ostatně také výchozí volba. Zajímavostí je vytvoření streamu, který bude možno dále šířit. V případě, že nahrávka přesáhne určitou velikost, může modul přerušit nahrávání. Velikost je počítána na megabajty. Další nastavení související s připojením se týká označení, pod kterým se bude Streamripper připojovat k stanicím a názvu serveru, který poslouží pro předávání streamovaného vysílání jiným uživatelům.

Klepněte pro větší obrázek

Nastavení připojení Streamripperu

Zajímat vás bude nastavení týkající se souborů. V první řadě doporučuji změnit složku, do které jsou získávaná data ukládána. Umístění na Plochu není asi nejšťastnějším řešením. Každý uživatel počítače má své vlastní oblíbené složky pro podobné účely, takže si ji zde zadejte. Dále vám modul umožňuje rozhodnout se, zda budou data ukládána do samostatných souborů v závislosti na nahrávání nebo do jednoho velkého. Vytvářené soubory jsou automaticky doplňovány o informace v ID3 tazích. Podporována je jak verze 1 tak verze 2.3.

Klepněte pro větší obrázek

Nezapomeňte změnit místo pro ukládání nahrávek

Funguje nejen ve Windows a Winampu

Zajímavostí jsou automaticky vytvářené názvy souborů podle vámi zadaných kritérií. V příslušné části nastavení upravíte vzorek názvu souboru pomocí speciálních řetězců, ze kterých poskládáte výsledný název. Ten může obsahovat název streamu, interpreta, název skladby, album, datum a čas skladby, nebo automatické počitadlo. Výchozí nastavení počítá s názvem streamu, který je použit pro vytvoření složky (všimněte si finty s lomítkem), jménem interpreta a názvem skladby.

Klepněte pro větší obrázek

Lomítkem zajistíte vytvoření složky

Příznivci upravených zevnějšků počítačových programů budou jistě rádi, že i Streamripper v podobě modulu pro Winamp umožňuje skinování, čili změnu vzhledu. Po instalaci máte na výběr tři. Výchozí stříbrný tak můžete zaměnit za černý ve stylu starší verze Winampu nebo za typicky modrý motiv vzhledu ve stylu Windows XP.

Klepněte pro větší obrázek

Jeden z nabízených motivů vzhledu

Možnosti nastavení Streamripperu pokračují nastavením časů mezer mezi nahrávkami, prodlev na začátku nebo na konci, určením ticha atd. Veškeré časy jsou udávány v milisekundách, což znamená, že běžný údaj v sekundách vynásobíte tisícem. V poslední části nastavení programu si můžete přizvat na pomoc externí program, který Streamripperu předá údaje získané z metadat, čili již zmíněné názvy alb, jména interpretů, názvy skladeb atd. Autoři Streamripperu nezapoměli na uživatele s neanglickými kódovými stránkami, takže pro metadata, předávání streamu, ID3 popisky a názvy souborů můžete vybrat odpovídající kódovou stránku. Čeští uživatelé se nemusejí bát, ta naše je vybrána automaticky.

Klepněte pro větší obrázek

Nastavení prodlev

Streamripper je zajímavé řešení pro každého uživatele Winampu, který by si rád občas zaznamenal některé písničky do souboru. Pokud se smíříte s nemožností výběru formátu pro ukládání, nebudete mít se Streamripperem žádný problém. Komu nevyhovuje skutečnost, že spolu se Streamripperem je nutné mít instalován Winamp, může sáhnout po konzolové verzi Streamripperu, která funguje v textovém režimu jak ve Windows, tak například v Linuxu.

Streamripper for Winamp 1.62 beta2
Nahrávání streamovaného zvuku
web streamripper.sourceforge.net
stáhnout Gigamania.cz
cena zdarma

Témata článku: Windows, GigaMania, Online Radio, Metadata, Winamp, Stream, Shoutcast, Stříbrná verze

16 komentářů

Nejnovější komentáře

 • George 15. 3. 2007 16:29:54
  Neviem, na co to potrebujes, ci na webradio alebo na normalne radio, ale...
 • drb 15. 3. 2007 9:57:26
  Screamer je fajn. Neví ale někdo o něčem kde by se dal záznam plánovat?...
 • wee 15. 3. 2007 9:39:04
  som to pouzival pred tromi rokmi :)
  teraz uz pouzivam linux mam ine...
Určitě si přečtěte

Země se jenom o vlásek vyhnula věčnému zmrznutí

Země se jenom o vlásek vyhnula věčnému zmrznutí

** Země po většinu doby své existence zmrzlá rozhodně nebyla ** Podle nového výzkumu tomu však unikla jen o vlásek ** Kdyby totiž byla jenom o 15 procent dále od Slunce, tak by prý kompletně celá zamrzla

20.  9.  2017 | Stanislav Mihulka | 9

CCleaner obsahuje softwarovou havěť! Tvůrcům se do kódu dostali hackeři

CCleaner obsahuje softwarovou havěť! Tvůrcům se do kódu dostali hackeři

** Masově oblíbený program pro softwarovou očistu Windows ovládli hackeři ** Narušení se podařilo zavčas odhalit, unikla jen data o počítačích uživatelů ** Je paradoxní, že CCleaner byl slabě zabezpečen, když jej letos koupil Avast

18.  9.  2017 | David Polesný | 45

Noční strana Venuše vydala další tajemství

Noční strana Venuše vydala další tajemství

18.  9.  2017 | Jiří Černý

Jak tankují bombardéry: Z létající benzinky šest kilometrů nad Českem

Jak tankují bombardéry: Z létající benzinky šest kilometrů nad Českem

** Bombardéry tankují z létající benzinky Boeing KC-135 Stratotanker ** Tu americké letectvo pro doplňování paliva jiných letounů ve vzduchu využívá už více jak půlstoletí ** Tankování probíhá přes speciální výsuvné čerpací rameno na zádi

17.  9.  2017 | Natoaktual.cz

Hacknutý CCleaner je mnohem zákeřnější, než se zdálo. Update na novou verzi nestačí, proveďte obnovu systému

Hacknutý CCleaner je mnohem zákeřnější, než se zdálo. Update na novou verzi nestačí, proveďte obnovu systému

** Chyba v CCleaneru je závažnější, než se zdálo ** Update na novou verzi nemusí stačit ** Přinášíme detaily

Včera | Stanislav Janů | 51


Aktuální číslo časopisu Computer

Vyplatí se ještě těžit kryptoměny?

Velký test studentských notebooků

Test pěti levných soundbarů

Nejlepší chytré hodinky