Strategie šachové partie Microsoft vs. USA

Microsoftu v době, kdy celá burza padá dolů, opět stoupají, a dá se předpokládat, že po ukončení tohoto sporu vylétnou nahoru jako raketa.
Nevím, jak ostatním, ale mě se jeví, že v soudním procesu Microsoft vs. USA tahá první jmenovaný od začátku za delší kus provázku. Ve známém sporu o tom, jak moc má být Explorer integrován do operačního systému a zda firma může podmiňovat instalování Windows i instalací prohlížeče, se Microsoft dlouhou dobu choval velice arogantně a federálního soudce stavěl do role tajtrdlíka. To je samozřejmě riskantní – povolání soudce je v USA nesmírně vážené, mnohem ctěnější než povolání politika, bezúhonnost a čestnost těchto mužů je brána jako berná mince. Soudce zareagoval poměrně ostře, ale zřejmě správně, když pohrozil Microsoftu vyhlášení pohrdání soudem.

V tomto okamžiku Microsoft nasadil zcela jinou tvář: soudu se omluvil za svou rétoriku (!), prohlásil, že toho lituje a že se bude chovat lépe. Zdá se ale, že je to od firmy velmi pečlivě připravená kampaň, ve které se snaží tvářit lidštěji (například i sloganem vyhlášeným u nás – "V centru pozornosti je člověk").

Za nejtvrdšího muže v Microsoftu není považován Gates, ale muž č. 2 Steve Ballmer; právě ten zřejmě stojí za hodně nekompromisními postupy vzhledem k hardwarovým partnerům. Ballmer rovněž vyhlásil, že firma v budoucnu může změnit své známé agresívní postupy vůči partnerům, že bude usilovat o větší "férovost a citlivost".

Samozřejmě to ovšem neznamená žádný ústup: Microsoft dále argumentuje ve prospěch svých produktů a strategií, pouze v jiném tónu – na svém domovském webu například firma žádá americké Ministerstvo spravedlnosti, aby přesně definovalo, co považuje za onen "prohlížeč" (to dává smysl – dnešní Explorer totiž obsahuje jak nástroje pro prohlížení Internetu, tak i funkce a knihovny pozměňující operační systém, plus další programy s různou mírou využití v lokálním prostředí a na Internetu). Microsoft dále – opět ve slušném tónu, a opět logicky – žádá soud, aby vyjasnil, co se vlastně míní v klíčovém rozsudku z roku 1995, kde se pouze vágně hovoří o "jiných programech", jimiž nesmí Microsoft podmiňovat své licenční smlouvy. Právě na základě tohoto rozsudku byl Microsoft poprvé nařčen Ministerstvem spravedlnosti a právě odsud vznikl požadavek jednomiliónové denní pokuty.

Je jasné, že krátkodobě Microsoftu tato tahanice uškodí, nicméně i burza ukazuje, že obchod se točí dál: akcie Microsoftu v době, kdy celá burza padá dolů, opět stoupají, a dá se předpokládat, že po ukončení tohoto sporu vylétnou nahoru jako raketa. Je otázkou, zda firma dělá dobře, když takto s reprezentanty amerického státu manévruje – neměla by raději sklopit uši a tvářit se jako hodný žáček?

Uvědomme si jeden fakt: podle nedávného průzkumu je pro Američana, který ví cosi o počítačích a Internetu (a to jsou dnes desítky procent dospělé populace!), Bill Gates stejně významnou osobou jako Bill Clinton – konkrétně, osobou, která ovlivňuje stejně nebo více jejich životy. Zatímco Clinton, jeden z nejpopulárnějších prezidentů vůbec, za dva roky skončí úřad (a i kdyby skončit nemusel, je stále otrokem svých voličů, ovlivnitelný i malou aférkou), bude se Bill setkávat zřejmě ještě s několika dalšími generacemi amerických prezidentů a ve vzduchu bude nevyřčené – víte, milý pane, já pamatuju ještě Nixona a budu takhle podávat ruku ještě pár vašim nástupcům. Takže on to z jednoho pohledu není právní spor, ale prosté přetahování Clintonovy administrativy s mocnou firmou, souboj dvou protivníků, ve kterých je možná silnější ten druhý.

Podíváme-li se na spor od začátku, zjistíme, že Microsoft v něm vlastně vůbec neustoupil – naopak si vytvořil na začátku jakési předpolí daleko před místem vlastního ohrožení, a zde velice úspěšně už pár měsíců lavíruje a odvádí pozornost tím, že si chvíli koleduje o pohrdání soudem, pak se kaje, a zítra vymyslí zase něco jiného. Mezitím pochopitelně pracují jeho týmy na tom, jak vytvořit příští verze Windows tak, aby se soudu jaksi a víceméně vyhovělo, a aby přitom Netscape zase přišla o šance šířit svůj prohlížeč.

Váš názor Další článek: Clustery na Internetu s výkonem kolem 1,2 Gigaflops

Témata článku: Microsoft, Windows, USA, Part, Nejpopulárnější kus, Strategie, Šach, Spore, Připravená strategie, Str, Americký prezident, Partie, Clinton, Bill Clinton, Federální úřad


Určitě si přečtěte

Teď už Chromium ovládne Windows 10 úplně. Microsoft dokončil WebView2

Teď už Chromium ovládne Windows 10 úplně. Microsoft dokončil WebView2

** Před dvěma lety se Microsoft zasnoubil s Chromem ** Nový Edge není zdaleka jejich jediné dítě ** Ještě důležitější je komponenta WebView2

Jakub Čížek | 50

Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

** Nvidia uvedla nové desktopové grafické karty GeForce RTX 3000 ** Jedná se o modely GeForce RTX 3070, 3080 a 3090 ** K výrobě se používá 8nm technologii od Samsungu

Karel Javůrek | 68

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Možná největší problém je nedostupnost, nejžádanější kusy jsou vyprodané

David Polesný | 21

Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

** Obtěžují vás neustálé dotazy webů, zda chcete zobrazovat oznámení? ** Můžete je zakázat, a to jak kompletně, tak i pro jednotlivé stránky ** Připravili jsme návody pro Chrome, Firefox, Edge a Operu

Karel Kilián | 11

Velký test televizorů v Computeru: i levnější značky překvapily kvalitou obrazu

Velký test televizorů v Computeru: i levnější značky překvapily kvalitou obrazu

** Jak funguje biometrické zabezpečení ve Windows ** Nejlepší správci hesel ** Létáme v Microsoft Flight Simulator

Časopis Computer | 5

Jak sestavit rodokmen. Z informací, které jsou na internetu

Jak sestavit rodokmen. Z informací, které jsou na internetu

Podrobný návod, jak hledat ve starých matrikách informace o předcích a nemuset při tom ani vstát od počítače. Základy internetové genealogie.

Marek Lutonský | 59


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 5 500 Kč

Test levných herních notebooků

Hrajeme na Xbox Series X

Programy pro kontrolu dětí na počítači