Strasti a slasti výrobců základních desek

Přesto, že někteří výrobci základních desek dosáhlí ve třetím čtvrtletí tohoto roku rekordních tržeb (a to hlavně díky prodeji relativně dražších základních desek s čipovou sadou i845), finanční výsledky nejsou takové jak si tento segment trhu dříve sliboval. Článek také obsahuje aktuální žebříček "TOP six".

Podle VR-zone, DigiTimes: Přesto, že někteří výrobci základních desek dosáhlí ve třetím čtvrtletí tohoto roku rekordních tržeb (a to hlavně díky prodeji relativně dražších základních desek s čipovou sadou i845 - u některých firem činil podíl základních desek s i845 na celkové tržbě až 45%), finanční výsledky nejsou takové jak si tento segment trhu dříve sliboval.

Důvody jsou dva:

  • V posledním období docházelo ke krácení dodávek souvisejících s novou platformou Pentium 4 / Socket 478 - problémy byly jak s vlastními konektory (na trhu se objevily pouze sockety 478 od Foxconn, firmy AMP a Molex nestačily najet plnou výrobu), tak vlastních procesorů i čipových sad i845 (Intel v této situaci zavedl kvóty pro jednotlivé výrobce). Poznámka: Problémy s dodávkami jsou však jistě krátkodobého charakteru a v nadcházejícím čtvrtletí budou nejspíše vyřešeny.
  • Druhou příčinou nižších výnosů je litý cenový boj mezi výrobci, kteří snižují ceny přesto, že cena čipové sady Intel845 je poměrně vysoká (původní ceny desek na této bázi klesly z 115USD na dnešních asi 82USD, vlastní čipová sada i845 stojí 26-38USD). Také poptávka po řešeních na bázi i845 není tak vysoká jak se očekávalo - prodeje jsou jen mírně nad úrovní i850 před tím, než byla uvedena nové čipová sada i845.

V této situaci mnozí výrobci nastoupili mnohem opatrnější kurs a příliš nespěchají ani s i845-kou (ta dosud nabízí pouze podporu SDRAM PC133), ani s "nechtěnými" řešeními na bázi VIA P4X266 (zde se připojují i licenční problémy viz. P4X266 - vyhozen dveřmi...) či SIS 645 (také s podporou DDR). Akceleračním bodem má být až uvedení výkonnější čipové sady Intel845D (s podporou DDR SDRAM) - to by mohlo proběhnout již v listopadu.

společnost obrat (mil. USD) dodávky (ks.)
ASUStek 182 1 400 000
ECS (Elitegroup) 82 1 500 000
Gigabyte 76 950 000
Abit 28,8 (26% nárůst) neuvádí
DFI 13,7 180 000
Epox 15,2 193 000

výsledky za záři 2001

PCtuning komentuje: Motorem prodeje základních desek zůstává i nadále platforma Pentium 4 + Socket 478. Navíc se zdá, že přechod na nový Intelův "socket" bude opravdu svižný a nekompromisní. Socket 370 a především Socket 423 (jak jsme již upozorňovali) se nástupem nové platformy dostanou do své poslední životní fáze. Co se týče základních desek, nyní jsme ve fázi, kdy se prakticky čeká na DDR řešení od Intelu, konkrétně na čipovou sadu i845D. Desky s tímto čipsetem nabídnou vyšší výkon než jejich dosavadní "SDRAM-ové" kolegyně i845. Vyšší propustnost nové čipové sady přijde zejména vhod pokud budete uvažovat o případném budoucím upgradu těchto systémů - tuto možnost zajistí kompatibilita s budoucím 0.13 mikronovým jádrem Pentia 4 (Notrhwood).

Další zajímavý postřeh nabízi "TOP řebříček" výrobců základních desek. Nejvíce kusů základních desek vypustily do světa firmy ASUStek a ECS, přičemž tržby té druhé jsou stěží poloviční. Pokud se však podíváte do ceníků HW, pochopíte mnohé...  Joro: předpokládám také, že ECS, díky uvedení "nepřátelské" čipové sady P4X266, nebude asi figurovat na rozdělovníku nedostatkové čipové sady Intel845 - bude se muset tedy spokojit s levnějšími / náhradními čipsety. 

Číslo týdně - 60%

Nová Pentia 4 budou Intelem prosazovaná opravdi intenzívně - očekává se, že ke konci roku bude tržní poměr řešení na bázi Socketu 478 (Pentia 4 v pouzdře mPGA) asi 60% (samozřejmě v portfoliu produktů Intelu). Starším řešením na bázi Socketu 370 (Pentiím III + Celeronům) a Socketu 432 (původním Pentiím 4) zbude zbylých 40%. 

Diskuze (28) Další článek: Intel chystá nové balení procesorů

Témata článku: Str, Licenční problém, Foxconn, SLA, Zak, White, Strast, Vysoký prodej, Původní výrobce, Základ, Base


Určitě si přečtěte

Co je to UWB? Nová technologie zastoupí Wi-Fi, Bluetooth i NFC a slibuje velké věci

Co je to UWB? Nová technologie zastoupí Wi-Fi, Bluetooth i NFC a slibuje velké věci

** V nových mobilech se začíná objevovat tajemná zkratka UWB ** Jde o další technologii, jak navzájem propojit různá zařízení ** Oproti Wi-Fi a Bluetooth má řadu výhod

Lukáš Václavík | 36

Lukáš Václavík
UWBIoTTechnologie
Google spouští vlastní VPN a konkurenci se to vůbec nelíbí
Lukáš Václavík
SoukromíVPNGoogle
Pozor na tyto doplňky pro Chrome a Edge. Mohou obsahovat malware, varuje Avast
Jakub Čížek
MalwareProhlížeče
Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

** Kam doma natrvalo uložit data? Vyplatí se ještě optická média? ** Jaké kapacity disků a médií má smysl koupit? ** Cenovou výhodnost si ukážeme na příkladech s 2TB úložištěm

Lukáš Václavík | 118

Lukáš Václavík
ZálohováníÚložištěPevné disky
Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

** Kvalita GPS ve městech občas stojí za starou bačkoru ** Mohou za to odrazy signálu od okolních budov ** Google má jejich 3D model, a tak spolupracuje s výrobci GPS čipů

Jakub Čížek | 40

Jakub Čížek
NavigaceTechnologieGoogle
Uživatelé hlásí problémy s jednou z listopadových záplat pro Windows 10
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Vodafonu se zhroutila kabelovka. Síť bývalého UPC má výpadky
Lukáš Václavík
VodafoneUPC

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5