Strahovský kopec z křemíku a optických vláken

Ve Spojených státech mají slavné Silicon Valley, málokdo však má tušení o existenci místa zvaného Silicon Hill. Studentská počítačová síť na Strahovských kolejích a stejnojmenný klub ze skromných začátků vyrostly v obrovský projekt, který nemá v evropském kontextu obdoby.

Na počátku bylo několik nadšených studentů, kteří provrtali stěny svých pokojů, propojili své počítače koaxiálním kabelem a postavili si malou počítačovou síť. O deset let později z tohoto základu vznikl kolos, který má tisíce registrovaných uživatelů, je evropským unikátem a jeho demokratický způsob řízení by mu mohla závidět nejedna vláda.

Od Novellu k Linuxu

Silicon Hill v číslech
počet připojených členů 3 062
počet aktivních prvků Cisco 99
počet páteřních serverů 13
počet přípojek do sítě 6 000
celkové příjmy 4 938 877 Kč
Strahovské koleje jsou soubor nevzhledných budov, obklopujících obrovskou betonovou plochu velikosti menšího letiště, která sloužila pravděpodobně jako shromaždiště účastníků komunistických tělovýchovných orgií. Strahovské koleje jsou ale také místem bydlení a společenského života několika tisíců studentů ČVUT. O kvalitní mozky zde proto není nouze a koncentrace počítačů na metr čtvereční je zde neobvykle vysoká. Není proto divu, že zde vznikají zajímavé projekty, jako je klub Silicon Hill.

Klikni pro větší obrázek.
Strahovské koleje - zde je předrátováno

V roce 1993 se několik studentů rozhodlo své počítače propojit. Navrtali díry mezi pokoji, položili koaxiální kabel, jeden šťastlivec, který měl v té době počítače dva, poskytl jeden z nich jako server s operačním systémem Novell, a základ budoucí největší studentské počítačové sítě byl položen.

Postupem času se k síti připojovali další a další studenti a po několika jednáních se podařilo strahovskou siť propojit přes mikrovlnné pojítko 2 Mb/s se sítí ČVUT a tedy i s internetem. K rozšíření sítě pomohl také labyrint teplovodních šachet, které se nacházejí pod celými kolejemi a je jimi vedená kabeláž.

Od roku 1998 zde funguje páteřní síť propojená optickým kabelem 100 Mb/s a připojením k síti ČVUT rychlostí 1Gb/s. Hardware serverů je poměrně rozličný, vždy se jedná o výkonnější procesory z doby, kdy byl ten který kus zakoupen, vše je platforma IBM. Servery jsou umístěny v rackových skříních v serverovnách. Síťové prvky jsou všechny značky Cisco. Servery používají disková pole RAID. Všechny serverovny jsou pochopitelně zabezpečeny a z bezpečnostních důvodů nejsou označeny. Je až s podivem, že do nich jejich obsluha v množství chodeb a dveří jedněch jako druhých najde cestu.

Servery dnes převážně fungují na operačním systému Linux, zastoupeny jsou zejména distribuce Debian, BSD a Red Hat. K dispozici je také server s technologií Microsoft, kde je možné experimentovat hlavně s platformou .NET.

Klikni pro větší obrázek. Klikni pro větší obrázek. Klikni pro větší obrázek.

Jednotlivé síťové prvky jsou uloženy v rackových skříních, z bezpečnostních důvodů nejsou ale serverovny označeny

K evidenci všech uživatelů sítě slouží vlastní vyvinutý systém, který je založen na SQL databázi a je přístupný přes zabezpečené webové rozhraní. Bezpečnostní politika klubu je poměrně přísná, studenti musí poskytnout některá osobní data, klub však spolupracuje s Úřadem pro ochranu osobních údajů.

Bohužel Strahovské koleje zatím nemají Wi-Fi pokrytí. Vedení klubu se dosud soustředilo na budování kvalitní „drátové“ sítě a bezdrátové technologie byly zatím odsunuty do budoucna. Výhledově se také počítá s větším nasazením nového protokolu IPv6. Jeho rozvoji zatím brání fakt, že jej nepodporují síťové prvky Cisco.

Vybrané internetové adresy
www.sh.cvut.cz domovská stránka klubu Silicon Hill
www.openweekend.cz stránky konference OpenWeekend
avc.sh.cvut.cz úvodní stránka audiovizuálního centra. Zde najdete řadu přednášek na nejrůznější témata a také online přenosy z akcí.
ceny.sh.cvut.cz webová stránka projektu Sledování cen. Pokud chcete znát vývoj cen nejrůznějších počítačových komponent, neměli byste ji nechat bez povšimnutí.

Vše pro otevřený software

Celá počítačová síť je však pouze základem činnosti klubu Silicon Hill. Jeho hlavní náplň tvoří přednáškové a vzdělávací akce a konference. A protože jsme ve studentském prostředí, jedná se o akce a přednášky, týkající se hlavně „otevřeného“ softwaru. Tedy programů, které jsou zdarma a máte k nim k dispozici zdrojové kódy.

Klikni pro větší obrázek.
Popularizace otevřeného softwaru v praxi – jeden z OpenWeekendů
Asi nejznámější akcí klubu, o které informovala i některá počítačová média, je konference s názvem OpenWeekend. Jedná se o cyklus přednášek o svobodném softwaru a bezpečnosti počítačových systémů. První OpenWeekend se konal v roce 2001 a šlo hlavně o setkání komunity stejně naladěných příznivců, třetí ročník byl již mezinárodní a účastníci se na něm mohli dozvědět řadu informací například o Wi-Fi bezpečnosti nebo o Internet protokolu verze 6 (IPv6). Letošní konference OpenWeekend se bude konat v polovině října.

Další oblíbenou akcí klubu, tentokrát pro začátečníky, je Installfest. Jedná se o odborný seminář, zaměřený na operační systém Linux, jehož součástí je pozoruhodná „kolektivní“ instalace tohoto operačního systému. Prostě si přinesete počítač a na přednášce si podle pokynů systém nainstalujete. Protože se jedná o akci pro začátečníky, je její součástí je i psychická osvěžovna pro zhroucené uživatele. Všechny začátečnické problémy jsou řešeny pomocí odborné diskuze a podpůrných nápojů.

Nejzajímavějším projektem, který ocení všichni vzdělání chtiví uživatelé, je Audiovizuální centrum Silicon Hill. Projekt má za cíl nabídnout online celou řadu přednášek, uskutečněných v rámci konferencí nebo i samostatně. Pokud máte pevné připojení k internetu, vyzkoušejte si některé stáhnout. K dispozici jich je celá řada na rozličná témata. Hodně napoví už jen jejich názvy: Zima na Aljašce ve vlastnoručně postaveném srubu, Tao fyziky s nadhledem, Etika a kompetentnost v politice nebo třeba Teorie paralelní složitosti.

Život čmeláka a počasí na Strahově

Vzhledem ke své funkci a rozpočtu funguje Silicon Hill i jako jakási „grantová agentura“. Kterýkoli student může představenstvu předložit svůj projekt a bude-li schválen, autor na něj dostane finanční příspěvek. Pravidla pro zadání projektů jsou poměrně přísná – autor musí kromě klasických údajů o časovém plánu, rozpočtu a provozních nákladech předložit také například krizový scénář – další možné využití materiálu v případě nedokončení projektu. Sympatický je tlak na upřednostňování nekomerčního softwaru v projektech. V případě použití komerčního softwaru je nutné vysvětlení a doložení neexistence jeho volně dostupné náhrady.

Mezi studentskými projekty vzniklo i několik méně vážných počinů. Jedním z nich je i legendární Život čmeláka, kdy studenti pozorovali život tohoto hmyzu, uhnízděného v okolí, a přenášeli jej živě na internet. Mezi vážnější dokončené projekty patří Sledování cen. Jedná se o nepřetržité sledování webových ceníků různých počítačových firem a zobrazování grafů vývoje cen různých počítačových komponent. Pokud plánujete kupovat nějaké počítačové součástky, rozhodně tento web navštivte. Snadným způsobem získáte orientaci v cenách a jejich vývoji. Při troše štěstí můžete podle křivky vývoj cen i předpovědět.

Ostrov pirátů?

Problémy s počítačovou kriminalitou jsou u vysokorychlostních sítí docela běžnou záležitostí a bývají často zlehčovány a zamlčovány. O strahovské počítačové síti vzhledem k poměrně otevřené politice administrátorů a jejímu umístění na studentských kolejích a tedy i skladbě jejích uživatelů kolovaly učiněné pirátské legendy.

Na studentskou unii, která právně zaštiťuje provoz klubu Silicon Hill, byl v roce 2003 prostřednictvím médií vyvolán nátlak protipirátských společností. Vedení klubu na to zareagovalo cyklem přednášek „Právní aspekty audiovizuálního pirátství“. Klub také zvýšil kontrolu uživatelů a zveřejnil možné restrikce. Došlo také k navázání spolupráce s některými firmami, pro které jsou studenti zajímavá cílová skupina budoucích zákazníků, o poskytování zlevněných nekomerčních studentských licencí. K dohodám došlo například s firmami Autodesk a Microsoft.

Současné vedení klubu bere otázku počítačového pirátství velmi vážně a na serverech rozhodně žádný nelegální obsah není. Co však mají uživatelé na svých počítačích, je osobní záležitostí každého z nich. Místopředseda klubu, Tomáš Valenta, hovořil o dvou návštěvách policie u dvou počítačových pirátů. Tyto akce však neměly s klubem Silicon Hill pranic společného.

Není bez zajímavosti, že administrátoři zaregistrovali také drobné problémy s některými zahraničními i domácími studenty a obsahem jejich webových stránek. Tuto otázku se však podařilo uspokojivě vyřešit diskusí o nepatřičnosti politické a náboženské agitace na akademické půdě.

Proč není více Silicon Hillů

Systém fungování klubu Silicon Hill vypadá docela jednoduše a nabízí se tedy otázka, proč jich na různých univerzitách v dalších městech nefunguje více. Model financování počítačové sítě studenty, založený na dobrovolné práci a placení příspěvků může fungovat i jinde.

Odpověď je zřejmě v podmínkách, které studenti na Strahovských kolejích měli a mají. Zakladatelé Silicon Hillu byli v pravý čas na pravém místě a další generace administrátorů, kteří se střídají zhruba v periodě odpovídající délce studia, tak mohou plynule navázat na dílo svých předchůdců. K rozvoji sítě zcela určitě přispívá i „ubytovací politika“ a podpora mateřské univerzity. Studenti bydlí na Strahově celou dobu studia, a mají tak možnost něco vybudovat. ČVUT také poskytuje kvalitní připojení ke své síti a tedy i k internetu.

Na jiných univerzitách, které umožňují bydlení na kolejích pouze nižším ročníkům, popřípadě studenty „potřebných“ elektrotechnických a počítačových oborů stěhují z místa na místo dříve, než stihnou objekt pořádně „zadrátovat“, bohužel počítačová síť podobného rozsahu vzniknout nemůže, o klubu s podobně dalekosáhlými aktivitami ani nemluvě.

Přímá demokracie v praxi

To, co dělá ze sítě klubu Silicon Hill evropskou raritu, není jen její velikost, ale také její vlastnická struktura a způsob řízení a administrace. Jednotlivé připojené počítače pochopitelně patří připojeným studentům. Všechny servery, síťové prvky a kabeláž patří klubu a tedy všem připojeným studentům.

Ovšem nenechte se zmýlit socialistickou pachutí kolektivního vlastnictví. O veškeré činnosti a investicích rozhoduje představenstvo, které je složeno z volených zástupců jednotlivých připojených bloků, a které řídí opět volený předseda a místopředseda. Zástupce bloků volí (pochopitelně pomocí počítačové sítě) připojení uživatelé. Rozhodně se nejedná se o nějakou hru na velkou firmu. Půlroční rozpočet klubu, který financují přípěvky připojených účastníků, je více než dva miliony korun a transparentní finanční politika a hierarchie pravomocí je proto více než na místě.

Je nutné poznamenat, že všichni administrátoři a jejich pomocníci pracují zadarmo a jediným honorářem za tuto poměrně časově hodně náročnou činnost jsou jejich nabyté zkušenosti. Ty jsou ale cenné, protože klub disponuje řadou moderních síťových technologií.

Určitě si přečtěte

Články odjinud