Stovky odpůrců dohody ACTA vyšly v Praze do ulic

V Praze se sešlo mnoho protestujících, kterým se nelíbí mezinárodní smlouva ACTA. K tématu promluvilo několik politiků. Čtěte reportáž přímo z místa dění.

Ani třeskuté mrazy neodradily stovky (později upřesněno: bylo to dokonce přes tři tisíce) převážně mladých lidí od toho, aby dnes odpoledne s transparenty a maskami vyrazili na pražský Klárov. Nelíbí se jim fakt, že Česká republika nedávno spolu s dalšími státy Evropské unie podepsala mezinárodní „protipirátskou“ dohodu ACTA, která podle jejich slov omezuje svobodu internetu a narušuje principy demokracie.

Klepněte pro větší obrázek
Svoboda internetu je nám svatá. Protestující na pražském Klárově.

Smlouva prozatím na české zákony reálný dopad nemá, musí projít tradiční schvalovací cestou přes parlament a senát. Happening, který si organizačně vzala pod taktovku Česká pirátská strana, měl české zákonodárce a veřejnost upozornit na to, co případný podpis ACTA znamená. Zároveň má jít o poněkud mírnější formu protestu, než kterou volí uskupení Anonymous napadající webové stránky českých politických stran a organizací.

Jsme proti ACTA, hřímali politici

V současné době není vůbec jasné, zda ACTA parlamentem projde. Podle prohlášení zástupců politických stran to však vypadá, že se zdejší zákonodárci staví spíše proti přijetí. „Podpora nepřijmout dohodu je v parlamentu veliká,“ řekl v davu protestujících poslanec za ČSSD Jan Chvojka. Navázal na něj i jeho kolega senátor Zdeněk Škromach. „Zákony musí schvalovat také senát a já se pokusím zasadit o to, aby případný návrh zákona horní komorou neprošel.

Klepněte pro větší obrázek
Pokusím se o to, aby ACTA případně senátem neprošla, slíbil senátor Zdeněk Škromach a ukázal svůj chytrý telefon s nahranými písničkami. Moderující chobotnice si dělala legraci z jeho smazané stránky na Facebooku.

Dav byl slovy politiků potěšen, ale zejména na adresu Škromacha bylo slyšet výkřiky, že mluví o něčem, o čem vůbec nemá tušení. Senátorova nervozita byla znát v průběhu celé inscenace, kdy musel pod taktovkou moderátora symbolicky převlečeného za chobotnici projít fiktivním detekčním rámem a poté mu byl kladívkem rozmlácen starý mobilní telefon. Politici, kteří se s projevy střídali na malém dřevěném člunu, museli projít i sestrojenou digitální gilotinou.

Smlouva neprojde ani přes Viktora Paggia z Věcí veřejných, který se kromě kritiky kontroverzního dokumentu snažil také o mírnění pověr, jež o něm putují, například o celních kontrolách počítačů a datových nosičů. „Represe není řešením a takový boj nelze vyhrát,“ okomentoval Paggio smlouvu už ve svém dřívějším prohlášení.

Klepněte pro větší obrázek
Vedení českých Pirátů na své válečné lodi. Zleva: 2. místopředseda strany Mikuláš Ferjenčík a předseda Ivan Bartoš.

Proti ACTA se podle očekávání staví také Strana zelených. „Ochrana intelektuálního vlastnictví nemůže být nadřazena základním lidským právům, jako je právo na ochranu soukromí, presumpce neviny nebo svoboda slova a projevu,“ řekl k tématu předseda strany Ondřej Liška.

Skepticky se na celý dokument dívá česká europoslankyně Zuzana Roithová. „Systémovým problémem smlouvy je, že země, kde je největší objem pirátství (Čína, Indie, Brazílie), nebyly účastny jednání a není pravděpodobné, že by ke smlouvě přistoupily, takže ani nelze očekávat zásadní průlom v ochraně duševního vlastnictví,“ zpochybňuje současné vyznění smlouvy. Právě ochranou duševního vlastnictví se tvůrci a zastánci ACTA ohánějí nejvíce.

Nejasná pravice

Celkem nejasně mluví pravicová TOP 09. „TOP 09 bude požadovat přesné informace a výklad od garanta schvalování dohody, kterým je Ministerstvo průmyslu a obchodu,“ píše strana v oficiálním prohlášení. „Proto se na tento úřad obrátí s dotazy, které budou směrovat k výkladu v konkrétních diskutovaných bodech – zejména ochrana osobních údajů (identifikace uživatele) a odpovědnost providerů.“ Blíže se zástupci strany i přes naše dotazy nevyjádřili.

Klepněte pro větší obrázek
A protestovat přišel i Rorschach z Watchmenů...

„Topka“ se každopádně obrací na vládní úřad, který podpis smlouvy v Japonsku doporučil. Ministerstvo průmyslu a obchodu je toho názoru, že ACTA definuje zlatý standard, kterého by se země měly držet. „Česká republika podporuje budování ekonomiky založené na znalostech a dohoda ACTA zlepšuje pozici našich exportérů na zahraničních trzích, protože posiluje jejich postavení proti padělatelům jejich výrobků,“ říká úřad ve svém prohlášení.

MPO se rovněž snaží vyvrátit zažitou tezi, že ACTA zavádí opatření jako prohledávání notebooků nebo odpojování od internetu. „Abych použil přirovnání s trochu známější tématikou — pokud by se ACTA týkala silniční dopravy, bude jejím cílem sjednotit postup proti rychlé jízdě tím, že se dohodneme, jaká je maximální povolená rychlost a minimální pokuta. Rozhodně nenařizuje třeba plošné zabavování aut, i když to některé země mohou považovat za přiměřený trest za rychlou jízdu.

Klepněte pro větší obrázek
Dvě vlajky za svobodu.

Ne úplně jasno má rovněž vládnoucí ODS, za kterou ve věci ACTA vystupuje především poslanec Marek Benda. „Je samozřejmě dobré, pokud by se ochraňovalo duševní vlastnictví, na druhé straně to musí mít nějaké meze. Není možné trestat každé stažení do počítače či pověšení na web ani umožnit volnou kontrolu počítačů,“ řekl. Výrazně proti smlouvě se ale nestaví. Dodal totiž, že dohoda se bude muset ve sněmovně vyvážit a doladit.

Za svobodný internet

Je teď na našich zákonodárcích, aby rozhodli, zda smlouva projde, nebo ne. Mladí protestující proti zavedení si však schválení představit nedovedou. „Internet byl koncipován jako svobodný a svobodným také musí zůstat,“ sdělil Živě.cz student schovaný za maskou. Podporovalo ho v tom nespočet v chladném větru vlajících vlajek s hesly jako „svoboda internetu, stop ACTA“ a další.

Klepněte pro větší obrázek
Protestujících bylo na Facebooku přihlášeno několik tisíc. Sešly se jich však řádově stovky. To je stále o mnoho víc, než na sobotních Occupy main square.

Internet je součást demokracie a nesmí podléhat jakýmkoliv restrikcím,“ vysvětluje další student z davu. „Podívejte se například na arabské jaro, jak jim internet pomohl se svržením tamních režimů,“ dodával váhu svým slovům.

Protestovat ale nepřišli pouze mladí. „Přijde mi to celé na hlavu postavené (ACTA – pozn. redakce),“ okomentovala situaci přihlížející starší paní. Zároveň se ale trochu polekala, když jsem jí pro účely reportáže fotil. „Ano, to je vaše duševní vlastnictví,“ dodal sarkasticky přihlížející mladík. Sarkasmus a narážky na cenzuru internetu ostatně provázely celou sešlost.

Klepněte pro větší obrázek
Nejenom mladí mají rádi internet. Pro tuto paní žádné "všechny ty zakázené internety" neplatí.

ACTA se nelíbí ani českým internetovým firmám. „Zatím se nejedná o právně závazný dokument, pouze o jeho návrh,“ řekla pro Živě.cz Irena Zatloukalová ze Seznamu, „pokud by ale došlo k jeho ratifikaci a zavedení do české legislativy, budeme se jím řídit, zákony dodržujeme,“ konstatovala. „Obecně se však stavíme proti principiálnímu omezování Internetu, coby volného média.“ Seznam se ostatně odmítavě stavěl také proti neschválené přílepce loterijního zákona.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Diskuze (103) Další článek: Slovinská velvyslankyně se omlouvá za podpis ACTA. Zbytečně.

Témata článku: Právo, Internet, Reportáže, Kauzy, Diskutované téma, Starý mobil, Reálný dopad, Ivan Bartoš, Osobní váhy digitální, Liška, Praha, Happening, Strana zelených, Viktor, Český pirát, Povolená rychlost, Acta, Dohoda, Sto, Ochrana osobních údajů, Vládní úřad, Zásadní průlom, Chobotnice, Chytrá váha, MPO


Určitě si přečtěte

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

** Společně s operačním systémem se spouští řada aplikací a služeb ** Mohou mít negativní dopad na celkovou dobu startu Windows ** Jak získat kontrolu nad automaticky spouštěnými programy?

Karel Kilián | 57

Podívejte se, jak vypadá mikrofon nebo blecha pod elektronovým mikroskopem

Podívejte se, jak vypadá mikrofon nebo blecha pod elektronovým mikroskopem

** Z Brna pochází třetina světové produkce elektronových mikroskopů ** První československý kus vyrobila Tesla už v 50. letech ** Dnes na ni navazuje třeba brněnský Tescan

Jakub Čížek | 19

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

** Máte špatný signál Wi-Fi? Mesh systémy to vyřeší ** Už vás nezruinují, meziročně ceny příjemně spadly ** Jak systém funguje a čím je výjimečný?

Jiří Kuruc | 107

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

** Šifrovaný web je dnes už samozřejmost ** Jeden díl skládačky ale ještě chybí – DNS ** Firefox už začal a teď se na šifrované DNS chystá i Chrome

Jakub Čížek | 96

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

** Je to velké jako Raspberry Pi ** Ale je to až o několik řádů rychlejší ** Dorazil nám exotický Google Coral s akcelerátorem Edge TPU

Jakub Čížek | 18


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky