Stovky odpůrců dohody ACTA vyšly v Praze do ulic

V Praze se sešlo mnoho protestujících, kterým se nelíbí mezinárodní smlouva ACTA. K tématu promluvilo několik politiků. Čtěte reportáž přímo z místa dění.

Ani třeskuté mrazy neodradily stovky (později upřesněno: bylo to dokonce přes tři tisíce) převážně mladých lidí od toho, aby dnes odpoledne s transparenty a maskami vyrazili na pražský Klárov. Nelíbí se jim fakt, že Česká republika nedávno spolu s dalšími státy Evropské unie podepsala mezinárodní „protipirátskou“ dohodu ACTA, která podle jejich slov omezuje svobodu internetu a narušuje principy demokracie.

Klepněte pro větší obrázek
Svoboda internetu je nám svatá. Protestující na pražském Klárově.

Smlouva prozatím na české zákony reálný dopad nemá, musí projít tradiční schvalovací cestou přes parlament a senát. Happening, který si organizačně vzala pod taktovku Česká pirátská strana, měl české zákonodárce a veřejnost upozornit na to, co případný podpis ACTA znamená. Zároveň má jít o poněkud mírnější formu protestu, než kterou volí uskupení Anonymous napadající webové stránky českých politických stran a organizací.

Jsme proti ACTA, hřímali politici

V současné době není vůbec jasné, zda ACTA parlamentem projde. Podle prohlášení zástupců politických stran to však vypadá, že se zdejší zákonodárci staví spíše proti přijetí. „Podpora nepřijmout dohodu je v parlamentu veliká,“ řekl v davu protestujících poslanec za ČSSD Jan Chvojka. Navázal na něj i jeho kolega senátor Zdeněk Škromach. „Zákony musí schvalovat také senát a já se pokusím zasadit o to, aby případný návrh zákona horní komorou neprošel.

Klepněte pro větší obrázek
Pokusím se o to, aby ACTA případně senátem neprošla, slíbil senátor Zdeněk Škromach a ukázal svůj chytrý telefon s nahranými písničkami. Moderující chobotnice si dělala legraci z jeho smazané stránky na Facebooku.

Dav byl slovy politiků potěšen, ale zejména na adresu Škromacha bylo slyšet výkřiky, že mluví o něčem, o čem vůbec nemá tušení. Senátorova nervozita byla znát v průběhu celé inscenace, kdy musel pod taktovkou moderátora symbolicky převlečeného za chobotnici projít fiktivním detekčním rámem a poté mu byl kladívkem rozmlácen starý mobilní telefon. Politici, kteří se s projevy střídali na malém dřevěném člunu, museli projít i sestrojenou digitální gilotinou.

Smlouva neprojde ani přes Viktora Paggia z Věcí veřejných, který se kromě kritiky kontroverzního dokumentu snažil také o mírnění pověr, jež o něm putují, například o celních kontrolách počítačů a datových nosičů. „Represe není řešením a takový boj nelze vyhrát,“ okomentoval Paggio smlouvu už ve svém dřívějším prohlášení.

Klepněte pro větší obrázek
Vedení českých Pirátů na své válečné lodi. Zleva: 2. místopředseda strany Mikuláš Ferjenčík a předseda Ivan Bartoš.

Proti ACTA se podle očekávání staví také Strana zelených. „Ochrana intelektuálního vlastnictví nemůže být nadřazena základním lidským právům, jako je právo na ochranu soukromí, presumpce neviny nebo svoboda slova a projevu,“ řekl k tématu předseda strany Ondřej Liška.

Skepticky se na celý dokument dívá česká europoslankyně Zuzana Roithová. „Systémovým problémem smlouvy je, že země, kde je největší objem pirátství (Čína, Indie, Brazílie), nebyly účastny jednání a není pravděpodobné, že by ke smlouvě přistoupily, takže ani nelze očekávat zásadní průlom v ochraně duševního vlastnictví,“ zpochybňuje současné vyznění smlouvy. Právě ochranou duševního vlastnictví se tvůrci a zastánci ACTA ohánějí nejvíce.

Nejasná pravice

Celkem nejasně mluví pravicová TOP 09. „TOP 09 bude požadovat přesné informace a výklad od garanta schvalování dohody, kterým je Ministerstvo průmyslu a obchodu,“ píše strana v oficiálním prohlášení. „Proto se na tento úřad obrátí s dotazy, které budou směrovat k výkladu v konkrétních diskutovaných bodech – zejména ochrana osobních údajů (identifikace uživatele) a odpovědnost providerů.“ Blíže se zástupci strany i přes naše dotazy nevyjádřili.

Klepněte pro větší obrázek
A protestovat přišel i Rorschach z Watchmenů...

„Topka“ se každopádně obrací na vládní úřad, který podpis smlouvy v Japonsku doporučil. Ministerstvo průmyslu a obchodu je toho názoru, že ACTA definuje zlatý standard, kterého by se země měly držet. „Česká republika podporuje budování ekonomiky založené na znalostech a dohoda ACTA zlepšuje pozici našich exportérů na zahraničních trzích, protože posiluje jejich postavení proti padělatelům jejich výrobků,“ říká úřad ve svém prohlášení.

MPO se rovněž snaží vyvrátit zažitou tezi, že ACTA zavádí opatření jako prohledávání notebooků nebo odpojování od internetu. „Abych použil přirovnání s trochu známější tématikou — pokud by se ACTA týkala silniční dopravy, bude jejím cílem sjednotit postup proti rychlé jízdě tím, že se dohodneme, jaká je maximální povolená rychlost a minimální pokuta. Rozhodně nenařizuje třeba plošné zabavování aut, i když to některé země mohou považovat za přiměřený trest za rychlou jízdu.

Klepněte pro větší obrázek
Dvě vlajky za svobodu.

Ne úplně jasno má rovněž vládnoucí ODS, za kterou ve věci ACTA vystupuje především poslanec Marek Benda. „Je samozřejmě dobré, pokud by se ochraňovalo duševní vlastnictví, na druhé straně to musí mít nějaké meze. Není možné trestat každé stažení do počítače či pověšení na web ani umožnit volnou kontrolu počítačů,“ řekl. Výrazně proti smlouvě se ale nestaví. Dodal totiž, že dohoda se bude muset ve sněmovně vyvážit a doladit.

Za svobodný internet

Je teď na našich zákonodárcích, aby rozhodli, zda smlouva projde, nebo ne. Mladí protestující proti zavedení si však schválení představit nedovedou. „Internet byl koncipován jako svobodný a svobodným také musí zůstat,“ sdělil Živě.cz student schovaný za maskou. Podporovalo ho v tom nespočet v chladném větru vlajících vlajek s hesly jako „svoboda internetu, stop ACTA“ a další.

Klepněte pro větší obrázek
Protestujících bylo na Facebooku přihlášeno několik tisíc. Sešly se jich však řádově stovky. To je stále o mnoho víc, než na sobotních Occupy main square.

Internet je součást demokracie a nesmí podléhat jakýmkoliv restrikcím,“ vysvětluje další student z davu. „Podívejte se například na arabské jaro, jak jim internet pomohl se svržením tamních režimů,“ dodával váhu svým slovům.

Protestovat ale nepřišli pouze mladí. „Přijde mi to celé na hlavu postavené (ACTA – pozn. redakce),“ okomentovala situaci přihlížející starší paní. Zároveň se ale trochu polekala, když jsem jí pro účely reportáže fotil. „Ano, to je vaše duševní vlastnictví,“ dodal sarkasticky přihlížející mladík. Sarkasmus a narážky na cenzuru internetu ostatně provázely celou sešlost.

Klepněte pro větší obrázek
Nejenom mladí mají rádi internet. Pro tuto paní žádné "všechny ty zakázené internety" neplatí.

ACTA se nelíbí ani českým internetovým firmám. „Zatím se nejedná o právně závazný dokument, pouze o jeho návrh,“ řekla pro Živě.cz Irena Zatloukalová ze Seznamu, „pokud by ale došlo k jeho ratifikaci a zavedení do české legislativy, budeme se jím řídit, zákony dodržujeme,“ konstatovala. „Obecně se však stavíme proti principiálnímu omezování Internetu, coby volného média.“ Seznam se ostatně odmítavě stavěl také proti neschválené přílepce loterijního zákona.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Diskuze (103) Další článek: Slovinská velvyslankyně se omlouvá za podpis ACTA. Zbytečně.

Témata článku: Právo, Internet, Kauzy, Reportáže, Viktor, Acta, Starý mobil, Reálný dopad, Sto, Ochrana osobních údajů, Zásadní průlom, Povolená rychlost, Parlament, Liška, Dohoda, Diskutované téma, MPO, Strana zelených, Happening, Chobotnice, Osobní váhy digitální, Vládní úřad, Český pirát, Praha, Dave


Určitě si přečtěte

16 tipů a vychytávek, se kterými dokonale ovládnete komunitní navigaci Waze

16 tipů a vychytávek, se kterými dokonale ovládnete komunitní navigaci Waze

** Waze není jen navigace – je to i sociální síť s dopravními informacemi ** Mobilní aplikace skýtá široké možnosti nastavení ** Vybrali jsme pro vás 16 nejzajímavějších tipů a triků

Karel Kilián | 46

Velká pitva telefonu: Co se skrývá uvnitř šestipalcové placky Nokia 7.1

Velká pitva telefonu: Co se skrývá uvnitř šestipalcové placky Nokia 7.1

** Jak vypadá nitro téměř 6" mobilního telefonu? ** Provedli jsme pitvu Nokia 7.1 se třemi kamerami ** Základní deska je vlastně docela maličká

Jakub Čížek | 16

Vyzkoušeli jsme první zařízení s Wi-Fi 6. Nová verze Wi-Fi je rychlejší a spolehlivější

Vyzkoušeli jsme první zařízení s Wi-Fi 6. Nová verze Wi-Fi je rychlejší a spolehlivější

** Wi-Fi 6 přinese větší spolehlivost a dosah sítě ** Zkusili jsme Galaxy S10 připojit k routeru Netgear RAX80 ** Router s Wi-Fi 6 má pro někoho smysl už nyní

Tomáš Holčík | 50Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test Wi-Fi mesh

Nejlepší hodinky pro všechny aktivity

Důležité aplikace na cesty

Jak streamovat video na Twitch