Story Remix: Nástupce Movie Makeru bude skvělý. Vyzkoušeli jsme betu

 • Movie Maker dostane nástupce, který se jednoduše ovládá a video z dovolené vám sám sestříhá
 • Story Remix je již funkční v testovacím sestavení Windows Insider
 • Všichni ho dostanou na podzim v rámci velké aktualizace Windows 10

Microsoft začátkem května společně s představením podzimního Creators Updatu pro Windows 10 ukázal i aplikaci Story Remix. Jedná se o aktualizaci stávající aplikace Fotky a kromě spousty novinek týkajících se fotografií přináší i možnost jednoduché tvorby videa.

Na konferenci Microsoftu vše vypadalo skvěle, avšak firma je známá tím, že ne vždy se jí podaří dodržet termíny a na některé novinky je nutné čekat déle, než bylo původně v plánu. Aktuální testovací sestavení Windows 10 však už Story Remix obsahuje, a tak jsem se rozhodl jej vyzkoušet. Nebudu vás napínat, výsledek velmi mile překvapil.

Fluent Design se blíží

Na podzim se skoro celé Windows 10 přebarví do nového Fluent Designu a již nyní se objevují první vlaštovky v podobě aktualizovaných aplikací. Prozatím největší změnou je přidání průhlednosti do jednotlivých prvků okna.

Základní rozhraní aplikace se nemění, stále vám ukáže chronologicky seřazené fotografie z vašeho disku a OneDrive. Novinkou je možnost vyhledávání podle objektů či osob na fotce. Vyhledejte dům a aplikace vám správně ukáže všechny vaše fotky, na kterých se objevuje dům. Funkce je stejná, jako v Google Fotkách a jiných službách.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Takto vypadá aplikace po spuštění. Automaticky vám nabídne vytvoření příběhu (alba) či vyhledání tematicky zaměřených fotografií • Vyhledávání funguje také v češtině, není problém vyhledat např. dům

Aplikace vám také sama ukáže, jaké fotografie jste vyfotili v daný den před lety, nabídne vytvoření automatického alba a další chytré funkce, které byste očekávali od moderní aplikace.

Sám vám sestříhá video z dovolené

Ta pravá kouzla se ale dějí na záložce Vytvořit. Story Remix sám navrhuje alba (zde nazvané příběhy) k vytvoření, případně si je můžete udělat ručně. Vše je překvapivě velmi jednoduché a intuitivní. Příběhy pak slouží jako základní kámen při tvorbě videa.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Tip! Chcete se podívat, jak funguje editace videa krok za krokem? Klikněte na obrázek a projděte si komentovanou galerii

Chvíli po vytvoření příběhu se vám aktivuje možnost Sledovat příběh a zde máte možnost si nechat automaticky namixovat své video. Nelíbí se vám, jak je sestříhané? Stačí jeden klik a za pár sekund dostanete zcela nový vzhled včetně jiných barev, titulků a hudby.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Nelíbí se vám, jak je video sestříhané? Stačí jeden klik a získáte nový výtvor.

Když chcete, je to jen na vás

Nemusíte se však spokojit s automatikou, máte možnost si video sestříhat dle obrazu svého. Do příběhu můžete vkládat jak fotografie, tak i videa. Výhodou je, že se nemusíte omezovat pouze na ty, co máte v počítači. Snadno přidáte jakýkoliv soubor z OneDrive a aplikace si jej sama stáhne. Vytvoří se vám základní „složka“, ze které budete čerpat fotografie a řadit je na časovou osu videa.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Obsah do videa přidáte jednoduše přetažením z výběru.

Následně jsou k dispozici základní možnosti editace - změna pořadí, doby trvání, aplikace barevných filtrů, textu či pohybu. U videa pak nabízí možnost jeho oříznutí na požadovanou délku. Co možná zklame náruživé domácí střihače je absence přechodů mezi jednotlivými snímky. Uvidíme, zda je Microsoft do finální podoby aplikace doplní. S ohledem na úmyslnou jednoduchost aplikace bych na to ale nevsázel.

K doladění správné atmosféry vám pomůže hudební podkres poskytnutý přímo aplikací. Jedná se o generické skladby velmi podobné těm, které najdete ve všech jiných podobných službách. Osobně se mi nezdály příliš otravné a většina uživatelů je dozajista uvítá.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Filtry, titulky hudba. Vše jednoduše po ruce.

Svůj výtvor pak můžete sdílet skrze OneDrive přímo z aplikace nebo si jej uložit na disk. Volby jsou velmi jednoduché, neřeší se rozlišení videa a další věci, které by mohly méně zkušené uživatele mást. Zde jde vidět, na koho se Microsoft s touto aplikací zaměřuje.

Klepněte pro větší obrázek
Možnosti exportu jsou malé, běžným uživatelům však budou bohatě stačit.

Samotný export je velmi rychlý i na méně výkonném notebooku, zabere pouze pár minut (u jednoduchého 30sekundového videa). Projekt s daty k videu vám zůstane uložený v aplikaci jako příběh, můžete se k němu kdykoliv vrátit.

Na ukázkové video vytvořené aplikací se můžete podívat níže:

Finální verze na podzim

Konečná verze aplikace se dostane k uživatelům na podzim společně s novou verzí Windows 10 a Microsoftu zbývá dodělat ještě několik funkcí, především ty týkající se práce s 3D objekty. Součástí by měly být také aplikace pro Android a iOS, které umožní editaci videa i na smartphonech.

Uvidíme, zda se vše Microsoftu podaří dodělat včas. Už teď je ale na dobré cestě a věřím, že Story Remix bude ta pravá aplikace pro běžné uživatele, co nechtějí pracně vytvářet videa z dovolené, ale chtějí se o své zážitky podělit s ostatními. Navíc ji dokáže ovládat i vaše babička.

Všichni náročnější uživatelé ale mohou s klidem zůstat u svých dosavadních videostřižen.

Hlavní funkce finální aplikace Microsoft shrnul ve videu:

Témata článku: Software, Microsoft, Windows, Windows 10, Střih videa, Fall Creators Update, Snímek, Story, Editace videa, Google Photos, Windows Movie Maker, Hudební podkres

11 komentářů

Nejnovější komentáře

 • našinec 16. 6. 2017 16:23:00
  Nebráním se ničemu novému, ale mám obavu, že tohle bude opravdu nástupce...
 • Dalibor Šídlo 15. 6. 2017 9:11:15
  Každá blbá/chytrá televize už umí prohlížet fotky, nevidím potřebu cpát to...
 • dustojnikhummer 14. 6. 2017 20:20:47
  Snad se vyrovná KDEnLive.
Určitě si přečtěte

Jak rozšířit signál Wi-Fi: Extender je nejlevnější a snadná cesta

Jak rozšířit signál Wi-Fi: Extender je nejlevnější a snadná cesta

** Wi-Fi extendery dobře poslouží k rozšíření signálu ** Jsou to malé krabičky do zásuvky s triviálním nastavením ** Zvolte raději výkonnější modely, svůj účel splní lépe

Včera | David Polesný | 24

11 tipů, jak efektivně a přesně sledovat počasí pomocí internetu

11 tipů, jak efektivně a přesně sledovat počasí pomocí internetu

** Sledujte počasí z více zdrojů a podrobněji, přesněji tak určíte, jaké počasí vás potká na dovolené ** Na webu najdete hromadu pokročilých předpovědí počasí, ale i specializované meteorologické služby ** Vybrali jsme 14 služeb na počasí, které se vám můžou hodit

23.  6.  2017 | Jakub Čížek | 19

Nejlepší program pro střih videa na doma: 9 video editorů, ze kterých si vyberete

Nejlepší program pro střih videa na doma: 9 video editorů, ze kterých si vyberete

** Pokročilé střihové programy pro neprofesionální využití stojí do 3 000 Kč, jsou ale i zdarma ** Podpora 4K, hromada editačních funkcí a efektové filtry jsou samozřejmostí ** Vybrali jsme 9 nejzajímavějších programů pro nejrozšířenější operační systém Windows

25.  6.  2017 | Stanislav Janů | 34


Aktuální číslo časopisu Computer

Bojujeme proti Fake News

Dva velké testy: fotoaparáty a NASy

Co musíte vědět o změně evropského roamingu

Radíme s výběrem základní desky