Windows 10 | Střih videa | Fall Creators Update

Story Remix: Nástupce Movie Makeru bude skvělý. Vyzkoušeli jsme betu

  • Movie Maker dostane nástupce, který se jednoduše ovládá a video z dovolené vám sám sestříhá
  • Story Remix je již funkční v testovacím sestavení Windows Insider
  • Všichni ho dostanou na podzim v rámci velké aktualizace Windows 10

Microsoft začátkem května společně s představením podzimního Creators Updatu pro Windows 10 ukázal i aplikaci Story Remix. Jedná se o aktualizaci stávající aplikace Fotky a kromě spousty novinek týkajících se fotografií přináší i možnost jednoduché tvorby videa.

Na konferenci Microsoftu vše vypadalo skvěle, avšak firma je známá tím, že ne vždy se jí podaří dodržet termíny a na některé novinky je nutné čekat déle, než bylo původně v plánu. Aktuální testovací sestavení Windows 10 však už Story Remix obsahuje, a tak jsem se rozhodl jej vyzkoušet. Nebudu vás napínat, výsledek velmi mile překvapil.

Fluent Design se blíží

Na podzim se skoro celé Windows 10 přebarví do nového Fluent Designu a již nyní se objevují první vlaštovky v podobě aktualizovaných aplikací. Prozatím největší změnou je přidání průhlednosti do jednotlivých prvků okna.

Základní rozhraní aplikace se nemění, stále vám ukáže chronologicky seřazené fotografie z vašeho disku a OneDrive. Novinkou je možnost vyhledávání podle objektů či osob na fotce. Vyhledejte dům a aplikace vám správně ukáže všechny vaše fotky, na kterých se objevuje dům. Funkce je stejná, jako v Google Fotkách a jiných službách.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Takto vypadá aplikace po spuštění. Automaticky vám nabídne vytvoření příběhu (alba) či vyhledání tematicky zaměřených fotografií • Vyhledávání funguje také v češtině, není problém vyhledat např. dům

Aplikace vám také sama ukáže, jaké fotografie jste vyfotili v daný den před lety, nabídne vytvoření automatického alba a další chytré funkce, které byste očekávali od moderní aplikace.

Sám vám sestříhá video z dovolené

Ta pravá kouzla se ale dějí na záložce Vytvořit. Story Remix sám navrhuje alba (zde nazvané příběhy) k vytvoření, případně si je můžete udělat ručně. Vše je překvapivě velmi jednoduché a intuitivní. Příběhy pak slouží jako základní kámen při tvorbě videa.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Tip! Chcete se podívat, jak funguje editace videa krok za krokem? Klikněte na obrázek a projděte si komentovanou galerii

Chvíli po vytvoření příběhu se vám aktivuje možnost Sledovat příběh a zde máte možnost si nechat automaticky namixovat své video. Nelíbí se vám, jak je sestříhané? Stačí jeden klik a za pár sekund dostanete zcela nový vzhled včetně jiných barev, titulků a hudby.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Nelíbí se vám, jak je video sestříhané? Stačí jeden klik a získáte nový výtvor.

Když chcete, je to jen na vás

Nemusíte se však spokojit s automatikou, máte možnost si video sestříhat dle obrazu svého. Do příběhu můžete vkládat jak fotografie, tak i videa. Výhodou je, že se nemusíte omezovat pouze na ty, co máte v počítači. Snadno přidáte jakýkoliv soubor z OneDrive a aplikace si jej sama stáhne. Vytvoří se vám základní „složka“, ze které budete čerpat fotografie a řadit je na časovou osu videa.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Obsah do videa přidáte jednoduše přetažením z výběru.

Následně jsou k dispozici základní možnosti editace - změna pořadí, doby trvání, aplikace barevných filtrů, textu či pohybu. U videa pak nabízí možnost jeho oříznutí na požadovanou délku. Co možná zklame náruživé domácí střihače je absence přechodů mezi jednotlivými snímky. Uvidíme, zda je Microsoft do finální podoby aplikace doplní. S ohledem na úmyslnou jednoduchost aplikace bych na to ale nevsázel.

K doladění správné atmosféry vám pomůže hudební podkres poskytnutý přímo aplikací. Jedná se o generické skladby velmi podobné těm, které najdete ve všech jiných podobných službách. Osobně se mi nezdály příliš otravné a většina uživatelů je dozajista uvítá.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Filtry, titulky hudba. Vše jednoduše po ruce.

Svůj výtvor pak můžete sdílet skrze OneDrive přímo z aplikace nebo si jej uložit na disk. Volby jsou velmi jednoduché, neřeší se rozlišení videa a další věci, které by mohly méně zkušené uživatele mást. Zde jde vidět, na koho se Microsoft s touto aplikací zaměřuje.

Klepněte pro větší obrázek
Možnosti exportu jsou malé, běžným uživatelům však budou bohatě stačit.

Samotný export je velmi rychlý i na méně výkonném notebooku, zabere pouze pár minut (u jednoduchého 30sekundového videa). Projekt s daty k videu vám zůstane uložený v aplikaci jako příběh, můžete se k němu kdykoliv vrátit.

Na ukázkové video vytvořené aplikací se můžete podívat níže:

Finální verze na podzim

Konečná verze aplikace se dostane k uživatelům na podzim společně s novou verzí Windows 10 a Microsoftu zbývá dodělat ještě několik funkcí, především ty týkající se práce s 3D objekty. Součástí by měly být také aplikace pro Android a iOS, které umožní editaci videa i na smartphonech.

Uvidíme, zda se vše Microsoftu podaří dodělat včas. Už teď je ale na dobré cestě a věřím, že Story Remix bude ta pravá aplikace pro běžné uživatele, co nechtějí pracně vytvářet videa z dovolené, ale chtějí se o své zážitky podělit s ostatními. Navíc ji dokáže ovládat i vaše babička.

Všichni náročnější uživatelé ale mohou s klidem zůstat u svých dosavadních videostřižen.

Hlavní funkce finální aplikace Microsoft shrnul ve videu:

Diskuze (11) Další článek: Tim Cook přiznal, že Apple pracuje na softwaru pro autonomní vozidla

Témata článku: Software, Microsoft, Google, Windows, Windows 10, Android, Střih videa, Movie Maker, Fluent Design, Fall Creators Update, Kámen, Jednotlivý snímek, Fotka, Běžný uživatel, Editace videa, Finální verze, Story, MOV, Hlavní funkce, Story Remix, Make, Uživatelé, Aktualizovaná aplikace, Barevný filtr, Požadovaná délka, Nový notebook levně na Mall.cz

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest televizí do 25 000 Kč

Nejlepší herní klávesnice

Srovnání správců hesel

Jak upravit fotky pro tisk