StorSimple 8000 je tu

Pokud o StorSimple slyšíte poprvé, pak vězte, že se jedná o diskové pole klasické konstrukce, ale neklasických dovedností.

StorSimple totiž kromě lokálních disků zvládá přesouvání dat a zálohování do Azure Storage. Díky tomu dokáže ušetřit 40 – 60% nákladů na storage systémy a zálohovací řešení.

Klepněte pro větší obrázek

Hybridní úložiště StorSimple přichází v nové řadě 8000 a novinek je hned několik.

StorSimple využívají Tiering dat na několika vrstvách. První je vždy SSD. Pokud je k datům přistupováno méně, dochází k přesunu storage bloků na SAS disky. V momentě malého využití dat dochází k přesunu adekvátních bloků do Azure Storage, ale když je opět začnete aktivně využívat, dojde k jejich posunu zpět na odpovídající vrstvu.

Klepněte pro větší obrázek

Všechna data jsou deduplikována a komprimována. Ušetříte tak drahocenný prostor a hlavně ušetříte nemalé náklady. Azure Storage je totiž velmi levnou záležitostí, včetně geo-replikace. Nemusíte plánovat alokaci dopředu, protože zaplatíte pouze za aktuálně uložená data.

Všechna data jsou před zašifrována před samotným odesláním do Azure. Šifrovací klíče držíte pouze vy a k zašifrování dojde on-premise. O svá data se tak nemusíte bát.

Více jsem se tomuto tématu věnoval v samostatném článku Zálohovací výzva aneb co je StorSimple.

Nová řada – nové možnosti

Stávající a stále dostupné série 5000 a 7000 doplnila nová řada 8000. Dostupné jsou dva nové modely 8100 a 8600. Opět se jedná o 2U variantu u prvního modelu a 4U u druhého.

Značně nám vzrostla lokální kapacita každého zařízení. U modelu 8100 se vyšplhala na 15 TB a u modelu 8600 na 40 TB. Tyto hodnoty jsou bez jakékoliv deduplikace a komprese, kterou StorSimple provádí. Konkrétní hodnoty se liší podle typu uložených dat a zvolených šablon pro Volume, ale můžete počítat s tím, že využijete lokální kapacitu zařízení v rozmezí 15-75TB u 8100 a 40-200TB u 8600. A to jsme se ještě nepodívali na cloudovou vrstvu. Díky tieringu máme k dispozici maximální využitelnou kapacitu 200 TB u nižšího modelu a u větší varianty se dostáváme na 500 TB.

Pro připojení vašich serverů a cloudu poslouží 2 x 10 Gbps LAN a 4 x 1 Gbps LAN u obou modelů. Máte tak možnosti využití MPIO pro ISCSI na rychlých i pomalejších síťových kartách, podle náročnosti vašich zdrojů dat a ještě vám zůstanou k dispozici nezbytné karty pro management a komunikaci s Azure.

Ochrana dat

Bezpečnost je jedna z klíčových součástí StorSimple řešení a i u ní došlo ke zlepšení. Svá data můžete ochránit AES-256 CBC klíčem a všechny uložené klíče si StorSimple chrání pomocí RSA-2048 PKCS. Zabezpečena je samozřejmě i komunikace cloudem, ke které se dostaneme dále v článku.

Novinky ve správě

StorSimple je přeci jen kus hardwaru a navíc ještě navržený dlouho před přejitím celého řešení pod Microsoft. Někoho tak může překvapit sériový port pro konfiguraci. Před krátkým zděšením dodám, že to zdaleka není jediná cesta na provádění konfigurace a již starší generace měli k dispozici webové rozhraní. Kabel bylo tak nutné vytáhnout jen pro prvotní konfiguraci, ale stejně, sériový kabel a terminál zkrátka není řešení, které bychom od Microsoftu čekali. Už od akvizice bylo jasné, že něco se musí změnit a celé řešení musí být více integrováno do existujícího MS světa.

Pro milovníky modrých konzolí mohu s radostí oznámit, že StorSimple získává vlastní Powershell cmdlety a možnost vzdálené správy. Kabel tak přijde ke slovu opravdu jen po vybalení z krabice.

Daleko podstatnější a zajímavější novinkou je možnost správy přímo z Azure portálu! Ti, kteří navštěvují portál pravidelně, si jistě všimli, že se objevila nová sekce.

Klepněte pro větší obrázek

V této části můžete konfigurovat zálohování a sledovat průběh i stavy jednotlivých jobů. Je možné spravovat i Storage Accounty společně s Volumy StorSimple, včetně přidělení jednotlivých Access Control Listů. Od webového managementu očekáváme i reporting. Samozřejmě StorSimple Manager nabízí i tuto část.

Klepněte pro větší obrázek

Své místo tak dostávají i případné alerty, které uvidíte stejně přehledně, jako je máte nastaveny například u virtuálních serverů. Samozřejmostí je i zasílání alertů mailem. Kromě mimořádností jste informování i o provozních záležitostech jako je využitá kapacita atd.

Klepněte pro větší obrázek

StorSimple Manager má zkrátka drtivou většinu funkcionality správy z webového rozhraní zařízení a poskytuje výhodu přehlednosti – vše máte v jednom portálu.

Pravděpodobně nejzajímavějším faktem ale je, že StorSimple Manager neslouží pouze ke vzdálené správě. Funguje totiž i jako virtuální appliance, aktivně synchronizovaná s fyzickým zařízením. Nemusíte se tak bát výpadku primárního fyzického pole.

Vzhledem k tomu, že k výpadku primárního zařízení nedochází ani při aktualizaci firmware, musí stát za selháním jenom výjimečná událost.

StorSimple byl inovován po všech směrech, došlo k integraci s Azure portálem a zpřehlednění správy a celé řešení je nyní integrováno více do Microsoft světa. Výhody hybridního úložiště jsou tak opět na vyšším evolučním stupni.

Matouš Rokos, Mainstream Technologies
Mainstream Technologies, s.r.o. se specializuje na poskytování vysoce odborných služeb v oblasti informačních technologií. Z pozice systémového integrátora navrhuje a implementuje podniková řešení se zvýšenými nároky na odolnost, bezpečnost a dostupnost. Stojí za první implementací řešení StorSimple v ČR a je aktuálně jedinou společností se zkušenostmi s tímto řešením na našem trhu. Díky bohatým zkušenostem a znalostem podnikového prostředí taktéž poskytuje pokročilé odstraňování potíží a profesionální konzultace.

 

 

Články ze série Microsoft TechNet nevytváří redakce Živě.cz, ale partneři programu Microsoft TechNet. Jsou publikovány v rámci mediálního partnerství Živě.cz a společnosti Microsoft.

Váš názor Další článek: Nový Firefox 31 nabízí rozšířenou podporu a lepší rodičovskou ochranu

Témata článku: Drahocenný prostor, Alert, Zvýšený nárok, Job, Sto, Hybridní úložiště, Výjimečná událost, Primární data, Provozní záležitost, Nejzajímavější fakt, Ochrana dat, Azure, Využitá kapacita, 222


Určitě si přečtěte

Dell XPS 13: Když vás ostatní doženou až za tři roky

Dell XPS 13: Když vás ostatní doženou až za tři roky

** XPS 13 nastartoval trend notebooků bez rámečků ** Letošní model kompletně přechází na USB-C ** Navzdory malému tělu se řadí výkon ke špičce

Tomáš Holčík | 34

Nový iPhone a další novinky Applu: sledujte, na co se zase budou stát fronty

Nový iPhone a další novinky Applu: sledujte, na co se zase budou stát fronty

** Apple dnes představuje nové produkty v čele s novými iPhony ** Nemusí zůstat jen u telefonů, čekají se i další novinky ** Úvodní přednáška začíná v 19:00 našeho času

David Polesný | 57

Tohle tak jednou zažít: Nová vzducholoď Airlander 10 s prosklenou podlahou

Tohle tak jednou zažít: Nová vzducholoď Airlander 10 s prosklenou podlahou

** Airlander 10 nabídne plavby vzduchem v interiéru s prosklenou podlahou ** Luxusní vzducholoď byla původně vyvíjena pro vojenské účely ** Počítá se s třídenními „kochacími“ výlety za poznáním

Karel Kilián | 7

Google má nové telefony, počítač a domácí displej. Česko je stále mimo

Google má nové telefony, počítač a domácí displej. Česko je stále mimo

** Google dnes představil novinky ** Dočkali jsme se nového telefonu Pixel 3, tabletopočítače a domácího displeje ** Rozšíření Google Assistenta do dalších zemí se bohužel nekoná

David Polesný | 45


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku