StopGame Home Edition: aby děti nehrály od rána do večera

Prázdniny jsou tu a mnohé láká teplé počasí k vodě. Pokud jste ještě nevyrazili na dovolenou, rozhodně se nesnažte trávit veškerý volný čas u počítače. Pokud s tím přeci jen máte problém, lépe řečeno pokud nemůžete své děti odtrhnout od zajisté vynikající gamesky, zkuste program, ve kterém můžete omezit dobu, kterou lze strávit hraním her na domácím počítači.
StopGame Home Edition: aby děti nehrály od rána do večera

 Plusy / minusy
 + blokování jakékoli aplikace
 + několik varování před ukončením aplikace
 – možnost nastavení pouze pro konkrétní den 
 – není seznam známých her

Nekonečné vysedávání před  monitorem počítače a hraní počítačových her se stává stále větším strašákem. Skutečně profesionálních počítačových hráčů existuje minimum ve srovnání s celkovým počtem lidí, kteří jsou závislí na počítačových hrách. Začněte s prevencí v mladém věku a omezte dětem hraní her. Pokud nejsou schopny dodržovat dohodnutá pravidla, pak přichází na pomoc program StopGame ve verzi Home Edition. Nemusíte jej použít pouze na poslušnost odmítající potomky, ale i sami na sebe. V tom případě ale výsledek není zaručen…

StopGame je založen na pravidlech, ve kterých definujete seznam her a časové úseky v týdnu, kdy lze vybrané hry spouštět. Jedná se tedy o jednoduchý hlídač spuštěných programů. V programu najdete jednoduchou statistiku, plánovač i prohlížení historie. Nechybí záznamy o provedených akcích.

Seznam her a programů je základem

Po instalaci a prvním spuštění programu jste vyzváni k zadání přístupového hesla. Jeho použití je podmínkou, bez něj by totiž program neměl smysl. Člověk, kterého se týká zákaz her by jednoduše nastavení změnil a program by neplnil vámi požadované funkce neúplatného hlídače. StopGame běží na počítači a hlídá spouštěné aplikace.

Klepněte pro větší obrázek

Seznam vytvoříte jednoduše – vyberete spustitelné soubory her či programů

Jako první byste asi měli do programu vložit seznam programů/her, jejichž používání bude spadat pod kontrolu StopGame. Navzdory názvu programu je úplně jedno, zda budete chtít hlídat nejnovější akční střílečku, některou z her nabízených Microsoftem ve Windows nebo práci s online komunikátorem či poštovním klientem. Byť to zřejmě není typický příklad, uživatelé mohou trávit volný čas hraním online flashových her a hříček. Můžete tedy naplánovat povolené spouštění webového prohlížeče.

Čas v hlavní roli

Po vytvoření seznamu programů a her, které chcete hlídat, přichází na řadu tvorba časových intervalů v rámci jednotlivých dní v týdnu. Pomocí tlačítek symbolizujících jednotlivé dny v týdnu určíte, pro který den budete nastavení upravovat. Po stisku příslušného tlačítka se zobrazí dialog, ve kterém zadáte interval od do. Program pracuje s čtyřiadvacetihodinovým formátem, takže si nemusíte trápit hlavu tím, která z případných zkratek AM a PM označuje dopoledne a odpoledne.

Klepněte pro větší obrázek

Nastavení povoleného času se vždy po týdnu opakuje

K již vytvořeným záznamům můžete přidávat komentáře. Program stejně jednoduše umožňuje upravovat i intervaly v existujícím záznamu. K dispozici je kalendářík doplněný tlačítkem Today, které vám označí aktuální den. Byl jsem poněkud zklamán, když jsem zjistil, že funkce kalendáříku se omezuje pouze na přepnutí seznamu záznamů na odpovídající den v týdnu. StopGame Home Edition prostě nerozlišuje jednotlivá data, intervaly nastavené pro jednotlivé dny se každý týden opakují.

Cenné informace o činnosti hráče

Statistické informace nad kalendáříkem vám prozradí, kolik času z celkového dne je na hraní povoleno a jak velká část dne je pro hraní zakázána. Další část statistiky informuje o využitém času pro hraní her. Ten bere v úvahu aktuální den a týden. Neradujte se, nevyužité hodiny se nepřevádějí, takže pokud si programem dotčený uživatel svůj příděl herního času nevyčerpá, má smůlu. Zda je to dobře nebo ne, posoudí správce programu a hráč asi odlišně.

Ve výchozím stavu jsou v programu všechny dny nastaveny tak, že hrát je možné v kteroukoli dobu. V nastavení programu můžete pomocí táhel u jednotlivých dnů v týdnu určit, kolik času z celého dne může na hraní připadnout. Podobné nastavení máte pro celý týden. Program vám poté spočítá průměrnou dobu, která připadá na hraní každý den.

Klepněte pro větší obrázek

Nastavte počty herních hodin

Všechna nastavení jsou běžně určena pro výchozího uživatele, tedy jakousi nespecifikovanou osobu. Pokud potřebujete vytvářet různá pravidla pro několik lidí, pak v programu vytvořte seznam uživatelů a veškeré časové intervaly budete moci přizpůsobit každému na míru.

Budete včas varováni

V nastavení programu dále najdete možnost automatického přesunutí do systémové části lišty Start ihned po spuštění programu. Normálně se zobrazí jeho okno. Důležitější než způsob spuštění aplikace je upozornění na vypršení přidělené herní doby. K dispozici jsou tři upozornění varující pět minut, minutu a deset vteřin před vypršením přiděleného času. Vybrat si můžete ze čtyř různých zvukových upozornění, která budou ve stanovenou dobou přehrána.

Klepněte pro větší obrázek

Oznámení je možné přehrát ve čtyřech variantách

V protokolu, který StopGame vytváří, najdete záznamy o přihlášení správce programu a především informace o spouštěných a ukončovaných hrách. Pokud se někdo pokusí pracovat s programem nebo hrou v jinou, než povolenou dobou, dostane se mu upozornění, že to nyní není možné, spolu s informací o tom, kdy nastane další povolený interval pro hraní.

Klepněte pro větší obrázek

Takto dopadne pokus o spuštění hry mimo povolenou dobu

StopGame je velice jednoduchý program, který umí snadno zablokovat spouštění a provoz programů v jinou dobu, než kterou stanovíte jako povolenou. Přestože by název mohl vzbuzovat dojem, že jde jen o nástroj blokující hry, není to pravda. Kromě recenzované verze Home Edition existuje i Office Editon, která se liší jen drobnostmi a je určena do kanceláří. Recenzovaná verze je určena domácím uživatelům.

 StopGame Home Edition 1.2.4
 Omezovač doby strávené hraním
 stáhnout  GigaMania.cz
 výrobce  AskMeSoft
 web  www.askmesoft.com/stopgame.htm 
 cena  19,95 USD
 operační systém   Windows 9x/2000/XP

Témata článku: Windows, Prohlížeče, GigaMania, Děti, Program, Hero

52 komentářů

Nejnovější komentáře

 • RBeranek, RBeranek 23. 8. 2006 14:57:38
  Vyřešit to lze třeba tímhle:
  http://www.lansweeper.com/ls/lsrunas.aspx
 • Mechúr 11. 7. 2006 17:47:23
  ...no to je teraz krásne vidieť na GamePark pri harní COD koľko retardov...
 • kachnik 11. 7. 2006 9:32:13
  to sem rad ze nejsem jediny komu ten prispevek prisel ponekud zvlastni....
Určitě si přečtěte

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

** Na jaké parametry se zaměřit a kde vás výrobci chtějí nachytat ** Monitory se stále více specifikují pro konkrétní určení ** Náročný hráč nebo profesionální grafik mají různé požadavky

20.  6.  2017 | Tomáš Holčík | 32

Dlouhodobý test HTC Vive: co vám recenze o virtuální realitě neřeknou

Dlouhodobý test HTC Vive: co vám recenze o virtuální realitě neřeknou

** Ani hry se sebelepší grafikou vás nevtáhnou tolik, jako ve virtuální realitě ** Pro sledování filmů není VR ani zdaleka ideální ** I první generace je skvělá, stále však působí jako prototyp

20.  6.  2017 | Stanislav Janů | 22

11 tipů, jak efektivně a přesně sledovat počasí pomocí internetu

11 tipů, jak efektivně a přesně sledovat počasí pomocí internetu

** Sledujte počasí z více zdrojů a podrobněji, přesněji tak určíte, jaké počasí vás potká na dovolené ** Na webu najdete hromadu pokročilých předpovědí počasí, ale i specializované meteorologické služby ** Vybrali jsme 14 služeb na počasí, které se vám můžou hodit

23.  6.  2017 | Jakub Čížek | 18

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

** Na černém trhu mohou zaměstnanci továren za kradené součástky inkasovat částku ve výši ročního platu ** Velké množství informací je vyneseno i z centrály Applu ** Díly jsou pašovány v botách, podprsenkách i odpadem

21.  6.  2017 | Stanislav Janů | 24


Aktuální číslo časopisu Computer

Bojujeme proti Fake News

Dva velké testy: fotoaparáty a NASy

Co musíte vědět o změně evropského roamingu

Radíme s výběrem základní desky