Mapy Google | Waze | Navigace

Stojíte v dopravní zácpě? Teď ji můžete nahlásit prostřednictvím Map Googlu

Stojíte v dopravní zácpě? Teď ji můžete nahlásit prostřednictvím Map Googlu

Mobilní navigační aplikace ve stále větší míře plánují trasy s ohledem na aktuální dopravní situaci. Jedním z průkopníků je v tomto směru izraelská navigace Waze, spadající od roku 2013 pod křídla Googlu. Není proto překvapením, že se některé uživateli oceňované funkce začaly postupem času objevovat i v aplikaci Mapy Google.

Zatímco ve Waze lze reportovat několik desítek různých typů událostí počínaje policejními hlídkami, přes náledí, až po práce na silnici, Mapy Google dosud dovolovaly řidičům hlásit jen měření rychlosti a nehody. Nyní přibyla nová možnost – hlášení zpomalení, tedy dopravních zácp a kolon.

Hlášení zpomalení

Nová položka, označená v anglickém originále jako „Slowdown“, se začala v nabídce pro hlášení dopravních komplikací zobrazovat v průběhu uplynulého týdne. Technicky vzato jsou Mapy Google schopné, stejně jako Waze, detekovat zpomalení na základě sledování pohybu řidičů, používajících danou aplikaci. Shromáždění dostatečného počtu zpomalených řidičů však vyžaduje určitý čas.

Díky tomu, že kolonu mohou hlásit přímo uživatelé, dokážou Mapy Google rychleji a přesněji reagovat na vznikající dopravní komplikaci. Nemusejí tedy vyhodnocovat průjezdnost daného úseku na základě několika (desítek) řidičů s aktivní aplikací.

Klepněte pro větší obrázek
Stojíte v dopravní zácpě? Teď ji můžete nahlásit!

Nová možnost hlásit zpomalení je, stejně jako v případě oznamování měření rychlosti nebo nehody, přístupná pomocí nového tlačítka pro hlášení incidentů v rozhraní aplikace Mapy Google. Nutno podotknout, že toto tlačítko ještě ani zdaleka není dostupné všem uživatelům.

Google se inspiruje u Waze

Google postupně přebírá od Waze funkce, které si mezi uživateli získaly oblibu. Zavdal tak ke spekulacím, zda nechystá sloučení obou aplikací do jedné, nicméně ty se zatím jeví jako liché. Krátce po koupi Google výslovně deklaroval, že Waze nechá fungovat tak, jako doposud. Důvodem byla, mimo jiné, i velmi silná uživatelská základna.

Experimentální možnost hlášení dopravních komplikací se v Mapách Google objevila v listopadu loňského roku, postupně se pak tato nabídka začala rozšiřovat mezi uživatele. Zpočátku nefungovalo hlášení dle předpokladů a na určitou dobu byla dokonce tato možnost deaktivována.

Nabídka pro hlášení dopravních komplikací se liší podle nastaveného jazyka. Například na zařízeních s britskou angličtinou jsou kolony označovány jako „Congestion“ (zahlcení, přeplnění), zatímco třeba v Indii zcela chybí možnost hlásit měření rychlosti.

Diskuze (11) Další článek: České Letgo vstalo z mrtvých. Služba po oznámení konce opět funguje a přijímá nové inzeráty

Témata článku: Google, Mapy Google, Waze, Navigace, Indie, Aplikace, Google mapy, Dopravní komplikace, Dopravní zácpa, Hlášení, Zácpa, Zpomalení, Uživatelé


Určitě si přečtěte

Tohle tak jednou zažít: Nová vzducholoď Airlander 10 s prosklenou podlahou

Tohle tak jednou zažít: Nová vzducholoď Airlander 10 s prosklenou podlahou

** Airlander 10 nabídne plavby vzduchem v interiéru s prosklenou podlahou ** Luxusní vzducholoď byla původně vyvíjena pro vojenské účely ** Počítá se s třídenními „kochacími“ výlety za poznáním

Karel Kilián | 7

Jak si pročistit disk ve Windows bez instalování dalších programů

Jak si pročistit disk ve Windows bez instalování dalších programů

** K vyčištění disku ve Windows nepotřebujete nástroje třetích stran. ** Postačíte si i s obyčejným nastavením. ** Zvolit si můžete i automatické promazávání dat.

Vladislav Kluska | 21

K čemu je dobré programování a jak si postavit vlastní chytrou domácnost

K čemu je dobré programování a jak si postavit vlastní chytrou domácnost

** Proč umět alespoň trošku programovat, i když vás IT nebude živit? ** Potřebujete k programování čipů diplom z MIT? ** Jak může vypadat chytrá domácnost, kterou si postavíte sami?

Jakub Čížek | 27

Elon Musk: kupovat si jiné auto než Tesla je bláznovství, chystáme velké věci

Elon Musk: kupovat si jiné auto než Tesla je bláznovství, chystáme velké věci

** Tesla uspořádala prezentaci pro investory na téma autonomního řízení ** Zveřejnila podrobnosti o vlastním neuročipu i autonomní technologii ** Příští rok chce spustit vlastní platformu samořídicích sdílených aut

Karel Javůrek | 100Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test fotolabů

Oklamali jsme rozpoznání obličeje

13 tipů pro rychlejší Wi-Fi

Test NVMe SSD 500 GB