Sto miliónů pécéček ročně má být překonáno až v roce 1999

... a přesto počet lidí, kteří nepoužívají osobní počítač, neustále roste. Nevěříte?
Podle analýz a projekcí IDC má dosáhnout počet prodaných osobních počítačů v roce 1998 na celém světě k číslu 89.2 miliónu; to je růst o 11.1% oproti roku předcházejícímu. Poslední kvartál je obzvláště dobrý (+12.2%), a zrychlování růstu má pokračovat – pro rok příští se předpovídá růst 12.8%, takže bude překročena magická hranice jednoho sta miliónu nově prodaných osobních počítačů za rok. Za slušný růst může zejména Západní Evropa a Amerika, ostatní kontinenty jsou pozadu, naštěstí se už trošku probouzí Asie. Samozřejmě, výrazným katalyzátorem růstu je pokles cen osobních počítačů, které je zpřístupňuje novým uživatelům, kteří si osobní počítač dosud nemohli dovolit. Z pohledu značek je situace poměrně monotónní – silná pětka si zvyšuje tržní podíl, u ní nejvíce roste Dell (třetí kvartál, celosvětové tržní podíly: Compaq 14.4%, Dell 9.2%, IBM 9.2%, HP 6.6%, Packard-Bell NEC 4.5%, dohromady 43.9%). Compaq vede před Dellem i v nejostřeji sledovaném trhu, v USA, i když těsněji, a podle průzkumů zde prodal o 8% méně než v předchozím čtvrtletí.

Živě komentuje: rád bych se nyní pozastavil u jednoho faktu, který, domnívám se, bude pro většinu z vás těžko pochopitelný: počet lidí na Zemi, kteří nepoužívají počítač, se zvětšuje. Podle údajů CIA, které si můžete veřejně prohlédnout (a špiónům z CIA se musí věřit!) v loňském roce na naší planetě přibylo 82 mil. lidí – to není počet narozených dětí, ale počet narozených mínus počet úmrtí. A pokud uvážíme, že z nově prodaných počítačů jich jen asi polovina jde novým uživatelům (druhá polovina: „úmrtí“, tj. šrotování starých strojů; servery, tj. počítače bez individuálního uživatele, a především druhé až x-té počítače jednoho člověka), dojdeme k číslu, že každým rokem je na Zemi o několik desítek miliónů lidí více, kteří nepoužívají počítač. USA s Evropa, zahleděné do svých skoro nulových populačních růstů a rychlé penetrace počítačů a Internetu přehlížejí fakt, že zaostalý svět (výraz rozvojové země je pro řadu např. afrických států eufemismem) se od nich naopak stále více vzdaluje. Je samozřejmě nutné říci, že růst počtu uživatelů osobních počítačů (odhadem o 6-7% ročně) je rychlejší než celkový růst populace (cca 1.4%), takže během několika let začne počet počítačově negramotných lidí na naší planetě zřejmě klesat.

Váš názor Další článek: IBM vstupuje do digitálních foťáků: základní výzkum se zase jednou vyplatil

Témata článku: Sto, Milión uživatelů, Africký stát, Milión, Planet, Slušné číslo, Africký kontinent, Planeta, Druhá polovina, Růst, Packard Bell, Slušný růst

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 6 odolných telefonů a 22 powerbank

Srovnání technologií QLED a OLED

Měřte své sportovní výkony

Sady pro chytrou domácnost