Apple | Steve Jobs | Osobnosti počítačové historie | Steve Wozniak

Steve Wozniak: hacker, který postavil první počítače značky Apple

  • Steve Wozniak je neobyčejně nadaný elektroinženýr, který se narodil ve správný čas ve správném údolí
  • Spolu se Stevem Jobsem stáli u zrodu úspěchu Applu
  • Navrhl první počítače značky Apple
Steve Wozniak: hacker, který postavil první počítače značky Apple
Kapitoly článku

Znovu a lépe

Apple se těmto gigantům tehdejšího mikropočítačového průmyslu nemohl rovnat. Byl malou garážovou firmičkou s jedním produktem a jeho „technický ředitel“ pracoval na novém stroji. V jednom měl ale Apple obrovské štěstí. Na rozdíl od všech ostatních se mu totiž podařilo najít bohatého investora.

Video - Steve Wozniak o vývoji prvních počítačů Apple:

Vlastně už od dokončení Apple I se Wozniak zabýval myšlenkami na lepší stroj. Měl pocit, že jeho dítě není dokonalé a dalo by se významně vylepšit. V tom se rozhodně nemýlil. Při stavbě svého druhého stroje měl ještě jednu velkou výhodu. Vůbec se neohlížel na případné potřeby budoucích zákazníků. Vlastně si jej stavěl pro sebe. Jeho hlavní myšlenkou bylo vytvořit takový počítač, na němž by si mohl naprogramovat svůj Breakout. Díky tomu se vůbec neohlížel na náklady, což mělo sice z krátkodobého hlediska zásadní problém, ovšem z hlediska dlouhodobého šlo o pravé požehnání.

Apple II měl být založen na stejném mikroprocesoru, ovšem na rozdíl od předchůdce nabízel jednak rozšiřitelnost pomocí osmi rozšiřujících slotů, a kromě toho i grafický výstup. Zatímco v podstatě všechny tehdejší mikropočítače dokázaly zobrazit pouze text, obvykle v rastru 40 znaků na řádek, Applu II patřilo prvenství v grafickém výstupu, a to ještě dokonce v šesti barvách.

Klepněte pro větší obrázek
Apple II už byl elegantní kompletní počítač v plastovém obalu (foto: Wikipedia)

Je třeba opět zdůraznit, že šlo o prvenství tehdy dost podceňované. Například Chuck Peddle měl pocit, že grafika je zbytečná a nelíbila se mu nectnost Wozniakova řešení, které vedlo k barevným artefaktům. Apple II nabízel kromě tohoto nadstandardu i to, co se pomalu stávalo nutností – Basic v ROM, možnost nahrávání z kazet a připojení k televizi.

Wozniak tušil, že by to mohl být dobrý počítač, jenže ačkoliv se mu podařilo prototyp dokončit, tak absolutně neměl představu, jak ho začít vyrábět a udat na trhu. Ten se začínal rodit a stále příliš neexistovala konkurence, jenže z finančních důvodů prostě nepřicházelo v úvahu, že by on a Jobs dokázali sami dát dohromady dostatečnou sumu alespoň na nákup komponent.

Naštěstí se v pravém okamžiku objevil na scéně Mike Markkula, milionář, kterého Steve Jobs přesvědčil, aby do firmy investoval čtvrt milionu dolarů. Wozniak sám se o Markkulově zásluhách vyjadřoval se zásadním uznáním. Bylo sice hezké mít nadějný prototyp, ale cesta k sériové výrobě byla ještě hodně dlouhá. Díky Markkulovým zkušenostem se ji ale podařilo zrealizovat a v červnu 1977 se na trhu s mikropočítači objevil Apple II.

Počítač drahý, ale s Dics II

Legenda tvrdí, že šlo ihned o obrovský úspěch a celý průmysl si z nové firmy přímo sedl na zadek. Legenda, jak je ostatně u legend poměrně obvyklé, nemluví pravdu. Ve srovnání s tehdejší konkurencí, tedy Commodore PET a TRS-80, hrál Apple třetí housle a prodával svých počítačů řádově méně.

Kromě toho, zatímco jinde si na výrobu postavili linku, Apple utratil většinu peněz za nesmírně drahou formu pro plastový obal a počítače byly montovány na koleně v domácnostech jednotlivých techniků. Párkrát do týdne se za nimi stavila sekretářka s dodávkou, vyzvedla si hotové kusy a dodala komponenty pro další várku.

Apple II představoval to nejdražší na trhu. A nejen to. Jelikož nebyl standardně dodáván s monitorem, potřeboval od regulátora tehdejší domácí elektroniky potvrzení pro možnost k připojení k obyčejnému televizoru. Jenže tehdejší přísné limity vyzařování první mikropočítače nedokázaly splnit. Apple II tedy musel být prodáván pro „průmyslové použití“, čímž šlo tuto podmínku chytře obejít. V neodborné veřejnosti ovšem něco takového vyvolávalo pochybnosti.

Klepněte pro větší obrázek
Steve Wozniak v muzeu u vystaveného počítače Apple II (zdroj: Flickr, Robert Scoble, CC BY 2.0)

Jenže Apple měl velký potenciál pro růst. Jako první z těch tří zmíněných kompaktních mikropočítačů nabídl možnost připojení disketové jednotky. Disc II představoval vrcholné Wozniakovo dílo, neboť vtipným technickým řešením, výrazným snížením počtu integrovaných obvodů na diskovém řadiči a především softwarovým řízením práce s diskem, se mu podařilo stvořit nejlacinější tehdejší disketovou jednotku. Sice jste si museli koupit celkem drahý počítač, ale další rozšiřování o jednu či více jednotek již stálo mnohem méně, než u konkurence. Sám Woz toto své dílo považoval za svůj největší inženýrský úspěch.

I díky Disc II se v listopadu 1979 objevil pro Apple II program, bez kterého žádný tehdejší manažer nemohl být. Visicalc představoval první tabulkový procesor a znamenal pro Apple II velké vítězství – právě touto klíčovou aplikací totiž porazil veškerou tehdejší konkurenci. Je třeba ovšem přiznat, že autoři Visicalcu nepoužili Apple II proto, že by jim přišel být tím nejlepším či nejprofesionálnějším, ale především proto, že jim byl právě tento počítač zapůjčen budoucím distributorem.

Novodobý Apple už Wozniaka neláká

Steve Wozniak byl stále mladým nesmírně šikovným technikem, ale rychle rostoucí firma Apple mu zkrátka nedávala ty příležitosti, které očekával. Přišli jiní, profesionální inženýři, no a ti dodělali a vyladili to, co Wozniak stvořil. A další z firemních počítačů, Apple III, vymýšlel velký autorský kolektiv, v němž Wozniak neměl šanci prosadit nic ze svých představ.

Kromě toho, Steve Jobs trpěl faktem, že není považován za autora prvního úspěšného firemního počítače, takže byl Apple II pomalu postupně odsouván na vedlejší kolej, ačkoliv stále představoval hlavní zdroj firemních příjmů.

Steve Wozniak se tedy přestal věnovat své práci a spíše si užíval, což se mu stalo osudným. V roce 1981 havaroval se svým letadlem a strávil několik týdnů v bezvědomí. Jakkoliv to asi zní divně, vlastně to pro něj znamenalo osvobození. Najednou viděl důvod, proč se do Applu hned tak nevrátit.

Klepněte pro větší obrázek
Wozniak je dnes častým hostem různých technologických konferencí (foto: Nichollas Harrison, Wikimedia, CC BY-SA 3.0)

Nakonec se přeci jen nechal přemluvit v roce 1983, především aby podpořil nový projekt Apple IIgs, což byl zcela zásadně přepracovaný počítač, ovšem stále kompatibilní s jeho původním výtvorem. Lze jej považovat za nejvýkonnější osmibitový počítač, ba co víc, za přelomovou generaci na pomezí osmi a šestnácti bitů.

Možná i díky jeho vedení se podařilo vytvořit stroj neskutečně výkonný, jehož schopností se bálo i vedení firmy, neboť v některých ohledech překonával i vlajkovou loď Macintosh. Byl to počítač, který jeho vlastní firma neměla ráda. I proto jej v následujících létech dostatečně nepropagovala, nezdokonalovala, až jej v devadesátých létech tiše opustila.

To byl poslední pokus Steva Wozniaka v pokračování v konstruktérské práci v oblasti mikropočítačů. V roce 1985 byl spolu se Stevem Jobsem oceněn Národní technologickou medailí za svůj přínos v tomto oboru, a o rok později dokončil svá studia, kdysi přerušená.

I dnes se zabývá různými technologiemi v oblasti IT, věnuje se dobročinnosti a dokonce je u Applu i zaměstnán, což se samozřejmě dá chápat spíše jako čestná záležitost. Ačkoliv nikdy nebyl tak všeobecně známý a populární, jako jeho přítel, veřejný zájem se mu zcela nevyhul. Jeho názory na vývoj tohoto oboru uznávané a komentované. Přece jen, málokterý opravdový hacker to dotáhl tak daleko.

Témata článku: Apple, Historie, Steve Jobs, Osobnosti počítačové historie, IT Osobnosti, Steve Wozniak, Studium, Sebevědomí, Osvobození, Veřejný zájem, Biggest, Artefakt, První set, Hlavní zdroj, Jediný počítač, Wozniak, Boulder, San Jose, Drahý stroj, Legenda, Skvělý cit, Jobs, První mikropočítač, Počítačový inženýr, Monitory do auta, Počítače na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Neuronová síť WaveNet už mluví i slovensky. Google se bojí falšování reality

Neuronová síť WaveNet už mluví i slovensky. Google se bojí falšování reality

** Brzy nerozpoznáme hlasovou syntézu od skutečnosti ** Ruku v ruce s tím se objeví i pokusy o manipulaci reality ** Google před tím nyní varuje

Jakub Čížek | 19

Dubnové aktualizace Windows se nepovedly. Způsobují zamrzání systému

Dubnové aktualizace Windows se nepovedly. Způsobují zamrzání systému

** V úterý začal Microsoft uvolňovat dubnové kumulativní aktualizace ** Netrvalo dlouho a uživatelé začali hlásit první potíže ** Nejčastěji jde o zpomalení a zamrzání systému

Karel Kilián | 130

Co pořídit k počítači: tipy na osvědčené klávesnice, sluchátka a další příslušenství

Co pořídit k počítači: tipy na osvědčené klávesnice, sluchátka a další příslušenství

** Toto jsou tipy Živě.cz na příslušenství k počítači, se kterým neuděláte chybu ** Klávesnice, myši, tiskárny, sluchátka... ** Vybíráme jak příslušenství na běžnou práci, tak na hraní her

David Polesný | 26

Avast analyzoval počítače uživatelů. K nabušeným superpočítačům mají daleko

Avast analyzoval počítače uživatelů. K nabušeným superpočítačům mají daleko

** Avast prošel telemetrická data od 163 milionů uživatelů ** Zjistil, jaký mají hardware a software ** Mašina průměrného uživatele má k ideálu daleko

Jakub Čížek | 130

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

** Portál občana už funguje, vyřídíte na něm první požadavky ** Funkce se budou postupně rozšiřovat ** Web je docela moderní a přehledný

David Polesný | 66Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 levných notebooků

Jak na digitalizaci fotek

Otestovali jsme chytré osobní váhy

Ohebné displeje: budoucnost či slepá cesta?