Steve Koenig o technologických trendech a inovacích

Populární každoroční výstava CES se blíží a Steve Koenig, který za ní stojí, představil současné trendy a jak technologie mění trh.

Hned na začátku příštího roku – 6. až 9. ledna se opět uskuteční slavná výstava CES, kde budou výrobci představovat nové produkty, technologie i prototypy, které se dostanou na trh v roce 2015 nebo až v budoucnosti.

Steve Koenig ze společnosti CEA, která má CES na starost, představil v rámci prezentace v NetClubu současné technologické trendy a inovace, které mění trh k lepšímu.

Technologický trh roste

Oproti roku 2010 se v současnosti za technologické produkty utratí téměř o sto miliard dolarů více. V rámci prezentace jde o srovnání 921 miliard dolarů v roce 2010, přičemž v roce 2015 se očekává 1,03 bilionů dolarů, které uživatelé zaplatí za technologické produkty nejrůznějšího druhu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Pokud jde o jednotlivé trhy, největší podíl drží Asie, Severní Amerika a také západní Evropa. Nejnižší podíl je dle očekávání v Africe a Latinské Americe. Trendem je přibližování rozvíjejících se zemí těm rozvinutým, alespoň dle této metriky.

Základem je inovace

Technologie se mění velmi rychle a často se stává, že pouhé zlepšení nestačí a změna je mnohem razantnější. Typickým příkladem v prezentaci Steva Koeniga byly DVD a Blu-ray přehrávače. Zatímco DVD přehrávače byly extrémně populární technologií postavenou na optickém systému, která dosáhla až na 97 % pokrytí trhu, v případě „vylepšené“ verze v podobě Blu-ray už to je jen 31 %.

Klepněte pro větší obrázek
Optickou technologii nahradilo streamování z internetu

Důvodem je samozřejmě přechod z optické technologie na zcela nový systém, kdy uživatelé streamují filmy či seriály přes internet přímo do jejich zařízení, kterými mohou být chytré krabičky k televizi, mobilní zařízení jako tablety, telefony a další.

Současné a budoucí trendy

Mezi současné technologické trendy označil Koenig například internet věcí, který souvisí s miniaturizací elektroniky a propojením všeho možného do internetu. S tím souvisí i rozmach senzorů nejrůznějšího druhu, které měří všemožné fyzikální vlastnosti a vylepšují schopnosti zařízení.

Klepněte pro větší obrázek
I Samsung už staví platformu pro chytrou domácnost

Elektronika na tělo se také velmi rychle rozvíjí, především v oblasti chytrých hodinek a různých měřících náramků. Důležitým trendem je integrace biometrických systémů pro větší, ale zároveň pohodlnější zabezpečení.

Klepněte pro větší obrázek
Současné hlavní trendy

Velkým problémem je stále výdrž těchto mobilních zařízení na baterie. V současnosti se vyvíjí mnoho technologií, které slibují lepší baterie, jež vydrží dlouho, nabijí se během minut a do toho se zlepšuje efektivita solárních článků a jejich integrace do displejů. Vše se tak postupně dostává do finálních stádií, ale na některé velké revoluční technologie si zkrátka musíme ještě chvilku počkat.

Klepněte pro větší obrázek
Chytrá domácnost je propojená do internetu a s mobilními zařízeními

Mezi trendy, které se teprve rozvíjejí, označil Koenig rozšířenou a virtuální realitu, která je stále ve svém počátku a zatím pořád v hledáčku prvních uživatelů z oblasti geeků a technologických nadšenců. Jedná se tak například o Google Glass nebo Oculus Rift. V případě virtuální reality ale už máme na trhu jednodušší řešení od Samsungu postavené okolo mobilního telefonu Samsung Galaxy 4 a finální verze Oculus Rift pro běžné uživatele by se na trh měla dostat už příští rok.

Dalším velkým trendem je zdraví, jeho měření a gamifikace. Apple, Google i Microsoft už mají k dispozici aplikace, kterou shromažďují zdravotní data ze všech možných zdrojů pro rychlou analýzu a vyhodnocení.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Na trh se ale chystají chytré šálky, které vyhodnotí obsah toho, co pijete, chytré kartáčky, které především pro děti udělají z čistění zubů hru a podobně. Chytrá domácnost úzce souvisí s internetem věcí a jednotlivé platformy už se také pomalu rodí od velikánů jako Apple, Samsung nebo Google.

CES a tři hlavní prostory

CES jako každý rok zaplaví Las Vegas technologiemi a naplní všechny hotely do maximální kapacity. Výstava bude rozdělena do tří míst - Tech East, Tech West a C Space, které je určeno pro marketingové šéfy a komunity z oblasti reklamy, obsahu a dalších kreativních oblastí.

Klepněte pro větší obrázek

Jednotlivé sekce výstavy budou rozdělené dle trendů. Bude se jednat o místa se zaměřením na 3D tisk, hry, vzdělávání, chytrou domácnost, sportovní technologie, zdraví, technologie pro děti, robotiku, senzory (sledování rukou, těla a podobně), chytrou domácnost, chytré hodinky a náramky, automatické systémy bez posádky (například drony a podobně), nositelnosti (elektronika na tělo) a nebude chybět ani sekce s příslušenstvím pro zařízení Applu. Můžeme se tak těšit na záplavu novinek, které si snad brzy budeme moci koupit.

Klepněte pro větší obrázek
Diskuze (6) Další článek: Storyous expanduje do západoevropských restaurací

Témata článku: Technologie, Inovace, CES 2015, Chytré hodinky pro děti, Steve, Chytré sportovní náramky, Sony Vegas Pro, Budoucí trend, Hlavní prostor, Chytré hodinky s telefonem, Fyzikální vlastnost, Robotika, Kartáček, Technolog, Čištění zubů, Možný zdroj, Gamifikace, Severní Amerika, Biometrický systém, Technologický trh, Technologický trend, Chytré hodinky Samsung, Zdravotní data, Chytré hodinky Apple, Příslušenství pro mobilní telefony, Tablet apple na Mall.cz


Určitě si přečtěteAktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor