Steve Koenig o technologických trendech a inovacích

Populární každoroční výstava CES se blíží a Steve Koenig, který za ní stojí, představil současné trendy a jak technologie mění trh.

Hned na začátku příštího roku – 6. až 9. ledna se opět uskuteční slavná výstava CES, kde budou výrobci představovat nové produkty, technologie i prototypy, které se dostanou na trh v roce 2015 nebo až v budoucnosti.

Steve Koenig ze společnosti CEA, která má CES na starost, představil v rámci prezentace v NetClubu současné technologické trendy a inovace, které mění trh k lepšímu.

Technologický trh roste

Oproti roku 2010 se v současnosti za technologické produkty utratí téměř o sto miliard dolarů více. V rámci prezentace jde o srovnání 921 miliard dolarů v roce 2010, přičemž v roce 2015 se očekává 1,03 bilionů dolarů, které uživatelé zaplatí za technologické produkty nejrůznějšího druhu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Pokud jde o jednotlivé trhy, největší podíl drží Asie, Severní Amerika a také západní Evropa. Nejnižší podíl je dle očekávání v Africe a Latinské Americe. Trendem je přibližování rozvíjejících se zemí těm rozvinutým, alespoň dle této metriky.

Základem je inovace

Technologie se mění velmi rychle a často se stává, že pouhé zlepšení nestačí a změna je mnohem razantnější. Typickým příkladem v prezentaci Steva Koeniga byly DVD a Blu-ray přehrávače. Zatímco DVD přehrávače byly extrémně populární technologií postavenou na optickém systému, která dosáhla až na 97 % pokrytí trhu, v případě „vylepšené“ verze v podobě Blu-ray už to je jen 31 %.

Klepněte pro větší obrázek
Optickou technologii nahradilo streamování z internetu

Důvodem je samozřejmě přechod z optické technologie na zcela nový systém, kdy uživatelé streamují filmy či seriály přes internet přímo do jejich zařízení, kterými mohou být chytré krabičky k televizi, mobilní zařízení jako tablety, telefony a další.

Současné a budoucí trendy

Mezi současné technologické trendy označil Koenig například internet věcí, který souvisí s miniaturizací elektroniky a propojením všeho možného do internetu. S tím souvisí i rozmach senzorů nejrůznějšího druhu, které měří všemožné fyzikální vlastnosti a vylepšují schopnosti zařízení.

Klepněte pro větší obrázek
I Samsung už staví platformu pro chytrou domácnost

Elektronika na tělo se také velmi rychle rozvíjí, především v oblasti chytrých hodinek a různých měřících náramků. Důležitým trendem je integrace biometrických systémů pro větší, ale zároveň pohodlnější zabezpečení.

Klepněte pro větší obrázek
Současné hlavní trendy

Velkým problémem je stále výdrž těchto mobilních zařízení na baterie. V současnosti se vyvíjí mnoho technologií, které slibují lepší baterie, jež vydrží dlouho, nabijí se během minut a do toho se zlepšuje efektivita solárních článků a jejich integrace do displejů. Vše se tak postupně dostává do finálních stádií, ale na některé velké revoluční technologie si zkrátka musíme ještě chvilku počkat.

Klepněte pro větší obrázek
Chytrá domácnost je propojená do internetu a s mobilními zařízeními

Mezi trendy, které se teprve rozvíjejí, označil Koenig rozšířenou a virtuální realitu, která je stále ve svém počátku a zatím pořád v hledáčku prvních uživatelů z oblasti geeků a technologických nadšenců. Jedná se tak například o Google Glass nebo Oculus Rift. V případě virtuální reality ale už máme na trhu jednodušší řešení od Samsungu postavené okolo mobilního telefonu Samsung Galaxy 4 a finální verze Oculus Rift pro běžné uživatele by se na trh měla dostat už příští rok.

Dalším velkým trendem je zdraví, jeho měření a gamifikace. Apple, Google i Microsoft už mají k dispozici aplikace, kterou shromažďují zdravotní data ze všech možných zdrojů pro rychlou analýzu a vyhodnocení.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Na trh se ale chystají chytré šálky, které vyhodnotí obsah toho, co pijete, chytré kartáčky, které především pro děti udělají z čistění zubů hru a podobně. Chytrá domácnost úzce souvisí s internetem věcí a jednotlivé platformy už se také pomalu rodí od velikánů jako Apple, Samsung nebo Google.

CES a tři hlavní prostory

CES jako každý rok zaplaví Las Vegas technologiemi a naplní všechny hotely do maximální kapacity. Výstava bude rozdělena do tří míst - Tech East, Tech West a C Space, které je určeno pro marketingové šéfy a komunity z oblasti reklamy, obsahu a dalších kreativních oblastí.

Klepněte pro větší obrázek

Jednotlivé sekce výstavy budou rozdělené dle trendů. Bude se jednat o místa se zaměřením na 3D tisk, hry, vzdělávání, chytrou domácnost, sportovní technologie, zdraví, technologie pro děti, robotiku, senzory (sledování rukou, těla a podobně), chytrou domácnost, chytré hodinky a náramky, automatické systémy bez posádky (například drony a podobně), nositelnosti (elektronika na tělo) a nebude chybět ani sekce s příslušenstvím pro zařízení Applu. Můžeme se tak těšit na záplavu novinek, které si snad brzy budeme moci koupit.

Klepněte pro větší obrázek
Diskuze (6) Další článek: Storyous expanduje do západoevropských restaurací

Témata článku: Technologie, Inovace, CES 2015, Chytré náramky, Možný zdroj, Technologický trh, Elektronika pro děti, Chytré hodinky Samsung, Kartáček, Biometrický systém, Hlavní prostor, Chytré sportovní náramky, Chytré hodinky Apple, Příslušenství pro mobilní telefony, Gamifikace, Budoucí trend, Robotika, Nejrůznější senzory, Velký rozmach, Steve, Severní Amerika, Zdravotní data, Drony pro děti, Mobilní telefony Samsung Galaxy, Fyzikální vlastnost, Tablet apple na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Jak poslat Teslu do protisměru? Stačí samolepky, které řidič nevidí

Jak poslat Teslu do protisměru? Stačí samolepky, které řidič nevidí

** Teslu v režimu autopilota je možné zmást a poslat do protisměru ** Odborníkům k tomu stačily tři samolepky na vozovce ** Je důvod se znepokojovat? Ne, pokud řidič dává pozor

Karel Kilián | 98

Jak je na tom baterie ve vašem notebooku? Otestujte si ji!

Jak je na tom baterie ve vašem notebooku? Otestujte si ji!

** Životnost akumulátorů není neomezená a jednoho dne přijde konec ** Otestovat stav baterie můžete pomocí celé řady nástrojů ** Případné problémy díky nim odhalíte dřív než bude pozdě

Karel Kilián | 20

Bizarní šmejdy z asijských e-shopů: Když to stojí pár dolarů, pochybujte o tom

Bizarní šmejdy z asijských e-shopů: Když to stojí pár dolarů, pochybujte o tom

** Typické žluté obálky z Číny už před lety zavalily nejen Českou poštu ** Pokud ale něco stojí dolar, často tomu odpovídá i kvalita ** Jak vypadají příklady těch nejbizarnější šmejdů?

Jakub Čížek | 147

Miliardový večírek končí. Rusko nemůže být z Crew Dragonu nadšené

Miliardový večírek končí. Rusko nemůže být z Crew Dragonu nadšené

** USA platí Rusku stamiliony dolarů za dopravu astronautů na ISS ** Dopravu amerických astronautů mají nyní převzít soukromé lodě ** Rusko je vytlačováno ze hry, mohou ho spasit vesmírní turisté

Petr Kubala | 70

Vybrali jsme 16 programovatelných hraček a stavebnic pro děti. A vlastně i pro vás

Vybrali jsme 16 programovatelných hraček a stavebnic pro děti. A vlastně i pro vás

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme 16 stavebnic pro nejmenší caparty i vás samotné

Jakub Čížek | 17

Populární Speedtest.net neřekne o skutečné rychlosti internetu téměř nic

Populární Speedtest.net neřekne o skutečné rychlosti internetu téměř nic

** Speedtest stále častěji měří jen rychlost na poslední míli ** Ta však ale neodpovídá reálnému surfování ** Jak se tedy pokusit změřit tu skutečnou?

Jakub Čížek | 80Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 levných notebooků

Jak na digitalizaci fotek

Otestovali jsme chytré osobní váhy

Ohebné displeje: budoucnost či slepá cesta?