Právo | Apple | Steve Jobs

Steve Jobs před 40 lety poslal dopis. Počítačům od Applu díky tomu dodnes říkáme Mac

Pojmenováním počítače Macintosh se americký inženýr a softwarový vývojář Jef Raskin sice postavil proti sexistickému trendu, ale zavlekl tím společnost Apple do problémů. Název odvozený od ovoce (jablka odrůdy McIntosh) zdůvodnil argumentem, že dávat počítačům ženská jména je sexistické.

Často se uvádí, že Raskin při volbě jména připravovaného počítače špatně napsal název své oblíbené odrůdy jablek, nicméně to je velmi nepravděpodobné. „Záměrně jsem změnil pravopis,“ trval i po letech na svém. Název Macintosh zvolil proto, aby předešel možnému konfliktu s výrobcem špičkových hi-fi zařízení McIntosh Laboratory.

Macintosh versus McIntosh

Bohužel to nestačilo – když se Apple v roce 1982 pokusil získat ochrannou známku na název Macintosh, byla jeho žádost zamítnuta, protože foneticky porušovala ochrannou známku, kterou vlastnila zmíněná McIntosh Laboratory.

Přesně před čtyřiceti lety – 16. listopadu 1982 – napsal tehdy 27letý generální ředitel Steve Jobs dopis prezidentovi společnosti McIntosh Labs Gordonu Gowovi, ve kterém ho požádal o celosvětové uvolnění názvu Macintosh pro použití v počítačovém průmyslu.

„K názvu Macintosh jsme velmi přilnuli. Podobně jako vlastní dítě si i náš produkt vytvořil zcela určitou osobnost,“ napsal tehdy Jobs. Gow krátce nato navštívil Cupertino, aby se podíval, co Apple vyvíjí, ale na radu svého právního zástupce Jobsovu žádost odmítl.

Nakonec se to povedlo

Apple pak uvažoval o zkrácení názvu Macintosh na MAC, což mělo znamenat „počítač ovládaný myší“ („Mouse-Activated Computer“). Koncem března 1983 se však Applu podařilo získat licenci na práva k názvu a v roce 1986 zakoupit ochrannou známku.

Ačkoli podmínky těchto smluv zůstávají dodnes tajné, uvádí se, že Apple za název Macintosh zaplatil 100 000 dolarů v hotovosti. Podle právníka firmy McIntosh je to však „značně mimo mísu“ a skutečná odměna byla „podstatně vyšší“. Apple nakonec uvedl počítač Macintosh na trh v roce 1984 a tato značka existuje dodnes, byť se používá ve zkrácené podobě „Mac“ pro zařízení iMac, MacBook a operační systém macOS.

Raskinova vize počítače se od Jobsových přání značně lišila. Raskin chtěl hned od začátku vytvořit počítač, který bude cenově dostupný pro každého. Jobs chtěl naopak počítač, jenž bude nejlepší ve své kategorii bez ohledu na cenu. Spory obou osobností vyústily v roce 1982 v Raskinův odchod z firmy.

Diskuze (13) Další článek: 15 let s Kindlem. První verze byla srandovní, ale udělala díru do světa

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , ,