Apple | Historie | iMac

Steve Jobs před 23 lety představil první iMac a znovu nakopl Apple správným směrem

  • Před 23 lety byl představen první Apple iMac
  • Design počítače integrovaného v monitor dal Applu nový směr
  • Nová řada se udržela dodnes a je stále populární.

6. května 1998 Steve Jobs na legendární prezentaci představil nový počítač iMac, který dal Applu nový správný směr. Za jaké situace byl iMac představen a proč to byla trefa do černého?

Odvážný krok malinkého Applu

V roce 1996, kdy se Steve Jobs vrátil do Applu, byla firma na kraji bankrotu. Nebylo příliš prostoru na rozhazování peněz. Steve Jobs zredukoval nesmyslný počet produktových řad (byly obvyklé i u jiných velkých společností), které znamenaly obrovské náklady a zbytečné rozmělnění zdrojů.

Steve Jobs sestavil nový management a pustil se do restrukturalizace nejen po produktové stránce, ale také v rámci samotné firmy, protože zaměstnanci začali utíkat a pokud by nedošlo k obnovení důvěry v Apple, odešli by během krátké doby i ti poslední zaměstnanci.

Zatímco na konci roku 1997 měl Apple podíl na trhu s počítači 3,4 %, začátkem roku 1998 už to byla 4 %. To sice vypadá jako malá změna, ale mezi kvartály jde o 15% růst. Bylo tedy vidět, že Jobs začíná pozitivně ovlivňovat Apple.

Zajímavé je srovnání z pohledu zisku. Steve Jobs se přímo na prezentaci pochlubil finančními výsledky. Apple za zmíněné čtvrtletí vydělal 55 milionů dolarů. Hodnota celého Applu byla „pouze“ 4 miliardy dolarů. Z dnešního pohledu se to zdá až směšné. Ukazuje to, jak špatně na tom Apple byl a jak „malý“ byl v porovnání s konkurencí na trhu s počítači.

Jen pro srovnání – za minulé čtvrtletí měl Apple čistý zisk 23,6 miliardy dolarů...

V roce 1998 měl Apple desktopové řešení pro profíky (Power Macintosh G3), notebook (PowerBook G3) a všechny založené na procesoru PowerPC G3. Jednoduchou produktovou nabídku tak bylo nutné doplnit o desktopový počítač pro běžné uživatele, firmy a školy. A tak byl představen první iMac.

iMac s internetovou duší

Název iMac, respektive malé „i“ v názvu prezentuje jasnou věc – internet. V té době popularita internetu masivně rostla, a tak iMac navržen tak, aby ho mohli uživatelé okamžitě používat pro internet v té nejlepší možné formě.

iMac obsahoval integrovaný 100Mbitový ethernet (důležité pro školy a firmy), ale také modem s rychlostí 33,6 kb/s (pro domácnosti). Apple integroval také infračervený port (využíval se pro přenos dat z kamery) a hlavně USB od Intelu.

Právě o iMacu se říká, že rozšířil USB, protože ho ve dvou portech nasadil místo starých rozhraní v podobě paralelního a sériového portu. iMac neměl žádnou disketovou mechaniku, už pouze 24× CD-ROM. Krok to byl v té době srovnatelný s tím, kdy Apple před pár lety u iPhonů odstranil 3,5mm sluchátkový jack.

Velkou revolucí byl velmi odvážný a nevšední design. Zatímco běžné desktopy té doby byly velké šedé hranaté krabice s monitorem a spoustou kabelů okolo, iMac byl barevný a integrovaný v 15palcovém monitoru s rozlišením 1 024 × 768 pixelů. Uvnitř byly i malé stereo reproduktory. Součástí balení byla i designově laděná klávesnice a myš ve tvaru puku. Vše v poloprůhledném plastu.

Kompilace dobových reklam na iMac:

Základní konfigurace prvního modelu iMac G3 zahrnovala procesor PowerPC G3 na frekvenci 233 MHz, 32 MB operační paměti SDRAM (PC100), kterou bylo možné rozšířit až na 128 MB a 4GB pevný disk s rychlostí 5 400 otáček za minutu. O grafické operace se staral grafický čip ATI Rage IIc s 2 MB paměti SGRAM.

Apple iMac měl i šikovný držák pro snadné přenášení (hmotnost byla 17,2 kg) a dodáván byl s operačním systémem Mac OS 8.1.

iMac žije dodnes

Apple pravidelně vylepšoval vnitřnosti i design iMacu. Z baculatého tvaru CRT monitoru se přešlo na LCD a kloub, který byl posléze nahrazen designem, který je od roku 2004 používán dodnes – jednoduchý pevný podstavec, na kterém je zavěšená „placka“ obsahující monitor i „vnitřnosti“.

Tloušťka se v průběhu historie zmenšovala a před pár týdny představený iMac zakotvil na 11,5 milimetrech. Právě při premiéře se hodně vzpomínalo na první iMac G3 – nápis Hello na displeji, sedm barevných provedení, bílý rámeček kolem displeje, propagační klipy a klávesnice s myší ve stejných barvách. Jen místo plastu teď máme hliník.

Video

Téměř celou prezentaci s uvedením iMacu G3 si můžete prohlédnout na tomto videu. Segment s iMacem začíná v čase 15:55.

  • 15:55 – Steve představuje první iMac
Diskuze (31) Další článek: TSMC plánuje v Arizoně postavit dalších pět továren na čipy

Témata článku: Apple, Internet, Historie, Intel, Počítače, iPhone, iMac, Steve Jobs, Design, USB, Běžný uživatel, Staré rozhraní, Malá změna, Nový počítač, Přesný den, Grafický čip, Dnešní pohled, Počítač, Nový management, Pevný disk, Desktopový počítač, Základní konfigurace, ATI, Desktopové řešení, Infračervený port, Notebooky apple recenze na Mall.cz