Steve Jobs před 20 lety představil první iMac a znovu nakopl Apple správným směrem

  • Před 20 lety byl představen první Apple iMac
  • Nový design integrovaného počítače v monitor dal Applu nový směr
  • Nová řada se udržela dodnes a je stále populární

6. května 1998 představil Steve Jobs v rámci legendární prezentace nový počítač iMac, který dal Applu nový správný směr. I když jsme přesný den kulatého výročí tohoto okamžiku o pár dní promeškali, je to událost, která stojí za připomenutí. A tak se teď podíváme, v jaké situaci byl první iMac představen a co vlastně přinesl.

Odvážný krok malinkého Applu

V roce 1996, kdy se Steve Jobs vrátil do Applu, byla firma na kraji bankrotu. Nebylo tak příliš prostoru na to, rozhazovat peníze. Steve Jobs tak provedl nutné zrušení spousty produktových řad, které byly obvyklé u jiných velkých společností a které samozřejmě znamenaly obrovské náklady a zbytečné rozmělnění zdrojů.

Steve Jobs sestavil nový management tým a pustil se do restrukturalizace nejen po produktové stránce, ale také v rámci samotné firmy, protože zaměstnanci začali utíkat a pokud by nedošlo k obnovení důvěry v Apple, odešli by během krátké doby i ti poslední zaměstnanci.

Zatímco na konci roku 1997 měl Apple podíl na trhu s počítači 3,4 %, začátkem roku 1998 už to bylo 4 %. To sice vypadá jako malá změna, ale jde o 15% mezičtvrtletní rozdíl. Bylo tedy vidět, že efekt a práce Steva Jobse začíná v dobrém smyslu ovlivňovat Apple.

Zajímavé je srovnání z pohledu zisku. Steve Jobs se totiž přímo na prezentaci pochlubil finančními výsledky. Apple totiž už za jeho působení dokázal být v zisku a za zmíněné čtvrtletí vydělal 55 milionů dolarů. Hodnota celého Applu byla „pouze“ 4 miliardy dolarů. Z dnešního pohledu se to zdá naprosto směšné a ukazuje to, jak na tom Apple byl špatně a jak byl „malý“ v porovnání s konkurencí na trhu s počítači.

Jen pro srovnání – aktuální čtvrtletí měl Apple čistý zisk 13,8 miliardy dolarů a hodnota Applu už je 950 miliard dolarů.

V roce 1998 měl Apple desktopové řešení pro profíky (Power Macintosh G3), notebook (PowerBook G3) a všechny založené na procesoru PowerPC G3. Jednoduchou produktovou nabídku tak bylo nutné doplnit o desktopový počítač pro běžné uživatele, firmy a školy. A tak byl představen první iMac.

iMac s internetovou duší

Název iMac, respektive malé „i“ v názvu prezentuje jasnou věc – internet. V té době se totiž popularita využití internetu začala masivně zvětšovat a tak byl iMac navržen tak, aby ho mohli uživatelé okamžitě používat pro internet v té nejlepší možné formě.

Apple iMac tak obsahoval integrovaný 100Mbitový ethernet (důležité pro školy, firmy), ale také modem s rychlostí 33,6 kb/s (důležité pro domácnosti). Apple ale integroval i spoustu dalších věcí jako infračervený port (využíval se pro přenos dat z kamery) a hlavně USB od Intelu.

Právě o iMacu se říká, že rozšířil USB, protože ho ve dvou portech nasadil místo starých rozhraní v podobě paralelního a sériového portu. iMac také neměl žádnou disketovou mechaniku a už pouze 24× CD-ROM. Krok to byl v té době srovnatelný s tím, když Apple u iPhonů odstranil 3,5mm sluchátkový jack.

Velkou revolucí byl ale design, který byl opravdu velmi odvážný a nevšední. Zatímco běžný design desktopového počítače znamenal velkou šedou hranatou krabici, vedle které byl monitor a spousta kabelů okolo, iMac byl barevný a integrovaný v 15palcovém monitoru s rozlišením 1 024 × 768 pixelů. Integrované byly i malé stereo reproduktory. Apple v balení poskytoval i stejně designově laděnou klávesnici a myš ve tvaru puku. To vše v poloprůhledném plastu.

Základní konfigurace prvního modelu G3 zahrnovala procesor PowerPC G3 na frekvenci 233 MHz, 32 MB operační paměti SDRAM (PC100), kterou bylo možné rozšířit až na 128 MB a 4GB pevný disk s rychlostí 5 400 otáček za minutu. O grafické operace se staral grafický čip ATI Rage IIc s 2 MB paměti SGRAM.

Apple iMac měl i šikovný držák pro snadné přenášení (hmotnost byla 17,2 kg) a dodáván byl s operačním systémem Mac OS 8.1.

iMac žije dodnes

Apple pravidelně vylepšoval vnitřnosti i design iMacu. Z baculatého tvaru CRT monitoru se přešlo na LCD a kloub, který byl posléze nahrazen designem, který je od roku 2004 používán dodnes – jednoduchý pevný podstavec, na kterém je zavěšená „placka“ obsahující monitor i vnitřnosti iMacu.

Klepněte pro větší obrázek
Velmi zajímavý pohled na to, jak se snižoval podíl příjmů z Maců vůči celkovému příjmu Applu. S pouhými počítači by Apple nejspíše neuspěl, protože tento trh neustále klesá.

Tloušťka se ale v průběhu historie pochopitelně ještě zmenšovala, a i dnešní iMacy Pro jsou na okrajích extrémně tenké a pouze na zádech mírně vyboulené. Už skoro 15 let tak platí, že iMac není výškově nastavitelný a nelze příliš očekávat, že se to v budoucnu změní. Z tohoto pohledu si tak je Apple už velmi dlouho jistý, že základní konstrukce je nadčasová a kromě menších úprav (materiály, tvary) nic lepšího nejde vymyslet.

Video

Téměř celou prezentaci s uvedením iMacu G3 si můžete prohlédnout na tomto videu. Segment s iMacem začíná v čase 15:55.

Váš názor Další článek: ELONOVINKY: Tesla je sice stále ve ztrátě, ale chystá se na výrobu nových modelů

Témata článku: Apple, Historie, Počítače, Intel, iPhone, Steve Jobs, USB, iMac, Design, Základní konfigurace, Nový design, SGRAM, První imac, Nový management, Dolar, Grafický čip, Kulaté výročí, ATI Rage, Paralelní port, Operační systém, Desktopové řešení, Krátká doba, Běžný uživatel, Barevný pixel, Finanční výsledky


Určitě si přečtěte

Zbavujeme se Googlu: vybíráme nejlepší alternativy, které nahradí jeho služby

Zbavujeme se Googlu: vybíráme nejlepší alternativy, které nahradí jeho služby

** Google nabízí spoustu služeb, ale většina z nich má i dobré alternativy ** Pokud z nějakého důvodu nechcete používat služby Googlu, nemusíte ** Připravili jsme přehled služeb, kterými lze ty od Googlu nahradit

Karel Javůrek, David Polesný | 89

Kryptoměnový milionář staví v Nevadě obří utopické město využívající blockchain na vše

Kryptoměnový milionář staví v Nevadě obří utopické město využívající blockchain na vše

** V USA vzniká rozsáhlý projekt postavený na blockchainu ** Milionář staví město, které bude fungovat zcela na blockchainu ** Blockchain bude základem pro vše, například i platby, ověřování identity a podobně

Karel Javůrek | 41

Blíží se HTTP/3: Web bude rychlejší a bude používat úplně jinou technologii

Blíží se HTTP/3: Web bude rychlejší a bude používat úplně jinou technologii

** Příští verze klíčového protokolu HTTP nebude postavená na TCP ** Namísto toho použije „vylepšené UDP“ ** HTTP/3 bude postavené na QUIC

Jakub Čížek | 57

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

** Máme eObčanku, máme čtečku, vyzkoušeli jsme přihlášení na weby úřadů. ** Objevily se drobné problémy, podařilo se nám je vyřešit. ** Používání eObčanky pro online identifikaci je velmi pohodlné.

Marek Lutonský | 35

Velká podzimní aktualizace: Co nového teď najdete ve Windows 10

Velká podzimní aktualizace: Co nového teď najdete ve Windows 10

** Microsoft se opět snaží spojit telefony a počítače. ** Místo velkých novinek se zaměřil spíše na drobná vylepšení. ** Vyhledávání je konečně použitelné a hledá téměř všude.

Vladislav Kluska | 79

Mírumilovná Pilsneria čelila největšímu kybernetickému útoku v dějinách

Mírumilovná Pilsneria čelila největšímu kybernetickému útoku v dějinách

** Počítačové systémy Pilsnerie kolabují! ** Nejprve zaútočil hurikán Mozkyto, pak Sauronia ** Naštěstí jen během cvičení Cyber Czech 2018

Jakub Čížek | 6

České školství čeká revoluce v informatice. Děti se budou učit programovat a logicky myslet

České školství čeká revoluce v informatice. Děti se budou učit programovat a logicky myslet

** Projekt iMyšlení představil 11 nových učebnic pro výuku informatiky ** Cílem je i ty nejmenší děti naučit programovat a logicky uvažovat ** Přichází odklon od současného konceptu učení toho, jak se počítač vůbec ovládá

Karel Javůrek | 105


Aktuální číslo časopisu Computer

Odhalte skryté funkce Windows 10

Test levných Androidů do 4 000 Kč

Srovnání úsporných minipočítačů

Změřili jsme rychlost 10Gb/s ethernetu