Štětec v rukou Intelu

Mají integrované grafické karty na deskách smysl? Já si dovoluji tvrdit, že ano. Intel si to myslí také a představuje nový čipset i845G, který má konkurovat nForce. Integrované grafice patří budoucnost, přes slabší výkon se jedná o ideální řešení pro malé počítače, vhodné například jako přehrávače DivX do obývacího pokoje.

 

Integrované grafické karty byly vždycky brány spíše za hardwarovou spodinu. V porovnání s aktuální špičkou jsou několik let pozadu. NVidia a ATI do konce roku uvedou 10x výkonnější grafické karty než jsou dnešní integrované. A to vůbec nemluvím o technologiích jako je DirectX 9.0. Nejlepší integrované grafické karty sotva odpovídají specifikaci DirectX 7.0.

Určitě si řeknete: „Nemá vůbec smysl uvažovat o integrovaných grafických kartách, jsou pomalé a technologicky zaostalé". Jsou pomalé, ale zdaleka neplatí tvrzení, že jsou neperspekitní.

Počítačové trendy se mění, před několika lety byl hitem overclocking. Samotní výrobci procesorů se předháněli, kdo dosáhne vyšší frekvence. Pamatujete si hektický souboj o jeden GHz? Kde jsou ty doby? Dneska je trend úplně jiný.

Lidí chtějí malé a tiché počítače, které nebudou výkonné, ale neztratí nic ze své multimédiálnosti. I na 1 GHz Celeronu si můžete pouštět DivX, poslouchat hudbu, vypalovat CD nebo si hrát méně náročné 3D hry. Integrované grafické karty jsou tím pravým základem každého malého počítače.

Probereme si všechny výhody:

  • Cena: Běžná grafická karta stojí kolem 3000 Kč, integrovaná grafická karta stojí zlomek. Rozdíl mezi deskou s integrovanou grafikou a bez je maximálně 500 Kč.
  • Ticho: Čipset je chlazen pasivně, nevzniká hluk.
  • Skladnost: Integrovaná grafická karta nezaujímá žádné místo. Základní desku můžete nainstalovat i do nejtěsnějších casů.

Nevýhodou je malý výkon, ale i ten stačí na běžné hry jako Wolfenstein nebo Command&Conquer: Renegade. Pravdou zůstavá, že na hry typu Morrowind nebo Unreal Turnament 2003 budete potřebovat něco výkonnějšího.

Témata článku: Renegade, Nízká frekvence, Sis, Detail, Integrovaný čipset, Extreme, TNT, Cube, Lobby, Hardwarová podpora, Multi, Nový čip, Rychlé jádro, Grafik, Care, Grafický výstup, Wolfenstein, Konkurence, Běžný čipset, Voodoo, Grafický čip, Max Payne, Vertex, Chase, Riva


Určitě si přečtěte

Pozor, na Česko v těchto dnech útočí falešné Tesco, Penny Market a Lidl

Pozor, na Česko v těchto dnech útočí falešné Tesco, Penny Market a Lidl

** Máme tu další českou phishingovou vlnu ** Podle průzkumů máme stále problém s kybernetickou gramotností ** Nebezpečím jsou děti, které opouštějí rodiče

Jakub Čížek | 34

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

** Na trh míří první levné Wi-Fi 6 routery ** Nabídka zařízení, zejména notebooků, každý den roste ** Poradíme, jak nejlépe přejít s domácností na Wi-Fi 6

Tomáš Holčík | 28


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky