Štětec v rukou Intelu

Mají integrované grafické karty na deskách smysl? Já si dovoluji tvrdit, že ano. Intel si to myslí také a představuje nový čipset i845G, který má konkurovat nForce. Integrované grafice patří budoucnost, přes slabší výkon se jedná o ideální řešení pro malé počítače, vhodné například jako přehrávače DivX do obývacího pokoje.

 

Integrované grafické karty byly vždycky brány spíše za hardwarovou spodinu. V porovnání s aktuální špičkou jsou několik let pozadu. NVidia a ATI do konce roku uvedou 10x výkonnější grafické karty než jsou dnešní integrované. A to vůbec nemluvím o technologiích jako je DirectX 9.0. Nejlepší integrované grafické karty sotva odpovídají specifikaci DirectX 7.0.

Určitě si řeknete: „Nemá vůbec smysl uvažovat o integrovaných grafických kartách, jsou pomalé a technologicky zaostalé". Jsou pomalé, ale zdaleka neplatí tvrzení, že jsou neperspekitní.

Počítačové trendy se mění, před několika lety byl hitem overclocking. Samotní výrobci procesorů se předháněli, kdo dosáhne vyšší frekvence. Pamatujete si hektický souboj o jeden GHz? Kde jsou ty doby? Dneska je trend úplně jiný.

Lidí chtějí malé a tiché počítače, které nebudou výkonné, ale neztratí nic ze své multimédiálnosti. I na 1 GHz Celeronu si můžete pouštět DivX, poslouchat hudbu, vypalovat CD nebo si hrát méně náročné 3D hry. Integrované grafické karty jsou tím pravým základem každého malého počítače.

Probereme si všechny výhody:

  • Cena: Běžná grafická karta stojí kolem 3000 Kč, integrovaná grafická karta stojí zlomek. Rozdíl mezi deskou s integrovanou grafikou a bez je maximálně 500 Kč.
  • Ticho: Čipset je chlazen pasivně, nevzniká hluk.
  • Skladnost: Integrovaná grafická karta nezaujímá žádné místo. Základní desku můžete nainstalovat i do nejtěsnějších casů.

Nevýhodou je malý výkon, ale i ten stačí na běžné hry jako Wolfenstein nebo Command&Conquer: Renegade. Pravdou zůstavá, že na hry typu Morrowind nebo Unreal Turnament 2003 budete potřebovat něco výkonnějšího.

Témata článku: Car Chase, Vertex, Cube, Voodoo, Hardwarová podpora, Wolfenstein, Nejzajímavější řešení, Štětec, Chase, Malá hra, Extreme, Grafika, Nový čip, Nová generace, Max Payne, Grafik, Nízká frekvence, Multi, Grafický výstup, Konkurence, Care, TNT, Rychlé jádro, Integrovaný čipset, Lobby


Určitě si přečtěte

Konec modrých obrazovek smrti? Microsoft vydává mimořádnou aktualizaci pro Windows 10
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

** Kam doma natrvalo uložit data? Vyplatí se ještě optická média? ** Jaké kapacity disků a médií má smysl koupit? ** Cenovou výhodnost si ukážeme na příkladech s 2TB úložištěm

Lukáš Václavík | 122

Lukáš Václavík
ZálohováníÚložištěPevné disky
Fedora 33 prostě funguje. Linux si zaslouží dobýt laptop, je to ale asi opět marné

Fedora 33 prostě funguje. Linux si zaslouží dobýt laptop, je to ale asi opět marné

** Desktopový Linux funguje a vypadá stále lépe ** Fedora 33 není výjimkou ** Ve stínu Windows a macOS tu vyrostly skvělé alternativy

Jakub Čížek | 167

Jakub Čížek
FedoraOperační systémyLinux
Pozor na tyto doplňky pro Chrome a Edge. Mohou obsahovat malware, varuje Avast
Jakub Čížek
MalwareProhlížeče
Microsoft pořád myslí i na odpůrce předplatného. Letos vydá Office 2021
Lukáš Václavík
Microsoft OfficeMicrosoft
Volitelná aktualizace Windows 10 opravila několik chyb, způsobila ale další problémy
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

** Notebooky s cenou do deseti tisíc korun jsou plné kompromisů ** Existuje několik modelů dobře použitelných pro nenáročné použití ** Vhodnou alternativou jsou tablety nebo repasované počítače

David Polesný | 94

David Polesný
Jak vybrat notebookNotebooky
Můžete mít dvakrát rychlejší VDSL? Mapa Cetinu ukazuje, kde je dostupný bonding
Lukáš Václavík
CETINPřipojení k internetu

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest rychlých Wi-Fi 6 routerů

Jak ztišit počítač

Velký test mATX skříní