Stereo 2000: domácnost pod mikroskopem

Někdo má o svých domácích účtech přehled v hlavě, jiný na papíře. Mnoho lidí již využívá i svůj počítač. A pravě jim se nabízí český program Stereo 2000.
Robert Holubec: Domácnost je taková malá soukromá firma. Vlastní majetek, provádí výdaje, má příjmy a finanční prostředky. Peníze leží v kapsách, peněženkách, na běžných účtech, termínovaných vkladech, nebo jsou investovány jinak.

Někdo má o svých domácích účtech přehled v hlavě, jiný na papíře. Mnoho lidí již využívá i svůj počítač. A pravě jim se nabízí český program Stereo 2000.

S chutí do toho
Po prvním spuštění se zobrazí Mapa programu, která obsahuje oddíly Správa, Kancelář a Účetnictví. Z této základní křižovatky systému budete začínat veškerá nastavení, správu, údržbu a vlastní účtování. Mapa programu je opravdu dobře vymyšlená a návrat do ní (Esc z jiného okna) vám nedovolí se v programu zamotat a ztratit. K ještě lepší orientaci přispívá i on-line nápověda měnící se podle pohybu ukazatele myši nad tlačítky funkcí.

Po Zavedení nové domácnosti se vyplatí před tím, než začnete do programu vkládat skutečná data, provést několik pokusů se základními funkcemi na datech z příkladu. Tato předvyplněná data umožní uživateli prohlédnout možnosti Sterea a beze strachu vyzkoušet veškeré funkce, zkusit chování programu při různých nastaveních a získané zkušenosti využít při „ostrém“ používání.

Žádný z uživatelů by neměl zapomenout na Nastavení programu a na Nastavení domácnosti. Mají sice výchozí nastavení, přesto budou některé údaje, jako druhy účtování, místa, činnosti a hlavně osoby pro každou domácnost specifické.

Ostře sledované prostředky
Nejčastěji využijete evidenci hotovostních plateb (pokladna), nebo přímo peněženek podle jednotlivých osob domácnosti. Uživatel vybere druh platby (např. léky, oděvy), zadá částku a pohyb je zaznamenán. V případě odpovídajícího nastavení lze průběžně sledovat nejen okamžitý stav hotovosti, resp. peněženek, ale třeba i výdaje za jednotlivé skupiny, období nebo místa. Můžete nastavit i limit výdajů k nějakému druhu nebo k výdajové skupině na určité období a získat tak přehled o tom, kolik lze ještě utratit.

Příjemné jsou Opakované platby, v nichž zadáte platby, které se pravidelně opakují, nebo jsou předem známé, a v termínu jejich provedení se záznam použije.

Stejně jako hotovost lze sledovat i prostředky uložené na běžných nebo žirových účtech, termínovaných vkladech, vkladních knížkách a dalších produktech peněžních ústavů. Samozřejmostí jsou přesuny mezi jednotlivými poklad-ními a bankovními místy (průběžné položky). V domácnostech ještě ne tak využívaná, ale do budoucna perspektivní, je možnost homebankingu. Ve Stereu lze tuto nabídku využít a řídit účty u vybraných peněžních ústavů přímo z počítače prostřednictvím modemu.

Něco navíc aneb další peníze
Hospodaření domácnosti nejsou jen hotovostní (příp. bankovní) příjmy a výdaje. Většina z nás spotřebovává elektřinu, teplo, plyn nebo vodu. Ve Stereu lze spotřebu těchto produktů zaznamenávat a poté sledovat podle libovolného období. V případě přesné evidence není problémem okamžitě zjistit, zda bude na konci roku nedoplatek nebo milý přeplatek.

Pro automobilisty disponuje program jednoduchou knihou jízd. Lze sledovat i nákupy a ceny pohonných hmot.

Využít můžete také adresář s kontakty na přátele, úřady, firmy aj. Ty pak máte okamžitě k dispozici včetně možnosti tisku sestav např. telefonního seznamu nebo adres na obálky.

Domácí účetnictví je kvalitním programem pro sledování hospodaření domácnosti. Předpokládá však poctivé, pravidelné a především přesné evidování příjmů, výdajů a ostatních pohybů finančních prostředků. Neméně důležité je správné a odpovídající nastavení všech parametrů evidence. Na těchto faktorech je založeno úspěšné vytvoření uceleného přehledu o hospodaření, které potom prezentují připravené sestavy a grafy. Program tedy není určen pro toho, kdo má problém s pečlivostí a s pravidelným opakováním jakékoli činnosti.

domácí účetnictví Stereo 2000
Zdroj: KASTNER software, Kostelec na Hané
Telefon: (0508) 374 474
Cena: 515 Kč vč. DPH
Min. konfigurace: Windows 95/98/NT, Pentium, 32 MB RAM, volných 50 MB na pevném disku
Váš názor Další článek: WebShop Optima 300M: optimální výkon

Témata článku: Software, Sestavy, Mikroskop, Stereo, Běžná platba, Základní mapa, Úspěšné vytvoření, Finanční problém, Hotovost, Přesná data, Kastner software, Evidence, Jednotlivá místa, Dóm, Domácnost, DOM, Přesná částka, Mikroskopy na Heureka.czLepší než AMD? Jaké jsou procesory Intel Core 13. generace Raptor Lake

Lepší než AMD? Jaké jsou procesory Intel Core 13. generace Raptor Lake

Intel představil novou, 13. generaci procesorů Core s označením Raptor Lake. Opět se nejprve zaměřil na nejvýkonnější modely, ty levné přijdou později.

Jan Pánek
ProcesoryIntel
Konec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy
Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Jak zvýšit herní výkon ve Windows 11? Vypněte tyhle funkce, radí Microsoft

Jak zvýšit herní výkon ve Windows 11? Vypněte tyhle funkce, radí Microsoft

**Windows 11 na některých počítačích aktivují bezpečnostní funkci Integrita paměti. **Virtualizační funkce ale negativně ovlivňují herní výkon. **Pokud některé funkce vypnete, můžete tím herní výkon posílit.

Petr Urban
Windows 11Microsoft
Vyzkoušeli jsme levnou autodiagnostiku s Androidem. Servisy ohrnou nos, řidičům bude stačit

Vyzkoušeli jsme levnou autodiagnostiku s Androidem. Servisy ohrnou nos, řidičům bude stačit

** Smartphone s Androidem dnes využijete i pro autodiagnostiku ** Jednotku OBD-II dnes pořídíte za pár stovek ** Co se vše dokáže diagnostika s bezplatným SW v češtině?

Martin Chroust
DiagnostikaPro řidiče
Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

**Meta poskytuje nástroj na vymazání telefonních čísel a e-mailových adres z Facebooku a Instagramu **V minulosti Mark Zuckebrg popřel, že by Facebook vytvářel stínové profily **Metě teď můžete sebrat klíčové iddentifikátory, pořád o vás ale nejspíš ví mnoho dalšího

Petr Urban
MetaSledováníSociální sítě
10 nejpovedenějších mobilů za posledních 10 let. Vzpomínáme na srdcovky, kterých jsme se nechtěli vzdát

10 nejpovedenějších mobilů za posledních 10 let. Vzpomínáme na srdcovky, kterých jsme se nechtěli vzdát

** Výrobci dnes na trh chrlí jeden telefon za druhým ** V nepřeberné šedi ale tu a tam vyčnívají mobilní perly ** Vzpomeňte s námi na telefony, které jste dlouho nechtěli odložit

Martin Chroust
LegendyHistorieSmartphony