Stereo 2000: domácnost pod mikroskopem

Někdo má o svých domácích účtech přehled v hlavě, jiný na papíře. Mnoho lidí již využívá i svůj počítač. A pravě jim se nabízí český program Stereo 2000.
Robert Holubec: Domácnost je taková malá soukromá firma. Vlastní majetek, provádí výdaje, má příjmy a finanční prostředky. Peníze leží v kapsách, peněženkách, na běžných účtech, termínovaných vkladech, nebo jsou investovány jinak.

Někdo má o svých domácích účtech přehled v hlavě, jiný na papíře. Mnoho lidí již využívá i svůj počítač. A pravě jim se nabízí český program Stereo 2000.

S chutí do toho
Po prvním spuštění se zobrazí Mapa programu, která obsahuje oddíly Správa, Kancelář a Účetnictví. Z této základní křižovatky systému budete začínat veškerá nastavení, správu, údržbu a vlastní účtování. Mapa programu je opravdu dobře vymyšlená a návrat do ní (Esc z jiného okna) vám nedovolí se v programu zamotat a ztratit. K ještě lepší orientaci přispívá i on-line nápověda měnící se podle pohybu ukazatele myši nad tlačítky funkcí.

Po Zavedení nové domácnosti se vyplatí před tím, než začnete do programu vkládat skutečná data, provést několik pokusů se základními funkcemi na datech z příkladu. Tato předvyplněná data umožní uživateli prohlédnout možnosti Sterea a beze strachu vyzkoušet veškeré funkce, zkusit chování programu při různých nastaveních a získané zkušenosti využít při „ostrém“ používání.

Žádný z uživatelů by neměl zapomenout na Nastavení programu a na Nastavení domácnosti. Mají sice výchozí nastavení, přesto budou některé údaje, jako druhy účtování, místa, činnosti a hlavně osoby pro každou domácnost specifické.

Ostře sledované prostředky
Nejčastěji využijete evidenci hotovostních plateb (pokladna), nebo přímo peněženek podle jednotlivých osob domácnosti. Uživatel vybere druh platby (např. léky, oděvy), zadá částku a pohyb je zaznamenán. V případě odpovídajícího nastavení lze průběžně sledovat nejen okamžitý stav hotovosti, resp. peněženek, ale třeba i výdaje za jednotlivé skupiny, období nebo místa. Můžete nastavit i limit výdajů k nějakému druhu nebo k výdajové skupině na určité období a získat tak přehled o tom, kolik lze ještě utratit.

Příjemné jsou Opakované platby, v nichž zadáte platby, které se pravidelně opakují, nebo jsou předem známé, a v termínu jejich provedení se záznam použije.

Stejně jako hotovost lze sledovat i prostředky uložené na běžných nebo žirových účtech, termínovaných vkladech, vkladních knížkách a dalších produktech peněžních ústavů. Samozřejmostí jsou přesuny mezi jednotlivými poklad-ními a bankovními místy (průběžné položky). V domácnostech ještě ne tak využívaná, ale do budoucna perspektivní, je možnost homebankingu. Ve Stereu lze tuto nabídku využít a řídit účty u vybraných peněžních ústavů přímo z počítače prostřednictvím modemu.

Něco navíc aneb další peníze
Hospodaření domácnosti nejsou jen hotovostní (příp. bankovní) příjmy a výdaje. Většina z nás spotřebovává elektřinu, teplo, plyn nebo vodu. Ve Stereu lze spotřebu těchto produktů zaznamenávat a poté sledovat podle libovolného období. V případě přesné evidence není problémem okamžitě zjistit, zda bude na konci roku nedoplatek nebo milý přeplatek.

Pro automobilisty disponuje program jednoduchou knihou jízd. Lze sledovat i nákupy a ceny pohonných hmot.

Využít můžete také adresář s kontakty na přátele, úřady, firmy aj. Ty pak máte okamžitě k dispozici včetně možnosti tisku sestav např. telefonního seznamu nebo adres na obálky.

Domácí účetnictví je kvalitním programem pro sledování hospodaření domácnosti. Předpokládá však poctivé, pravidelné a především přesné evidování příjmů, výdajů a ostatních pohybů finančních prostředků. Neméně důležité je správné a odpovídající nastavení všech parametrů evidence. Na těchto faktorech je založeno úspěšné vytvoření uceleného přehledu o hospodaření, které potom prezentují připravené sestavy a grafy. Program tedy není určen pro toho, kdo má problém s pečlivostí a s pravidelným opakováním jakékoli činnosti.

domácí účetnictví Stereo 2000
Zdroj: KASTNER software, Kostelec na Hané
Telefon: (0508) 374 474
Cena: 515 Kč vč. DPH
Min. konfigurace: Windows 95/98/NT, Pentium, 32 MB RAM, volných 50 MB na pevném disku
Váš názor Další článek: WebShop Optima 300M: optimální výkon

Témata článku: Software, Sestavy, Domácnost, Stereo, Evidence, Finanční problém, Hotovost, Běžná platba, DOM, Přesná částka, Kastner software, Dóm, Jednotlivá místa, Základní mapa, Mikroskop, Úspěšné vytvoření, Přesná data


Určitě si přečtěte

Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

** Uspořádání kabelů můžete vnímat i jako podivný druh umění ** To nejkrásnější se skrývá v datacentrech a serverovnách ** Podívejte se na skutečné „cableporn“ z optiky i kroucené dvojlinky

Vojtěch Malý | 52

Vojtěch Malý
DatacentraServery
10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

** Deset míst, které nesmíte vidět ve webových mapách ** Jsou to letiště, základny i elektrárny ** Nejvíce míst tají Francie

Jakub Čížek | 21

Jakub Čížek
Mapy GoogleMapy
Vybrali jsme 12 programovatelných hraček a stavebnic pro děti a jejich rodiče

Vybrali jsme 12 programovatelných hraček a stavebnic pro děti a jejich rodiče

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme stavebnice pro malé caparty i budoucí experty

Jakub Čížek | 10

Jakub Čížek
Stavebnice
Zapomeňte na destičky. Raspberry Pi 400 je nový počítač zabudovaný do klávesnice
Lukáš Václavík
Raspberry PiPočítače
Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Možná největší problém je nedostupnost, nejžádanější kusy jsou vyprodané

David Polesný | 33

David Polesný
VánoceNotebooky

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5