Stereo - domácí účetnictví: domácnost pod palcem

Účetní programy jsou svým způsobem velice nudné. Koho by bavilo se nekonečné hodiny přehrabovat v číslech, datech, statistikách a podobně. Ovšem nemusíte být fanatický účetní maniak, abyste ocenili program, který vám pomůže pohlídat výdaje v domácnosti. Aplikace, kterou si dnes představíme, to dovede a nabízí i další užitečné funkce.
Stereo - domácí účetnictví: domácnost pod palcem

Plusy / minusy
+ snadné ovládání
+ možnosti evidence
+ mapa programu
+ ukázka vzorové domácnosti
– české znaky v nápovědě
– ošetření chyb při odesílání e-mailu

Účetní programy Stereo asi bude většina zasvěcených znát minimálně z doslechu. Výrobce dal již před pár lety k dispozici zdarma startovací verzi zajímavého řešení domácího účetnictví. Tato zdarma dostupná verze je omezena pouze maximálním počtem vkládaných údajů (50 u každé agendy). Přestože je již staršího data, je stále aktuální. Změny v legislativě nemají na domácí účtování až tak velký vliv. (Míněno v kontextu, neberte to prosím doslova, pokud si chcete slovíčkařit v diskuzi pod článkem.)

V programu můžete evidovat několik domácností. Pro začátečníky jsou připravena ukázková data domácnosti Novákových, na kterých si můžete vše pěkně v klidu vyzkoušet. S orientací vám asi nejvíce pomůže Mapa programu. Jde o grafického průvodce, který obsahuje obrázková tlačítka k většině modulů programu. Stačí si zvolit jednou ze tří skupin (účetnictví, kancelář, správa) a pak klepnout na to, co potřebujete.

Klepněte pro větší obrázek

Mapa programu zpříjemňuje orientaci

Nastavení programu

Začněme netradičně pohledem na možnosti nastavení programu, resp. jednotlivých domácností. Jak jsem již zmínil, můžete zde evidovat několik domácností. Všechny ostatní funkce pak pracují s daty té domácnosti, která je momentálně vybrána jako aktivní. U každé můžete nastavit adresu, bankovní účty, dokladové řady (za benzín, cestování, cédéčka, internet, potraviny ...), měny a přepočítávací koeficienty, homebanking a jiné. Domácnosti je možné členit na různá místa (např. dům/byt, garáž či chatu), nechybí samozřejmě seznam všech osob, které se ve vaší domácnosti vyskytují. Různé seznamy jsou přístupné přes přehledně rozčleněnou programovou nabídku.

Klepněte pro větší obrázek

Dialog pro nastavení domácnosti

Vedení domácího účetnictví

Pro potřeby účetnictví jsou připraveny seznamy plánovaných příjmů a výdajů, příkazů k úhradě, seznamy bankovních účtů s evidencí naspořených částek, pohledy do hlavní domácí poklady i do peněženek jednotlivých členů rodiny, peněžní deník a přehled příjmů a výdajů. Můžete si tedy velice dopodrobna evidovat, kdy jste přišli k jaké částce (dárek od příbuzných, výplata, výhra, nález…), co jste kdy zaplatili (potraviny, zubař, pokuty...), a také jaká byla vaše spotřeba energií.

Pro tuto evidenci nabízí program speciální tabulky, do kterých můžete zapisovat stav elektroměru, plynoměru, vodoměrů a topení. Okamžitě zjistíte, kolik jste protopili nebo zda se nevěnujete tělesné očistě ve vaně až přespříliš. Vše je propočteno nejenom na měrné jednotky, ale samozřejmě také na finance.

Klepněte pro větší obrázek

Ukázky několika evidencí

Kancelář

Kromě účetních funkcí nabízí Stereo – domácí účetnictví také několik dalších doplňků kancelářského charakteru. V adresáři můžete evidovat kontakty na nejrůznější osoby, firmy a instituce. Tak trochu jsem očekával, že si zde budu moci dopsat i otevírací a provozní doby. K tomu účelu jsem bohužel našel vhodné pouze pole poznámka.

V kalendáři můžete plánovat různé události, navíc vidíte u jednotlivých dnů i to, kdo má zrovna jmeniny. Jestliže vaše domácnost vlastní automobil, můžete si s tímto programem vést jednoduchou knihu jízd. Automobilů zde můžete opět zadat několik. Program dopočítává délku jízdy, cenu za litr paliva a teoretickou celkovou spotřebu vozidla. Překvapilo mě, že po zadání stavu tachometru nedošlo k automatickému přepočtu ujeté vzdálenosti. Program sice upozorní, pokud se údaje neshodují, ale oprava je na uživateli.

Zajímavým doplňkem je kalkulačka. Rozhodně nevypadá jako ta ze systému Windows. Pracuje se zadávanými výrazy, které si navíc dovede pamatovat. Klávesovou zkratkou ji můžete kdykoli přivolat na pomoc.

Klepněte pro větší obrázek

Kalkulačku můžete zavolat na pomoc nejenom při vyplňování knihy jízd

Tiskové sestavy

Z každého účetního programu lze vytvářet nejrůznější tiskové výstupy, a ani tato aplikace není výjimkou. Zobrazené výstupy je možné exportovat do souborů typu TXT, CSV, HTML, XLS, RTF a obrázkového WMF. Sestavy můžete také odeslat jako přílohu e-mailem. Pokud nemáte správně nastaveného poštovního klienta (ideálně od Microsoftu), tak očekávejte při použití této funkce různá chybová hlášení.

Klepněte pro větší obrázek

Ukázka tiskového výstupu spolu se seznamem sestav

Snadné ovládání

I přes množství funkcí, které tento program pro vedení domácího účetnictví nabízí, se v něm velice snadno zorientujete. Zadávání údajů je pohodlné, téměř všechny funkce mají klávesovou zkratku. K dispozici je navigátor s pohledy a tiskovými sestavami. Ty jsou zde přehledně roztříděny, nemusíte se tedy proklepávat jednotlivými částmi programu. Barevný vzhled programu si může každý uživatel upravit podle svých potřeb nebo nálady.

Klepněte pro větší obrázek

Díky MDI rozhraní můžete mít najednou otevřeno několik agend

Hledáte-li aplikaci, která vám pomůže mít výdaje ve své domácnosti pod kontrolou, tento program vám to splní. Jeho součástí je rozsáhlá nápověda, ve které se mi na testovacím počítači s Windows XP zobrazovaly špatně české znaky. I přes tento drobný nedostatek však program hodnotím jako velmi zdařilý. Uvědomte si ale, že ne vždy je efektivní, abyste se věnovali zapisování veškerých stavů financí do počítače. Několik ušetřených korun vám nevynahradí chvíle strávené s rodinou.

Stereo - domácí účetnictví 3.2.1
produkt účetnictví pro domácnost
výrobce KASTNER software s.r.o.
web www.stereo.cz
cena zdarma (verze Start) nebo od 597,80 Kč
požadavky Windows 9x/2000/XP

Témata článku: Windows, Sestavy, Evidence, Stereo, Kalkulačky, Kastner software, Účetní software zdarma, Česká tisková kancelář, Testovací jízda, Zajímavý dárek, Startovací cena, Domácnost, Různé znaky

18 komentářů

Nejnovější komentáře

  • mylko 28. 3. 2006 10:36:18
    akoze nic v zlom ale mat takych svokrovcov, co by sa mi rypali do...
  • A 27. 3. 2006 8:56:44
    Ja som si zacal zapisovat vydavky a prijmy asi pred tromi rokmi. Len tak...
  • Beny 26. 3. 2006 23:22:46
    Mna napriklad strasne serie, ze cely rok mam na ucte nulu a pri tom mam...
Určitě si přečtěte

Jak se dostat do Windows, když neznáte heslo nebo nejste administrátor

Jak se dostat do Windows, když neznáte heslo nebo nejste administrátor

** S instalačním diskem Windows a znalostí pár příkazů odemknete téměř každý počítač s Windows. ** Poradíme i jak se tomu bránit

24.  7.  2017 | Tomáš Holčík | 37

Nový solární článek dokáže zachytit téměř veškerou energii světelného spektra ze Slunce

Nový solární článek dokáže zachytit téměř veškerou energii světelného spektra ze Slunce

** Vědci vytvořili nový typ solárního článku, který se pyšní neuvěřitelnou efektivitou ** Speciální trojrozměrná struktura dokáže zachytit téměř všechny vlnové délky světla ze Slunce ** Systém solárního článku využívá koncentrátorových čoček pro světlo

22.  7.  2017 | Karel Javůrek | 20

Prolomí tanec tří mrtvých hvězd teorii relativity?

Prolomí tanec tří mrtvých hvězd teorii relativity?

** Einsteinova obecná teorie relativity je jedním z hlavních pilířů dnešní fyziky ** To ale vědcům nebrání, aby se ji neustále nepokoušeli sesadit z trůnu ** Tentokrát k jejímu testování využili systém pulzaru PSR J0337+1715

26.  7.  2017 | Stanislav Mihulka

Další důkaz o existenci Planety 9

Další důkaz o existenci Planety 9

21.  7.  2017 | Jiří Černý | 5

Konec kabelové změti na stole i za ním. Tyhle doplňky vám ji pomohou zkrotit

Konec kabelové změti na stole i za ním. Tyhle doplňky vám ji pomohou zkrotit

** Vybrali jsme doplňky pro organizaci kabelů či nabíječek ** Často používané kabely lze zavěsit na magnetický držák ** Pro opletení kabelů se bude hodit husí krk i textilní rukávy

25.  7.  2017 | Stanislav Janů | 23


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 11 telefonů do 6 000 Kč

Postavte si a přetaktujte počítač

Srovnali jsme 7 sportovních kamer

Která zaměstnání nahradí roboti?