Stellarium: Jak na cestování vesmírem zdarma

Láká vás astronomie, pozorování a poznávání vesmíru, sledování souhvězdí či získávání informací o pozici satelitů? Pak zkuste špičku mezi počítačovými planetárii.

Program Stellarium je opensourceové počítačové planetárium, které zobrazuje realistickou 3D oblohu tak, jak ji právě můžete vidět pouhým okem nebo dalekohledem nad sebou. Je možné ho používat v planetárních projektorech. Stačí jen nastavit zeměpisné souřadnice a spustit. Ovládání přitom není příliš komplikované a česká lokalizace umožňuje užívání i méně zkušeným počítačovým astronomům.

Fullscreen vesmíru dokořán

První spuštění Stellaria může být pro někoho překvapením, protože se program automaticky spustí v celoobrazovkovém módu. Než se zorientujete v ovládání, můžete se cítit lehce uvězněně. Přepnutí do klasického okna a zpět do fullscreenu je možné jednoduchým stisknutím klávesy F11.

Klepněte pro větší obrázek
Náhled na hvězdnou oblohu v okně.

Plnou výplň okna či obrazovky tvoří náhled na krajinu a oblohu nad ní. V závislosti na tom, jaký je právě čas, vidíte oblohu denní či noční. Nikterak vás to ovšem neomezuje. Stejně jako v případě lokace (nativně je nastavená Paříž) můžete vše změnit a přizpůsobit přesně vlastním požadavkům, k čemuž se dostaneme níže.

Základní ovládání je přitom velice snadné. Přetahováním myši se posouváte ze strany na stranu a nahoru a dolu, což lze ostatně provádět i prostřednictvím šipek na klávesnici, a kolečkem zoomujete směrem ke hvězdám a zase zpět. Kliknutím na vybraný objekt (planetu, hvězdu) se zobrazí detailní informace o jeho názvu, přesné poloze, vzdálenosti a další.

Kde a kdy

Hvězdy nad Paříží mohou být sice zajímavé, ale nemusíte zůstat jen u nich. Každého bude zajímat především jeho vlastní místo, nebo naopak exotické lokace na druhé straně světa. Ke změně lokality se dostanete skrze menu, které vyskočí po najetí myši do levého dolního rohu okna či obrazovky.

Klepněte pro větší obrázek
Výběr lokality dle místa či parametrů.

V něm vyberete položku s názvem Poloha, která vás přenese do nového okénka. Lze se sem dostat také snadno stisknutím klávesy F6. Zde se dá vepsat název města, nebo přesně určíte polohu pomocí souřadnic zeměpisné šířky a délky. Nemusíte přitom zůstat jen na planetě Zemi. Můžete se vydat na pouť naší sluneční soustavou a vybrat si planetu či některý měsíc a sledovat tamní konstelace.

Ve stejném vysunutém menu se nachází také tlačítko Datum/čas, k němuž se dá dostat také klávesou F5. Díky tomu můžete přesně nastavit jak konkrétní datum (ve vybrané lokalitě), tak přesný čas pozorování oblohy. Není tedy problém sledovat noční oblohu ve dne teprve poté, co se ráno probudíte. Bdít v noci u počítače skutečně nemusíte.

Klepněte pro větší obrázek
Nastavení data a času.

Variabilita sledování je tak značná. Chcete vidět, jak vypadala obloha ve tři ráno v roce 1998 v íránském Teheránu? Není problém. Konstelace lze dokonce i propočtem předvídat, takže se můžete podívat na to, jak bude obloha vypadat v blízké budoucnosti.

Zbavte se světelného znečištění

Další důležité nastavení naleznete v okně s názvem Nastavení oblohy a pohledu (F4). Zde se mohou hračičkové pořádně vyřádit. Můžete tu např. určit, zda má být u planet zobrazena orbita, jestli má být měsíc opticky zvětšen a určit můžete třeba i úroveň světelného znečištění. To je samozřejmě na venkově minimální, zato ve městech značné.

Klepněte pro větší obrázek
Výběr hvězdné mytologie. Nejen tou západní se musíte řídit.

I když se lépe obloha pozoruje s maximální čistotou, alespoň malá úroveň světelného znečištění působí na monitoru mnohem přirozeněji. Detailně lze nastavit také druh zobrazení – od plochojevné projekce až po rybí oko. To je užitečné především v případě větších projekcí, protože program počítá s vlastním využitím na planetárních projektorech.

Spíše kosmetickou volbou je výběr krajiny, která dokresluje pohled na hvězdy. Můžete si zvolit pole, lesík, zasněženou planinu, oceán či měsíční povrch. Aby toho nebylo málo, vyzkoušet si můžete celkem čtrnáct různých hvězdných mytologií. Chcete vědět, jak vnímali souhvězdí Arabové, Korejci či Laponci? Stačí si vybrat.

Plujeme vesmírem

Už jsme si tedy nastavili polohu, čas i zobrazování. Teď je čas na nějaké to pozorování. Stellarium nabízí ještě druhý ovládací panel, k němuž se dostanete najetím myši dospodu okna. Zde si lze zapnout jak linie spojující souhvězdí a popisky s jejich názvy, tak rovnou jejich umělecké vykreslení.

Klepněte pro větší obrázek
Vykreslení souhvězdí a další možnosti ovládacího panelu.

Pro zkomplikování pohledu se dá nastavit také zobrazování ekvatoriální mřížky a mřížky azimutů. Zcela vypnout zde lze rychle jakákoli atmosféra, zobrazení názvů planet či putování lidmi vyrobených satelitů po obloze. Potřebné je také tzv. okulárové zobrazení, které zaměří na vybraný objekt pomyslný dalekohled.

Stellarium je nativně nastaveno tak, aby v něm ubíhal přirozeně čas. Takže jak družice, tak planety a hvězdy se po obrazovce nutně pohybují. Běh času ale lze jak urychlit a sledovat pohyb objektů zrychleně, tak zpomalit či úplně zastavit.

Program toho samozřejmě nabízí mnohem víc, pro základní orientaci výše zmíněné úkony stačí. Astronomičtí nadšenci si ale jistě hravě poradí s dalšími možnostmi a nastavením, které tato velice podařená aplikace nabízí.

Témata článku: Software, Vesmír, Cestování, Tipy, GigaMania, Astronomie, Stellarium, Planet, Paříž, Přepnutí klávesnice, Blízký parametr, Malý satelit

11 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Tomáš Jeřábek 4. 2. 2013 13:19:04
    a co google vesmír ? nebo jak se to menuje - přepnutí režimu v google...
  • Petr Rezek 4. 2. 2013 9:50:06
    Stellarium je docela fajn, ale Starry Night Backyard před cca 10-ti až...
  • Michal Svatos 4. 2. 2013 9:19:02
    Stellarium neznam a tak nemohu srovnavat, ale dlouho jsem pouzival...
Určitě si přečtěte

Jak rozšířit signál Wi-Fi: Extender je nejlevnější a snadná cesta

Jak rozšířit signál Wi-Fi: Extender je nejlevnější a snadná cesta

** Wi-Fi extendery dobře poslouží k rozšíření signálu ** Jsou to malé krabičky do zásuvky s triviálním nastavením ** Zvolte raději výkonnější modely, svůj účel splní lépe

Včera | David Polesný | 30

11 tipů, jak efektivně a přesně sledovat počasí pomocí internetu

11 tipů, jak efektivně a přesně sledovat počasí pomocí internetu

** Sledujte počasí z více zdrojů a podrobněji, přesněji tak určíte, jaké počasí vás potká na dovolené ** Na webu najdete hromadu pokročilých předpovědí počasí, ale i specializované meteorologické služby ** Vybrali jsme 14 služeb na počasí, které se vám můžou hodit

23.  6.  2017 | Jakub Čížek | 19

Nejlepší program pro střih videa na doma: 9 video editorů, ze kterých si vyberete

Nejlepší program pro střih videa na doma: 9 video editorů, ze kterých si vyberete

** Pokročilé střihové programy pro neprofesionální využití stojí do 3 000 Kč, jsou ale i zdarma ** Podpora 4K, hromada editačních funkcí a efektové filtry jsou samozřejmostí ** Vybrali jsme 9 nejzajímavějších programů pro nejrozšířenější operační systém Windows

25.  6.  2017 | Stanislav Janů | 34


Aktuální číslo časopisu Computer

Bojujeme proti Fake News

Dva velké testy: fotoaparáty a NASy

Co musíte vědět o změně evropského roamingu

Radíme s výběrem základní desky