Stellarium: Jak na cestování vesmírem zdarma

Láká vás astronomie, pozorování a poznávání vesmíru, sledování souhvězdí či získávání informací o pozici satelitů? Pak zkuste špičku mezi počítačovými planetárii.

Program Stellarium je opensourceové počítačové planetárium, které zobrazuje realistickou 3D oblohu tak, jak ji právě můžete vidět pouhým okem nebo dalekohledem nad sebou. Je možné ho používat v planetárních projektorech. Stačí jen nastavit zeměpisné souřadnice a spustit. Ovládání přitom není příliš komplikované a česká lokalizace umožňuje užívání i méně zkušeným počítačovým astronomům.

Fullscreen vesmíru dokořán

První spuštění Stellaria může být pro někoho překvapením, protože se program automaticky spustí v celoobrazovkovém módu. Než se zorientujete v ovládání, můžete se cítit lehce uvězněně. Přepnutí do klasického okna a zpět do fullscreenu je možné jednoduchým stisknutím klávesy F11.

Klepněte pro větší obrázek
Náhled na hvězdnou oblohu v okně.

Plnou výplň okna či obrazovky tvoří náhled na krajinu a oblohu nad ní. V závislosti na tom, jaký je právě čas, vidíte oblohu denní či noční. Nikterak vás to ovšem neomezuje. Stejně jako v případě lokace (nativně je nastavená Paříž) můžete vše změnit a přizpůsobit přesně vlastním požadavkům, k čemuž se dostaneme níže.

Základní ovládání je přitom velice snadné. Přetahováním myši se posouváte ze strany na stranu a nahoru a dolu, což lze ostatně provádět i prostřednictvím šipek na klávesnici, a kolečkem zoomujete směrem ke hvězdám a zase zpět. Kliknutím na vybraný objekt (planetu, hvězdu) se zobrazí detailní informace o jeho názvu, přesné poloze, vzdálenosti a další.

Kde a kdy

Hvězdy nad Paříží mohou být sice zajímavé, ale nemusíte zůstat jen u nich. Každého bude zajímat především jeho vlastní místo, nebo naopak exotické lokace na druhé straně světa. Ke změně lokality se dostanete skrze menu, které vyskočí po najetí myši do levého dolního rohu okna či obrazovky.

Klepněte pro větší obrázek
Výběr lokality dle místa či parametrů.

V něm vyberete položku s názvem Poloha, která vás přenese do nového okénka. Lze se sem dostat také snadno stisknutím klávesy F6. Zde se dá vepsat název města, nebo přesně určíte polohu pomocí souřadnic zeměpisné šířky a délky. Nemusíte přitom zůstat jen na planetě Zemi. Můžete se vydat na pouť naší sluneční soustavou a vybrat si planetu či některý měsíc a sledovat tamní konstelace.

Ve stejném vysunutém menu se nachází také tlačítko Datum/čas, k němuž se dá dostat také klávesou F5. Díky tomu můžete přesně nastavit jak konkrétní datum (ve vybrané lokalitě), tak přesný čas pozorování oblohy. Není tedy problém sledovat noční oblohu ve dne teprve poté, co se ráno probudíte. Bdít v noci u počítače skutečně nemusíte.

Klepněte pro větší obrázek
Nastavení data a času.

Variabilita sledování je tak značná. Chcete vidět, jak vypadala obloha ve tři ráno v roce 1998 v íránském Teheránu? Není problém. Konstelace lze dokonce i propočtem předvídat, takže se můžete podívat na to, jak bude obloha vypadat v blízké budoucnosti.

Zbavte se světelného znečištění

Další důležité nastavení naleznete v okně s názvem Nastavení oblohy a pohledu (F4). Zde se mohou hračičkové pořádně vyřádit. Můžete tu např. určit, zda má být u planet zobrazena orbita, jestli má být měsíc opticky zvětšen a určit můžete třeba i úroveň světelného znečištění. To je samozřejmě na venkově minimální, zato ve městech značné.

Klepněte pro větší obrázek
Výběr hvězdné mytologie. Nejen tou západní se musíte řídit.

I když se lépe obloha pozoruje s maximální čistotou, alespoň malá úroveň světelného znečištění působí na monitoru mnohem přirozeněji. Detailně lze nastavit také druh zobrazení – od plochojevné projekce až po rybí oko. To je užitečné především v případě větších projekcí, protože program počítá s vlastním využitím na planetárních projektorech.

Spíše kosmetickou volbou je výběr krajiny, která dokresluje pohled na hvězdy. Můžete si zvolit pole, lesík, zasněženou planinu, oceán či měsíční povrch. Aby toho nebylo málo, vyzkoušet si můžete celkem čtrnáct různých hvězdných mytologií. Chcete vědět, jak vnímali souhvězdí Arabové, Korejci či Laponci? Stačí si vybrat.

Plujeme vesmírem

Už jsme si tedy nastavili polohu, čas i zobrazování. Teď je čas na nějaké to pozorování. Stellarium nabízí ještě druhý ovládací panel, k němuž se dostanete najetím myši dospodu okna. Zde si lze zapnout jak linie spojující souhvězdí a popisky s jejich názvy, tak rovnou jejich umělecké vykreslení.

Klepněte pro větší obrázek
Vykreslení souhvězdí a další možnosti ovládacího panelu.

Pro zkomplikování pohledu se dá nastavit také zobrazování ekvatoriální mřížky a mřížky azimutů. Zcela vypnout zde lze rychle jakákoli atmosféra, zobrazení názvů planet či putování lidmi vyrobených satelitů po obloze. Potřebné je také tzv. okulárové zobrazení, které zaměří na vybraný objekt pomyslný dalekohled.

Stellarium je nativně nastaveno tak, aby v něm ubíhal přirozeně čas. Takže jak družice, tak planety a hvězdy se po obrazovce nutně pohybují. Běh času ale lze jak urychlit a sledovat pohyb objektů zrychleně, tak zpomalit či úplně zastavit.

Program toho samozřejmě nabízí mnohem víc, pro základní orientaci výše zmíněné úkony stačí. Astronomičtí nadšenci si ale jistě hravě poradí s dalšími možnostmi a nastavením, které tato velice podařená aplikace nabízí.

Témata článku: Software, Vesmír, Tipy, GigaMania, Astronomie, Cestování, Planet, Přepnutí klávesnice, Blízký parametr, Přesná poloha, Vybrané okno, Stellarium, Malý satelit, Hvězda, Vybraná lokalita, Planeta, Paříž, Vybraná lokace, Družice, Astronom, CES, Venkov, Světelné znečištění

Určitě si přečtěte

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

** Tesla představila elektrický kamion ** Má obdivuhodný výkon i dojezd ** Prodávat by se měl už za dva roky

17.  11.  2017 | Vojtěch Malý | 158

30 počítačových brzd, které vám zpomalí Windows

30 počítačových brzd, které vám zpomalí Windows

Na webu najdete hromadu rad, jak zrychlit počítač a Windows. My jsme na to šli opačně a naopak jsme hledali činnosti, které ho nejvíce zpomalují. Toto je třicítka těch základních.

12.  11.  2017 | Jakub Čížek | 90

Elektronika, která nepotřebuje kabel ani baterii. Živí se rádiovým šumem

Elektronika, která nepotřebuje kabel ani baterii. Živí se rádiovým šumem

** Každá elektrická krabička má konektor pro napájení nebo baterii ** Jenže pozor, jednou by to tak nemuselo být ** Drobná elektronika se může živit rádiovými vlnami

14.  11.  2017 | Jakub Čížek | 15

Nejlepší notebooky do 10 tisíc, které si teď můžete koupit

Nejlepší notebooky do 10 tisíc, které si teď můžete koupit

** I pod hranicí desíti tisíc korun existují dobře použitelné notebooky ** Mohou plnit roli pracovního stroje i zařízení pro zábavu ** Nejlevnější použitelný notebook koupíte za pět a půl tisíce

16.  11.  2017 | Stanislav Janů | 52

Do 20 let nebude nikdo vlastnit auta, říká zkušený šéf několika automobilek

Do 20 let nebude nikdo vlastnit auta, říká zkušený šéf několika automobilek

** Bývalý šéf a expert z několika velkých automobilek se vyjádřil k budoucnosti tohoto průmyslu ** Do 20 let „nikdo“ nebude vlastnit auta ** Veškerá doprava bude řešená pomocí velkých logistických platforem

15.  11.  2017 | Karel Javůrek | 74


Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje