Steam opravil detekci hardwaru, podíl grafických karet a procesorů od AMD se tím významně zvýšil

Statistiky na Steamu byly mnohými brány jako věrohodná sonda toho, jaký hardware mají doma hráči počítačových her. Nyní se však ukázalo, že v systému detekce hardwaru byly chyby a statistiky byly nepřesné a podezřele nekorespondovaly například s údaji o prodejích. Poslední měsíce na toto upozorňovalo čím dám více lidí. Nyní došlo ke korekci, vydělalo na tom AMD.

Například u grafických karet uváděly statistiky Steamu podíl na trhu dosti nadsazený pro grafické karty Geforce od Nvidie. V jednu chvíli totiž dle Steamu měla Nvidia podíl 92 %, přitom dle jiných statistik měla mít maximálně 70 %. Tento rozkol tedy vyvolal řadu otázek, zda Steam detekuje hardware správně a co je důvodem tak obrovského rozdílu.

Steam už tedy nemohl tyto reakce přehlížet a začal zkoumat, zda není v programu detekce chyba. A chybu nakonec opravdu našel. Ukázalo se, že systém do statistik některé sestavy počítal opakovaně. Důvodem byly hlavně herny v Číně, kde se na jednom PC vymění tisíce lidí měsíčně a takových kaváren jsou zde desetitisíce. A jelikož většina z těchto kaváren využívá levné hotové sestavy od OEM prodejců, kde převažuje hardware od Intelu a Nvidie, projevilo se to i ve statistikách.

Chybu tedy Steam opravil a čísla se začala dramaticky měnit. Například za několik týdnu posílilo AMD s procesory z 9 % na aktuálních 16 % a na poli grafik z 8 % na aktuálních 15 % podílu. Dá se očekávat že tato čísla ještě nějaký čas porostou. Jakmile se ustálí, měl by pak už Steam zhruba odpovídat realitě.

Zdroj: Steam, via sector.sk

Diskuze (6) Další článek: Internet napříč zařízeními

Témata článku: Hardware, Ryzen, Intel, AMD, Nvidia, Statistiky, Procesory, Steam, Čína, AMD Zen, Analýza, Statistika, Počítačová hra, Nvidia Geforce, Karta, Grafická karta, Obrovský rozdíl, Chyba, Procesor, Detekce

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak rychlé je nabíjení bez drátů?

Test 11 sluchátek pro hráče

Aplikace, které vám zachrání dovolenou

Kompletní přehled datových tarifů