Steam opravil detekci hardwaru, podíl grafických karet a procesorů od AMD se tím významně zvýšil

Statistiky na Steamu byly mnohými brány jako věrohodná sonda toho, jaký hardware mají doma hráči počítačových her. Nyní se však ukázalo, že v systému detekce hardwaru byly chyby a statistiky byly nepřesné a podezřele nekorespondovaly například s údaji o prodejích. Poslední měsíce na toto upozorňovalo čím dám více lidí. Nyní došlo ke korekci, vydělalo na tom AMD.

Například u grafických karet uváděly statistiky Steamu podíl na trhu dosti nadsazený pro grafické karty Geforce od Nvidie. V jednu chvíli totiž dle Steamu měla Nvidia podíl 92 %, přitom dle jiných statistik měla mít maximálně 70 %. Tento rozkol tedy vyvolal řadu otázek, zda Steam detekuje hardware správně a co je důvodem tak obrovského rozdílu.

Steam už tedy nemohl tyto reakce přehlížet a začal zkoumat, zda není v programu detekce chyba. A chybu nakonec opravdu našel. Ukázalo se, že systém do statistik některé sestavy počítal opakovaně. Důvodem byly hlavně herny v Číně, kde se na jednom PC vymění tisíce lidí měsíčně a takových kaváren jsou zde desetitisíce. A jelikož většina z těchto kaváren využívá levné hotové sestavy od OEM prodejců, kde převažuje hardware od Intelu a Nvidie, projevilo se to i ve statistikách.

Chybu tedy Steam opravil a čísla se začala dramaticky měnit. Například za několik týdnu posílilo AMD s procesory z 9 % na aktuálních 16 % a na poli grafik z 8 % na aktuálních 15 % podílu. Dá se očekávat že tato čísla ještě nějaký čas porostou. Jakmile se ustálí, měl by pak už Steam zhruba odpovídat realitě.

Zdroj: Steam, via sector.sk

Diskuze (6) Další článek: Internet napříč zařízeními

Témata článku: Hardware, Procesory, Nvidia, Intel, AMD, Steam, Čína, Statistiky, Ryzen, Analýza, AMD Zen, Statistika, Detekce, Grafická karta, Obrovský rozdíl, Chyba, Rozkol, Nvidia Geforce, Počítačová hra, Procesor, Sector, Karta, PC sestava na Mall.cz