Státní armády hackerů se chystají k boji

Možná jsme již na prahu třetí světové války. Ta nebude vidět, nebude slyšet, ale budou v ní tisíce mrtvých... počítačů... Akce Severní Koreje může být začátek.
Státní armády hackerů se chystají k boji

Válka v kyberprostoru není žádnou novou ideou. Od námětu sci-fi románů však v současné době přechází do reality. Pokud jsou slabiny softwaru využívány k útokům na počítače běžných uživatelů, je to v dnešní době celkem neškodný akt, kterému lze snadno předcházet uvědomělým používáním počítače či instalací antivirového programu. Když se ale organizovaná skupina počítačových expertů nabourá do vládních sítí, to už je vážnější problém. A pokud je tato skupina řízena jiným státem, to už přestává veškerá legrace a můžeme mluvit o skutečné kybernetické válce.

Bacha na nás, umíme to s internetem

Minulý týden byly zaznamenány útoky na weby amerických a jihokorejských vládních organizací. Servery Pentagonu a Bílého domu naštěstí útok ustály, ale třeba americké ministerstvo financí mělo problém. Napadené servery byly zahlceny a některé útok vyřadil až na dva dny z provozu. Podle vyšetřovatelů byly útoky vedeny ze Severní Koreje, kde si vzhledem k totalitnímu režimu jen těžko představíme nějakou soukromou skupinu počítačových nadšenců. Běžní Severokorejci navíc ani nemají přístup k internetu.

Jihokorejská tajná služba následně potvrdila, že útok byl natolik dobře organizovaný a rozsáhlý, že za ním nemohla stát jen nějaká menší skupina jednotlivců. Se stejným závěrem přišli i Američtí vyšetřovatelé.

Útoky na americké vládní počítače nejsou ojedinělé a jen za minulý rok jich bylo zaznamenáno 5499. Toto číslo přitom razantně stoupá – v roce 2007 bylo zaznamenáno 3928 útoků a v roce 2006 jen 2172. Aktuální útoky jsou ale jiné, než všechny ostatní – výjimečné jsou nejen svojí silou, ale především státní záštitou. Nikdo sice Severní Koreu přímo neobvinil, protože nikdo nezjistí, kdo přesně za počítači seděl a kdo jim stál za zády, ale že by v tomto severokorejská vládní garnitura neměla prsty, tomu nikdo nevěří. (podrobněji ve zprávě AP z 8. července)

Stupňující se provokace, jak na poli jaderných testů, tak i v oboru kybernetických útoků, jsou spojovány se současným zdravotním stavem severokorejského vůdce Kim Čong-ila. Ten před několika dny vystoupil k příležitosti patnáctého výročí smrti jeho otce Kim Ir-sena, kde zapůsobil, jako by měl vážné zdravotní potíže. Podle posledních zpráv trpí zhoubnou rakovinou slinivky a jeho život se brzy naplní. Smrt diktátora by však mohla vést k destabilizaci režimu. Současné severokorejské aktivity jsou proto brány jako ukázka síly a moderního vývoje armády, která je schopna útočit jadernými zbraněmi, ale i prostřednictvím internetu.

Tajné služby se mezitím snaží získat důkazy o původcích útoků na americké a jihokorejská vládní servery. Jedna ze zpráv, která pronikla do jihokorejských médií, uvádí, že v Severní Koreji byla před několika lety ustanovena nová vojenská jednotka určená výhradně pro kybernetické útoky prostřednictvím internetu, která čítá 500 až 1000 hackerů (viz poslední zpráva AP).

Třetí světová internetová

Internetové útoky na státní organizace nejsou ničím novým a často jsou spojovány s aktivitami tajných služeb, které tak mohou vyprovokovat aktivitu druhé strany. Ruské tajné služby byly například obviněny z útoků na Gruzii nebo Estonsko, které se následně přelily do vojenských operací.

Silné kyberútoky jsou sledovány také z Číny, odkud se však útočníci snaží nenápadně proniknout do počítačů, převážně amerických, a snaží se získávat citlivá data. Netýká se to přitom jen vládních organizací, ale také například výzkumu soukromých institucí a firem. Také zde se předpokládá těsná vazba na čínskou vládu.

Odpovědí Američanů na sílící kybernetické útoky bylo zřízení jednotky Air Force Cyber Command (AFCYBER), která organizačně spadá pod letectvo, nicméně namísto vzdušného prostoru má za úkol bránit ten virtuální (podrobněji na Cnetu). Verbováni jsou skuteční hackeři, tedy špičkoví počítačoví odborníci, kteří jsou schopni nalézt cesty do cizích počítačů, ale nezneužívají svých znalostí. Podobnou jednotku má nově i německá armáda a jistě vznikají i v dalších zemích.

Tyto jednotky se však kromě obrany budou jistě snažit o průniky do počítačů „druhé strany“. Ostatně nově vznikající německá jednota to má přímo za cíl (viz Spiegel.de). A tak sice dochází k dohodám o odzbrojování, ale v kyberprostoru se začíná naopak zbrojit ve velkém. Že je internet velmi mocná zbraň jste si mohli přečíst v dubnovém článku Kyberválka: Nové možnosti vedení boje ve 21. století. A pokud se do sebe v tomto prostředí pustí armády hackerů, může to v konečném důsledku znamenat skutečné ohrožení internetu jako takového.

Témata článku: Internet, Bezpečnost, Armáda, Kyberválka, Bach, Kybernetická operace, Útok, Těsná vazba, Německá služba, Vojenská jednotka, Bílý dům, Počítačový expert, Běžný den, Kybernetický útok, Poslední zpráva, Vážný problém, Skutečná odpověď, Garnitura, Vládní garnitura, Stát, Korea, Vojenský prostor

Určitě si přečtěte

Velká podzimní aktualizace Windows 10 je tady: Co přináší Fall Creators Update

Velká podzimní aktualizace Windows 10 je tady: Co přináší Fall Creators Update

** Po půl roce je tu další aktualizace Windows ** A opět přináší hlavně hromadu drobných kosmetických vylepšení ** Podívali jsme se na ty nejzajímavější

17.  10.  2017 | Jakub Čížek | 182

Budoucností Windows 10 je Fluent Design. Takto bude jednou vypadat celý systém

Budoucností Windows 10 je Fluent Design. Takto bude jednou vypadat celý systém

** Fluent Design je vzhled, do kterého postupně Microsoft převleče celý systém ** Staví na průhlednosti a velkých plochách ** Do Windows 10 se z části dostane už zítra při vydání podzimní aktualizace

16.  10.  2017 | Stanislav Janů | 155

Nejlepší optické iluze: Z toho vám půjde hlava kolem

Nejlepší optické iluze: Z toho vám půjde hlava kolem

** Mozek se nechá snadno ošálit, a to mnoha způsoby ** Podívejte se na několik nejlepších optických iluzí ** Iluze dokazují, že vnímání reality může být značně zkreslené

16.  10.  2017 | Vojtěch Malý


Aktuální číslo časopisu Computer

Nový seriál o programování elektroniky

Otestovali jsme 17 bezdrátových sluchátek

Jak na nákup vánočních dárků ze zahraničí

4 tankové tiskárny v přímém souboji