SSD | Úložiště | Statistiky

Statistiky ukazují, že SSD jsou třikrát spolehlivější než pevné disky

Společnost Backblaze pravidelně reportuje statistiky „přežití „a chybovosti běžných pevných disků v serverech, avšak v poslední době začala prezentovat i výsledky SSD od různých výrobců.

I když jsou zatím statistiky s životností a chybovostí SSD kratší než u pevných disků, jedná se už o poměrně vypovídajících pět let oproti osmi rokům u pevných disků. Jak lze vidět v přehledném grafu, SSD si v průměru i po pěti letech vedou oproti pevným diskům opravdu skvěle – zatím je spolehlivost přibližně třikrát lepší.

Klepněte pro větší obrázek

Zatímco u použitých sledovaných pevných disků nastává období se zvýšenou poruchovostí kolem čtvrtého roku a kolem sedmého roku už je to 7% chybovost, v případě SSD se i pátý rok držel v rámci velmi nízké průměrné chybovosti kolem 1 %, která poprvé narostla ve druhém roce.

Klepněte pro větší obrázek

Je ale třeba dodat, že použitá SSD nejsou tolik namáhaná, jako zmíněné pevné disky. Backblaze je používá jako bootovací disky, takže rozhodně nedostávají neustálý zápřah z pohledu množství zapsaných dat. Určitě se zde ale dobře ukazuje určitá výhoda v absenci jakýchkoli mechanických části – vše v SSD jsou pevné čipy a nikde se nic nehýbe, takže nepodléhá opotřebení. Tedy až na samotné buňky v čipech NAND flash a jejich strukturu.


Nejoblíbenější SSD

Samsung 870 EVO 1TB, MZ-77E1T0B/EU Samsung 870 EVO 1TB, MZ-77E1T0B/EU
nabízí 66 obchodů za ceny od 1 370 Kč
Porovnat ceny
Samsung 980 PRO 1TB, MZ-V8P1T0BW Samsung 980 PRO 1TB, MZ-V8P1T0BW
nabízí 59 obchodů za ceny od 1 646 Kč
Porovnat ceny
Samsung 870 EVO 500GB, MZ-77E500B/EU Samsung 870 EVO 500GB, MZ-77E500B/EU
nabízí 54 obchodů za ceny od 839 Kč
Porovnat ceny

Další oblíbené SSD a disky


Jak Backblaze uvádí, rozhodně bude zajímavé sledovat, jak se starým SSD bude dařit v následujících letech a zda spolehlivost zůstane relativně stabilní jako doposud.

Diskuze (13) Další článek: Adobe kupuje konkurenční Figmu za 20 miliard dolarů. Uživatelé se bouří, ale i vtipkují

Když navštívíte internetový obchod přes náš katalog zboží, Živě za to může získat provizi. Službu Zboží Živě provozujeme ve spolupráci s Heureka.cz.

Témata článku: SSD, Úložiště, Pevné disky, Statistiky, Servery, Čip, Životnost, Graf, Disk, Pevný disk, Spolehlivost, Chybovost, Pevné disky interní na Heureka.cz