Stát začne od července vydávat eObčanky. Ušetří nejednu návštěvu úřadu

Stát začne od července vydávat eObčanky. Ušetří nejednu návštěvu úřadu

Od 1. července se začnou u nás v Česku vydávat nové občanské průkazy s elektronickým čipem, tzv. eObčanky. Ty by měly sloužit ke snazšímu přístupu k informacím ze státních institucí skrze nový Portál občana. Oznámila to vláda na svém webu.

Nové občanské průkazy budou vybaveny elektronickým čipem nesoucím identitu držitele, budou tak sloužit k přihlašování na web. V plánu ministerstva je, že všechny úřady poskytující online služby by měly tento způsob autentizace podporovat do roku 2020. Pro uživatele je zde zádrhel v nutnosti pořídit si k počítači čtečku čipových karet, ty se ale naštěstí prodávají v řádu stokorun. Samotná výměna občanského průkazu pak nebude prováděna plošně, ale až souběžně s vypršením platnosti stávajících.

Nový Portál občana, který bude spuštěný 8. července, nabídne zpočátku 37 služeb na jednom místě. Mezi nimi bude možnost zažádat o potvrzení bezdlužnosti, potvrzení o pracovní neschopnosti či získat výpis z rejstříku trestů bez nutnosti navštívit úřad. Prozatím zde nelze čekat přímé napojení na všechny služby či možnost platit např. daně online z důvodu složitých státních procesů a dosavadních systémů.

Jak (ne)fungují datové schránky? Povídali jsme si v Týdnu Živě:

eObčanka

Elektronický průkaz totožnosti – eObčanka – obsahuje čip, který umožňuje občanům bezpečně se identifikovat a komunikovat s úřady online. Elektronické občanky se začaly vydávat 1. července 2018. Viz také eGovernment.

Přečtěte si:

Diskuze (61) Další článek: Na české silnice o prázdninách opět vyjede flotila vozů Street View

Témata článku: eObčanka, eGovernment, Česko, Elektronický čip, Čip, Nutnost, Česká republika, Pracovní neschopnost, Potvrzení, Červenec, Státní instituce, Nový portál, Občanský průkaz, Čipová karta, Portál občana, Datová schránka, Průkaz, Portál, Přímé napojení


Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test 18 bezdrátových sluchátek

Vše o přechodu na DVB-T2

Procesory AMD opět porážejí Intel

7 NVMe M.2 SSD v přímém souboji