eGovernment | E-shopy

Stát dnes spustil e-shop na dálniční známky. Krátce po spuštění ho odstavil, byl přetížený, ale teď už zase funguje

Dnes byl spuštěný státní e-shop pro prodej dálničních známek Edalnice.cz. Moc dlouho ale nefungoval, krátce po spuštění byl web odstaven a nyní je na něm jen zpráva, že se připravují nové funkce.

Aktualizováno v 16.00: Obchod je už zase funkční.

Ministr dopravy Karel Havlíček odstavení webu náhle po spuštění vysvětlil s tím, že se jedná o zamýšlený postup. Web byl krátce spuštěn, aby se ověřila funkčnost, následně se ale odstavil, aby se mohl doladit a nebyl přitom přetížen prvotní návštěvností. Opětovné ostré spuštění by mělo přijít v průběhu dne. 

image.png

Postup spuštění je to poněkud nestandardní a v soukromém sektoru nevídaný, ministr přitom připustil další „ladící“ odstávky v následujících dnech. 

Aktualizováno v 15.45: Z vyjádření na oficiálním twitterovém účtu se nezdá, že by se jednalo o plánovaný postup.

Také z tweetu Jana Paroubka, vedoucího projektu v Centru dopravních informačních systémů Ministerstva dopravy ČR je zřejmé, že se jedná o neočekávanou, neplánovanou událost.


Připomeňme, že e-shop na dálniční známky měl podle původního plánu stát přes 400 milionů korun. To zkraje roku vzbudilo velké rozhořčení především mezi odbornou veřejností a nakonec to vedlo ke zrušení původní státní zakázky. Následně parta dobroivolníků z řad IT firem uspořádala víkendový hackathon, během kterého funkční e-shop zprovoznila a nabídla jej státu zdarma. 

E-shop spíchnutý během víkendu prý ale nesplňoval všechny podmínky, které stát potřeboval, proto zakázku zadal znovu. Opět jí ale doprovázejí spory. Ačkoli je cena nižší, stále se jedná o vysokých 300 milionů korun, a zakázku získala firma Cendis bez výběrového řízení. 

Diskuze (35) Další článek: Nelíbí se vám na Twitteru lišta s příběhy? Vypnout ji nelze, můžete ale skrývat Fleety uživatelů

Témata článku: , , , , , , , , , , , , ,