Navigace
Zdá se, že klasickým „krabičkovým“ navigacím pomalu ale jistě zvoní hrana. Na jejich pozici se derou stále propracovanější infotainmenty v automobilech, ale i chytré telefony. Jejich velkou výhodou je připojení k internetu, díky kterému si navigační aplikace může průběžně stahovat informace o dopravě a přizpůsobovat trasu aktuálním podmínkám.
Pokud na této funkci nutně netrváte, můžete vysloužilý telefon použít jako navigaci, a to jak automobilovou, tak i cyklistickou nebo pěší. Stačí si stáhnout a nainstalovat aplikaci, která nepotřebuje ke svému fungování mobilní data a ukládá si mapové podklady do interní paměti či na paměťovou kartu.
Spolehnout se můžete například na bezplatné Mapy.cz, které umí naplánovat cestu nejen pro automobil, ale i kolo či turistu. Vynikají zejména na území naší republiky, kde spoléhají na vlastní mapové podklady. Další možností, za kterou nemusíte platit, je MapFactor Navigator. I v tomto případě si můžete stáhnout mapy do zařízení a používat je offline – aplikace spoléhá na otevřené podklady OpenStreetMap.
V případě využití k turistice je výhodou, že vás nebude trápit zvýšené riziko poškození telefonu při úchytu na řidítkách či v boční kapse batohu, zato je nevýhodou, že starší telefony nemusí takto vydržet celodenní výlet kvůli akumulátoru. Powerbanka v záloze se proto může hodit. Při navigaci v autě tento problém pochopitelně odpadá.
Bezpečnostní kamera
Prakticky všechny chytré telefony jsou vybaveny přinejmenším jedním fotoaparátem. Jejich kvalita postupem času rostla a stávající modely již snesou srovnání s kompaktními digitálními foťáky. Byla by škoda nechat takové zařízení ležet ladem – můžete ho použít například jako bezpečnostní kameru.
Aplikace Security Camera
K tomuto účelu existuje hned několik aplikací. Velmi kladné hodnocení ze strany uživatelů má bezplatná Security Camera. Stačí ji nainstalovat na starší telefon připojený k Wi-Fi. Na druhý telefon (tj. například ten, který aktivně používáte) můžete dostávat upozornění na jakýkoli pohyb ve sledovaném prostoru. Samozřejmě je možné se dívat na aktuální obraz, a dokonce i oboustranně komunikovat hlasem.
Prakticky stejně funguje aplikace Alfred Home Security Camera, která je k dispozici pro telefony Apple. Ani zde nechybí možnost vzdáleného sledování a upozornění na narušení. Bonusem navíc je možnost využití neomezeného cloudového úložiště.
Bezdrátový trackpad
Vaše staré zařízení může fungovat třeba jako bezdrátový trackpad pro váš počítač nebo notebook se systémem Windows, Mac nebo Linux. To je věc docela praktická, pohyb prstem po displeji mobilu se totiž přenese na pohyb kurzoru a je to zpravidla pohodlnější než na malém trackpadu notebooku. Navíc si můžete navolit, že se displej změní ve virtuální tlačítka. Samozřejmě lze také takový trackpad využít jako dálkové ovládání k počítači.
Pro toto využití se nabízí osvědčená aplikace Unified Remote, která je v základní verzi, jež pro ovládání naprosto postačuje, k dispozici zdarma. V placené variantě, která stojí necelou stokorunu, pak přidává funkce, které využijete například pro dálkové ovládání prezentací.
Unified Remote vyžaduje instalaci aplikace počítače, která je k dispozici pro Windows, Mac OS, Linux. Následně provedete „spárování“ telefonu a počítače, který můžete ovládat přes Bluetooth nebo bezdrátovou síť.
Sledování polohy auta (nebo čehokoli jiného)
Jak Android, tak iOS nabízejí možnost zjištění polohy ztraceného nebo odcizeného mobilního telefonu. Tuto funkci můžete využít i ke sledování polohy jiných objektů – například automobilu. V tomto případě je však nutné splnit dvě základní podmínky: telefon by měl být připojen k napájení a musí mít připojení k internetu.
V případě Androidu si nainstalujete a nastavíte aplikaci Google Najdi moje zařízení. Pak stačí do vyhledávače Google zadat výraz „najdi můj telefon“, nebo otevřít webové rozhraní služby Najdi moje zařízení. V mapě pak během několika okamžiků zjistíte, kde se telefon nalézá.
U zařízení Apple doporučujeme prostudovat podrobně zpracovanou dokumentaci, kde se dočtete vše potřebné. Další informace pak najdete na stránce Jak najdu svůj ztracený nebo ukradený iPhone?
Hudební přehrávač a rádio
Telefon můžete využít k poslechu rozhlasového vysílání nebo jej používat jako hudební přehrávač. Ačkoli těchto možností často většinou využíváte se svým hlavním telefonem, starší kousek můžete naládovat muzikou a využívat ho například k poslechu hudby offline na chatě či v autě. Jednoúčelovému využití můžete přizpůsobit i nastavení úvodní obrazovky apod.
Ve většině telefonů najdete nějakou základní aplikaci pro přehrávání lokálně uložených souborů. Pokud by vám z nějakého důvodu nevyhovovala, můžete v Apple App Store i Obchodě Google Play najít celou řadu alternativ s užitečnými funkcemi navíc.
Často jsou telefony vybaveny i FM přijímačem, což je funkce často přehlížená. Ale klasické rádio se někdy hodit může. A když je k dispozici internet, možnosti poslechu rádiových stanic se ještě rozšiřují.
K tomuto způsobu využití to chce pochopitelně i odpovídající zvukový výstup. Při využití v autě je to jasné, doma se dá takový přehrávač napojit na reproduktory k počítači a na ven si vystačíte buď se sluchátky nebo dokoupíte nějaký externí reproduktor.
Hodiny, stopky, minutka a budík
Prakticky v jakémkoli chytrém telefonu najdete aplikaci, která poskytuje informace o aktuálním čase, umí měřit a odpočítávat čas a budit v zadanou hodinu. I to je jedna z možných variant využití vysloužilého telefonu – může sloužit na nočním stolku jako chytré hodiny s budíkem. Některé mobily lze navíc automaticky zapnout nastaveným budíkem, takže je můžete nechávat vypnuté.
Na rozdíl od běžných budíků vás telefon může probouzet ze spánku jen v určené dny a dokáže ověřit vaši bdělost například vyřešením matematického příkladu. Kromě výchozí aplikace můžete vybírat z celé řady alternativ – na Androidu se například těší značné oblibě budík Timely, na iOS můžete vsadit třeba na Alarmy – Wake Up Alarm Clock.
Je to ideální řešení pro ty, co si chtějí dopřát komfort „chytrého“ budíku v mobilu, ale mají obavy z toho, že spí s hlavou blízko zařízení vyzařujícího elektromagnetické vlnění. Starý mobil můžete takto používat trvale odpojený od veškerých sítí.
Pokročilých funkcí hodin můžete využít třeba i v kuchyni, kde splní funkci minutky. Tu navíc můžete ovládat i hlasem, stačí říct: „OK Google, odpočítej dvě minuty." Opět je to věc, kterou můžete udělat se svým stávajícím mobilem, ale na ten se možná budete zdráhat sáhnout rukou od mouky nebo na něj zezadu přilepit magnet, aby mohl být trvale připevněný na ledničce k pohotovému použití.
Dětská chůvička s kamerou
Dětské chůvičky s kamerou rozhodně nejsou úplně zanedbatelnou investicí. Nejlevnější modely začínají zhruba na 1700 korunách, ty lepší pak překračují i částku tří tisíc korun. Přitom za to, že budete mít dohled nad svým miminkem, nemusíte utrácet horentní sumy – stačí využít vysloužilý mobil.
Chůvička 3G
Opět existuje celá řada aplikací, které promění telefon v dětskou chůvičku s kamerou. Všechny mají jedno společné: jedno zařízení slouží k monitorování dítěte, druhé (případně až několik dalších) pak používají rodiče. Na rozdíl od běžných chůviček není sledování omezeno jen na dostupnost bezdrátové sítě, ale funguje i přes mobilní data, což znamená prakticky neomezený dosah.
Jednou z možností je aplikace Chůvička 3G, která je dostupná jak pro Android, tak pro iOS. Přenáší zvuk a video, umožňuje komunikaci rodiče s dítětem a má velmi jednoduché nastavení. V případě problémů s připojením vás aplikace neprodleně upozorní.
Bude to chtít každopádně nějaký malý stativ, ten ale z Číny koupíte za půl druhého dolaru.
Brýle pro virtuální realitu
Pokud má váš vysloužilý telefon alespoň trochu ucházející rozlišení obrazovky, můžete ho využít k prozkoumání virtuální reality. Fenoménem v tomto směru byly brýle Google Cardboard, které si buď můžete sestavit z kartónu, nebo koupit už hotové – v čínských e-shopech je pořídíte i za méně než stokorunu,
Funguje to v podstatě úplně jednoduše: do telefonu si nainstalujete aplikaci Cardboard, která přináší několik ukázkových virtuálních zážitků. Aplikaci spustíte a telefon vložíte do „brýlí“, které si nasadíte na hlavu. Pak se můžete třeba proletět v rámci aplikace Google Earth, prohlédnout si Versailles, nebo navštívit výstavu kulturních artefaktů.
Je to takové levné zařízení na zábavu. Nečekejte od něj nějakou fascinující grafickou parádu, obzvlášť při použití se starším telefonem, ale možná vás to nakonec bude bavit více a častěji, než když jste podobné pokusy prováděli naposledy se svým telefonem. Odpadne totiž otravné vyndavání a vkládání telefonu do Cardboardu, když telefon zrovna potřebujete k jinému účelu. Takto to bude stále připravená „věc na hraní“.
Digitální rámeček
Dříve populární digitální fotorámečky už sice upadly v zapomnění, ale to neznamená, že by tato myšlenka byla úplně k ničemu. Takový další malý dotykový displej na pracovním stole se totiž může hodit. Když dokoupíte nějaký pěkný stojánek (z Číny položka maximálně v řádu jednotek dolarů) a připojíte trvalé napájení, můžete mít před očima užitečný informační displej.
Hodit se může na trvalé zobrazení kalendáře, úkolů, nebo třeba grafu s vývojem kurzu bitcoinu. U takto provozovaného telefonu se hodí vypnout zhasínání displeje, abyste měli požadované informace stále na očích.
Pochopitelně si na něj ale můžete pouštět i své oblíbené fotografie, jak to uměly vzpomínané fotorámečky. Funkci „slide show“ má většina výchozí aplikací pro prohlížení fotek a kdyby náhodou ne, zkuste osvědčené Google Fotky.
Telefon pro případ nouze
Náhoda je vrtkavá a nepříznivá událost vás zpravidla potká v okamžiku, kdy ji nejméně čekáte. Určitě není nic příjemného ocitnout se v kritické situaci například s vybitým, nebo rozbitým telefonem. Přitom stačí málo: mít u sebe jakýkoli mobil. Vytočit tísňovou linku totiž můžete i z telefonu bez SIM karty.
Starý telefon tedy můžete nabít a nosit či vozit s sebou. V případě, že váš aktuální mobil z nějakého důvodu nefunguje, stačí zapnout ten starý a zavolat o pomoc. Pochopitelně je vhodné i vypnutý telefon jednou za čas připojit k nabíječce.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium