AI je především SW, takový který si uvědomí sám sebe a bude schopen se učit nové věci vč. upravování a zdokonalování vlastního kódu. Pokud si myslí, že cestou strojového učení vznikne nakonec něco použitelnějšího než kvalitní SW, jak lidi otravovat reklamou i na WC (došel vám papír, nabízíme vám náš ultra jemný, za vynikající cenu pane ...) tak nemám ten dojem. > Je možné, že se se pletu, ale vždy* budu věřit tomu, že AI začíná SW, začíná OS, který dá datům řád. A ten nikde nevidím, zatím jsem neslyšel ani o náznaku programu, který o sobě nevěděl, a po několikátém spuštění dokázal, že si sám sebe uvědomil - procitl.* Lépe, dnes tomu věřím.
Názor byl 1× upraven, naposled 5. 8. 2016 16:53
Obávám se, že mozek nemá ani SW ani OS. Kdy a odkud by se tam nahrával? Pupeční šňůrou z mozku matky? Bootoval by z DNA? Z kterýho chromozomu? Jakou by měl mozek instrukční sadu?Co je vědomí, jakou má podstatu, kde je přesně lokalizovaný, bych řek že zatím ani dost vzdáleně netušíme.Ale myšlenka, že by si SW uvědomoval sám sebe mi připadá asi tak pravděpodobná jako věřit, že si sám sebe uvědomí text v čarovný knize.
A to si představ, že ještě nedávno lidi jezdili na koni a dneska mají výkon někdejších superpočítačů v krabičce od cigaret.
Mno a pozejtří budou jezdit na steroidovejch veverkách a budou mít sílu kartonu cigaret v krabičce vod počítače 🙂Já neříkám, že se nikdy nedozvíme, co je to vědomí. Ale víme vo něm tak málo, že nějakej průlom může bejt v příští dekádě stejně jako za 100 let nebo později. Ale pokud se nám to podaří něco sebeuvědomujícího se vytvořit, spíš ta věc bude podobná mozku než že to bude superpočítač s chytrým sebeuvědomujícím se programem typu: If (něco_tu_smrdí) { podívám_se_na_podrážku(); if (něco_na_ní_je()) { tvářím_se_jako_by_nic_a_nenápadně_zdrhám(); }}Tím nechci říct, že napodobovat mozek je jediná možnost, ale viz výše - o vědomí v podstatě zatím nic moc nevíme kromě triviálností typu, že se dá vypnout ránou kladivem do hlavy nebo flaškou špiritusu.
Důležité je si uvědomit proč mozek funguje - protože chce přežít - předat svoje geny dál. Vše ostatní je tomuto podřízeno. Stejně tak bude potřebovat každý program svůj účel. Takže stačí definovat nějakému softwaru co je jeho účel a poskytnout mu data. Podle kterých se bude moci rozhodnout jestli se svým jednáním blíží svému účelu nebo naopak a podle toho upravit svoje chování a vycházet z nabytých zkušeností při dalším rozhodování. V podstatě lidský software jsou základní pudy - přežít. Pak následuje množení, tomu je podřízené jídlo, pití, atd atd....Chci tím říct že to, když tvrdíš že to co vytvoříme se sebeuvědoměním bude podobné mozku je právě nějaký hardware tedy superpočítač nebo v tomto případě DPU s nějakým softwarem který se bude učit. Mozek je taky v podstatě jen hardware a elektrické impulsy a chemické reakce představují komplikovaný software vyvíjející se miliony let.
Je možný, že tady jenom slovíčkaříme a mluvíme o tomtéž jenom tomu říkáme jinak. Zkusím vysvětlit:Já tam mám problém s tím softwarem. Elektrický impulsy nebo chemický reakce není SW, je to jenom způsob jakým komunikujou neurony. Pudový reakce opět není SW, je to projev mozku. Ty reakce by mohly bejt řízený nějakým SW (teoreticky), ale SW tam podle mě žádnej není.Je to jako v CPU řekněme. Způsob propojení tranzistorů není SW, ale HW. Jediný co je SW v CPU by mohlo bejt nahraný v nějaký malý ROM nebo EPROM, myslím ti mikrokód. Ale je spousta CPU bez mikrokódu úplně. To že mám v mozku paměť a nějak reaguju na informace v ní uložený není u mne SW, jsou to data. Stejně jako v počítači obsah databází není SW, ale data.Jinejma slovama v mozku není nic, co by šlo přehrát / patchovat / upradovat aniž bych změnil jeho strukturu, fyzický propojení neuronů, atd. Ale to už podle mne měním HW.Mozek je nějaká samoučící se neuronová síť, učení a změny jsou realizovaný měnícím se způsobem propojení neuronů. Není tam žádnej mikrořadič, kterej by striktně prováděl nějakej program a řídil to. Celá funkcionalita vyplývá z chování neuronů. Nevím, jestli to píšu srozumitelně.
Jasně, že konečnej algoritmus je o softwaru. Ale na čem ti asi ten software poběží ty génie? Strojový učení je na HW nepředstavitelně náročný a potřebuješ takovej HW, co to vůbec zvládne. Tím spíš, když má jít o něco sofistikovanějšího, než "pokec s PC".
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.