Startup Show 2009: Čtyři nejlepší novinky českého webu

Jak vypadá čtveřice nejlepších webových novinek českého internetu podle soutěže Startup Show, která byla součástí již druhého ročníku pražské konference WebExpo.

Na pražské České zemědělské univerzitě se v polovině října konal již druhý ročník několikadenní konference WebExpo, která se orientuje na moderní webové technologie a marketing. Především je to ale setkání tuzemských vývojářů, blogerů, fanoušků a studentů, jejichž společným zájmem je těch pár stále silných písmenek „Web 2.0“.

Konference již podle svého názvu nezapře inspiraci v zatím poněkud slavnějším putovním svátku Web 2.0 Expo, který ve Státech probíhá pod taktovkou respektovaného knižního nakladatelství O'Reilly. Na velkém Web Expu se každý rok vyhlašuje stovka nejlepších webových aplikací Webware 100 stejnojmenného magazínu. Ačkoliv podobná klání, žebříčky a vyhlašování rostou jako houby po dešti až se může nezaujatému čtenáři zdát, že je jejich účelem zpopularizovat i ten nejzapadlejší startup, Webware 100 se těší docela velkému zájmu, o čemž svědčí několik milionů odeslaných hlasů ve čtenářském hlasování.

Druhý ročník Startup Show

Hlasování o nejlepší webový počin je v každém případě populární, a tak svou „stovku“ mají i v Praze. Soutěžní klání se jmenuje Startup Show a účelem je nominovat ty nejlepší webové aplikace českého a slovenského původu, které spatřily světlo světa v posledních dvou letech. Musí se tedy jednat o skutečné novinky a neopakuje se tak „slavíkovská“ situace z ostatních českých sond, kdy se o první místa v kategoriích už roky přetahují stále ti stejní hráči.

O Startup Show byl letos větší zájem než loni a svůj projekt mohl nominovat každý z vás. Nakonec se tedy sešlo několik desítek zajímavých projektů, startupů, konceptů, myšlenek i skutečně hotových aplikací. Odborná porota nakonec vybrala čtveřici finalistů a ti se přímo na místě v krátkém patnáctiminutovém vystoupení poprali o přízeň návštěvníků, kteří rozhodli o konečném vítězi.

Malé české globální weby

Loni zvítězil zajímavý cestovatelský (mikro)blog OnTheRoad.to, který svými kvalitami dle mého názoru přesahuje starší a v globálním měřítku populárnější projekt Dopplr. Příjemnou vlastností nejen OnTheRoad ale i většiny letošních finalistů je orientace na globálního uživatele. Svým způsobem nepoznáte, jestli je aplikace českého původu, autoři totiž většinou použili anglický název a i s lokalizací to občas vypadá spíše tak, že primárním jazykem je angličtina a čeština tu hraje pouze roli dodatečné lokalizace. To ale není na škodu. Internet je globalizovaný a tuzemský úspěch Facebooku jasně ukázal, že současná česká internetová generace nemá prakticky žádná regionální specifika.

OnTheRoad.to a ti druzí tak mohou zvesela vyrazit do boje o evropského, asijského nebo amerického uživatele, desetimilionový trh by jim ostatně v rozletu spíše uškodil. Zároveň už několik let platí, že slušné webové služby mohou vznikat i v Evropě (Last.fm, Linkedin) a to i v zemích z hlediska velikosti srovnatelných s Českou republikou (holandská Wakoopa).

Fotky z konference WebExpo 2009

Zpět ale k letošnímu ročníku Startup Show a ke kýženým finalistům. Porota vybrala projekt Locify, Boofi, Pixmac a stále budovaný a v plné verzi zatím nespuštěný portál NejŘemeslníci. O co se vlastně jedná, co tyto aplikace či weby nabízí a který z nich si nakonec odnesl vavříny vítězství?

Čtvrté místo: Locify

Mobilní aplikace Locify Davida Čížka není pro čtenáře webů CPress Media žádnou novinkou, mohli jste si o ní přečíst vyčerpávající recenzi na webu Navigovat.cz. Pokud jste o ní ale přesto doposud neslyšeli, vězte, že se jedná o Java aplikaci, která na základě vaší GPS polohy (nebo ručně zadané) vyhledá nejrůznější zajímavosti v okolí. O to se už starají služby, které mohou vyvíjet autoři dalších webových stránek. V praxi tedy dnes umí Locify zobrazit polohu na několika webových mapách a z hlediska služeb pak prohledat třeba nejbližší „geokešky“, fotografie z Panoramio, záznamy z Wikipedie a tak dále. Locify je tedy nejen geografická služba pro vás, ale zároveň i platforma pro další autory, kteří by mohli Locify propojit se svou databází – třeba se seznamem hospod, zastávek a dalších bodů zájmu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Locify v emulátoru a dostupné služby, Google mapa a obrázky z Panoramia

Můj pohled: Locify je zajímavá aplikace, se stále vzrůstající popularitou chytrých telefonů by měl ale autor přemýšlet i o napsaní klientů pro populární iPhone, Android, Symbian nebo Windows Mobile, na kterých dnes Javová aplikace nedokáže využít veškerého potenciálu skoro plnohodnotného operačního systému.

Třetí místo: Boofi

Na třetím místě se umístila další služba s názvem, který tak trochu evokuje použití některého z webových generátorů „Web 2.0 jmen“. Jedná se o jakési alter ego nejpopulárnější české filmové „sociální sítě“ ČSFD. Boofi také slouží k hodnocení filmů, můžete je zde hledat, přidávat mezi oblíbené, oproti ČSFD ale autoři použili moderní rozhraní a nejméně dvě tuny interaktivního Ajaxu. Pokud vám tedy nevyhovuje tak trochu zkostnatělá americká IMDB nebo konzervativnější ale legendární ČSFD, vyzkoušejte Boofi.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Boofi a přehled filmů s vyhledávačem, filmový profil a osobní stránka s doporučením

Můj pohled: Boofi vypadá vážně sexy, „ajaxové šťávy“ je ale místy až příliš a člověk občas tápe, co asi tato funkce, efekt nebo drag&drop udělá. Jednoduše jsem měl občas pocit, že je rozhraní místy překombinované. Web ČSFD sice působí jednoduše, je ale přehledný a přímočarý. Na druhou stranu Boofi pracuje se systémem doporučování, pokud si tedy mezi oblíbené filmy vyberete třeba Borata, aplikace vám nabídne další filmy se stejnými herci, od stejných režisérů atd. Pokud autoři zapracují a ještě více si pohrají s algoritmem doporučování, Boofi by mohlo získat docela zajímavou konkurenční výhodu.

Druhé místo: Pixmac

Pokud často hledáte na webu obrázky pro komerční využití, určitě zabrouzdejte na tuzemskou fotobanku Pixmac, která slibuje katalog 6 500 000 fotografií a snadný systém nákupu přes univerzální PayPal (třikrát bravo!). Pokud ovšem po profesionální databance netoužíte a raději si něco vyhledáte na Googlu (bez jasné licence), přesto pro vás může být Pixmac zajímavý, nabízí totiž výdělky fotografům. Databanku totiž můžete rozšiřovat i vy a pokud si někdo vaši fotografii koupí, těšte se na provizi.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Katalog, profil fotografie a vyhledávání na Pixmac

Můj pohled: Pixmac vypadá skutečně pěkně a svým rozhraním se bez problému vyrovná zahraničním fotobankám. Ty velké sice nabízí mnohem větší počet fotografií, pro našince ale může být český subjekt transparentnější a důvěryhodnější. A to samé platí o systému provizí pro fotografy. Teď už jen nalákat zákazníky a naučit je platit za kvalitní fotografie.

První místo: NejŘemeslníci

NejŘemeslníci jsou vlastně jedinou službou která skutečně cílí pouze na český trh. Web zatím běží pouze ve zkušebním provozu a nabírá nové uživatele, ostrého startu bychom se ale prý měli dočkat ještě do konce letošního roku. A oč tu tedy běží? NejŘemeslníci chtějí být katalogem kvalitně odvedených prací a poptávkovým systémem. Tak dobrá, trochu srozumitelněji. Do systému zadáte poptávku třeba na instalaci vestavěných skříní, vložíte své podmínky a rozpočet. Vaší nabídky se chopí zaregistrovaní řemeslníci, nabídnou vám zpracování, vy si podle referencí vyberete toho nejlepšího a nakonec napíšete krátké resumé, jestli firma vestavěnou skříň postavila podle vašeho zadání.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Plánovaná podoba Řemeslníků a současný web

Celý životní proces tedy pomůže vám (najdete si svého řemeslníka) a všem ostatním (zhodnotíte práci konkrétního řemeslníka). Toto je ale zatím vzdálený cíl, služba je totiž nyní zatím pouze ve fázi plnění databáze. Pokud se však autorům podaří vybudovat použitelný katalog podnikatelů, kteří do této hry vstoupí, komunitně pojatý inzertní web by mohl skutečně fungovat. A snad i proto si NejŘemeslníci zasloužili první místo.

O finálovou příčku usilovalo třicet nejrůznějších českých startupů. Své místo na Živě.cz si nezaslouží pouze tato čtveřice, ale i několik dalších zajímavých nominovaných webů a aplikací. Na Živě.cz si tedy budete moci přečíst také o dalších českých projektech eÚčty.cz, mYx, který vytvoří „heat mapu“ vaší aktivity na webové stránce, Našeulice.cz nebo o trackeru WHiWA, který podobně jako Wakoopa nebo Last.fm zaznamenává aktivitu na vašem počítači, neeviduje ale spuštěné aplikace nebo přehrávanou muziku, ale filmy, na které se díváte.

Diskuze (11) Další článek: Nvidia chystá novou kartu GeForce GT 240

Témata článku: Web, Internet, Osobní stránka, Nejlepší místo, Mikro, Hodnocení filmů, Show, Zajímavé místo, Česká aplikace, Fotobanky, Cestovatelský web, Startup, Slavík, Řemeslníci, Anglický název, Zajímavá aplikace, Imdb, Zajímavá služba, Panoramio, Kvalitní fotografie, Internetová generace, Vzdálený cíl, Bravo, Heat, Přehrávaný film, Profesionální počítače na Mall.cz

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest televizí do 25 000 Kč

Nejlepší herní klávesnice

Srovnání správců hesel

Jak upravit fotky pro tisk