Startuje výroba pamětí pomocí 0,10mikronové technologie

Společnost Hynix Semiconductor úspěšně dokončila 512Mb čip typu DDR SDRAM. Ten umožňuje dosáhnout taktů 266, 333 nebo 400 MHz. Jakou kapacitu díky nim budou mít paměťové moduly DDR DIMM?
Masová produkce těchto nových čipů je plánována na konec letošního roku. Obdobné modely s kapacitou 256 Mb a 1 Gb budou následovat v první polovině roku 2003.

A co že má být? Nová je totiž výrobní technologie. Pro výrobu současných pamětí se používá 0,13mikronová technologie, zatímco zde se využila modernější 0,10mikronová. To přináší nižší produkci tepla a zároveň i vyšší frekvence, případně možnost umístit na stejnou plochu větší množství tranzistorů. Tyto paměti tedy teoreticky mohou být snadněji přetaktovatelné, produkovat méně tepla apod.

Kdo je Hynix Semiconductor? Jde o jihokorejskou společnost, sídlící v městě Soul. Její kořeny sahají do firmy Hyundai Electronics Industries Co., Ltd., jenž byla založena v únoru roku 1983. V říjnu 1995 byl poprvé na světě představen obvod 256 Mb SDRAM, květen 1997 znamenal první 1Gb SDRAM. Říjen 1998 znamenal připojení společnosti LG Semiconductor, Co., Ltd. Hynix se stal (alespoň podle jeho slov) největším světovým producentem DRAM pamětí. V březnu roku 2001 společnost změnila název do současné podoby.

Živě komentuje: Díky informacím jako je tato, si můžeme přesněji představit vývoj paměťových technologií v osobních počítačích přibližně na rok dopředu. Snad i malé dítě ví, že se budou používat takty do 2x 200 MHz (DDR-400) včetně. Jde ale o to, zda bude DDR-400 jen výkřikem pro přetaktovávače (jako nyní) nebo zda to bude masová produkce. To by totiž znamenalo, že se rychle opustí DDR-266 a přejde minimálně na DDR-333. Dovedu si představit, že levnější počítače budou osazeny pamětí DDR-333, zatímco výkonnější a dražší stroje obdrží DDR-400.

Samotný obvod je fajn věc, ovšem do počítačů se dostává jako součást paměťového modulu. Jakých kapacit dovolí dosáhnout výše jmenované obvody? Na tuto otázku odpovídá následující tabulka.

Klepněte pro větší obrázek

Mít paměťový modul, kde se směstná například 4 GB RAM, jistě potěší. Následující tabulka dává alespoň hrubý odhad toho, kolik paměti teoreticky umožňuje kombinace počtu slotů a kapacita jednoho modulu. Do situace ještě má co říci například čipová sada. To je ale už jiná kapitola.

Klepněte pro větší obrázek

Diskuze (12) Další článek: Komprimujte snadno

Témata článku: Technika, Výroba, Paměťový modul, Následující rok, Technolog, Soul


Určitě si přečtěte

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

** Bezdrátové myši řídí čip od Nordic Semiconductors ** Jeho rádiové vysílače si před lety oblíbila i komunita kutilů ** Dnes si je vyzkoušíme v praxi

Jakub Čížek | 9

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 6

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

** Kolem baterií a akumulátorů koluje řada mýtů, nepravd a polopravd ** Dnes vám devět z nich zkusíme vyvrátit na základě faktů ** Většina z nich totiž neplatí pro moderní lithiové baterie

Karel Kilián, David Polesný | 99

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Dnes proběhla další velká prezentační akce Applu, na které došlo k odhalení nových iPhonů a dalších novinek. Událost jsme sledovali online, a tak se můžete podívat na chronologický zápis těch nejdůležitějších informací.

David Polesný | 136

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

** Wi-Fi zásuvky nevyrábí pouze Čína ** Vyzkoušeli jsme českou Netio PowerCable ** Je přímo určená pro vývojáře, má totiž jednoduché JSON API

Jakub Čížek | 43


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky