Starší počítače nejsou levnější – ani pro firmy, ani na doma

Studie společnosti Gartner zveřejnila výsledky studie, podle které se firmám nemusí vyplatit využívání výpočetní techniky bez upgrade po delší dobu. Stejná poučka, že starší počítač nemusí znamenat úsporu peněz, platí i pro domácí uživatele, kteří se mnohdy snaží šetřit ještě více.
Běžný přístup firem k počítačovému vybavení pracuje s tříletou morální životností přístrojů. V důsledku zpomalení ekonomiky v USA ale došlo k pozdržení cyklické výměny počítačů a prodloužení doby používání stejného vybavení ze tří na čtyři roky. Studie společnosti Gartner ukazuje, že používání stolních počítačů po dobu čtyř a více let může vyústit pouze v přelévání nákladů z přímých výdajů na nákup hardware, software nebo informačních systémů do nepřímých nákladů jako je ztráta efektivity práce uživatelů, zastaralé techniky nebo častější problémy s technikou a náklady na opravy.

Studie společnosti Gartner nazvaná "Desktop TCO for Years 4, 5 and 6: Someone Has to Pay." (Náklady na provoz osobních počítačů po dobu čtyř, pěti a šesti let? Někdo musí zaplatit.) ukazuje, že náklady na provoz počítačů jsou přibližně stejné, ať už je společnost obměňuje každé tři roky nebo využívá techniku déle, ale mění se dopad nákladů ze společnosti na její zaměstnance.

Do TCO (total costs of ownership – celkové náklady na provoz) jsou započítávány také případné náklady týkající se ztráty nebo naopak zvýšení produktivity, náklady příležitosti a náklady na přesun starších aplikací do nového prostředí.

S ohledem na tyto skryté náklady Gartner doporučuje dvojí přístup podle typu uživatelů. Pro běžné pracovníky v kancelářích Gartner radí používat prodloužený čtyřletý cyklus obnovy výpočetní techniky, zatímco pro náročné uživatele radí zůstat u tradičního tříletého cyklu. Pětiletý provoz stolního počítače lze doporučit pouze v případě nasazení, při kterém jsou minimalizovány nároky na výpočetní výkon a nepředpokládají se žádné změny.

Šetření se nevyplácí ani doma

Domácí uživatelé v pojmech typu TCO neuvažují, ale pro mnohé z nich jsou lákavé nabídky nejrůznější použité techniky. Ceny starších počítačů s procesory Pentium II i novějšími, většinou vyřazených z velkých podniků, se pohybují hluboko pod hranicí 10 tisíc i s plnou výbavou v podobě monitoru, reproduktorů či tiskárny. Pro naučení základů práce s počítači takové stroje stačí, ale problémy mohou přijít v případě snahy o širší využití takového počítače. Problémem může být už třeba připojení k internetu. Kombinace Windows 98, Internet Exploreru a třeba oblíbeného Flashe dokáže stroj s 64 MB paměti (běžná velikost paměti u secondhandových počítačů) spolehlivě dotlačit na hranici možností. O možnosti hraní novějších her ani nemluvě. Možnosti upgradu jsou v případě značkových počítačů většinou omezené a vyjdou výsledně dráž než nákup nového počítače, který nabídne výrazně vyšší užitnou hodnotu.

Diskuze (95) Další článek: IDF: Intel představil nový procesor Pentium 4 HT Extreme Edition

Témata článku: Hardware, Stejný problém, Plná kancelář, Stejný náklad, Běžná velikost, Přelévání, Běžný uživatel, Náročné používání, Rok šetření


Určitě si přečtěte

Moral machine: Už víme, zdali je lepší zabít psy, sebe nebo matky na přechodu

Moral machine: Už víme, zdali je lepší zabít psy, sebe nebo matky na přechodu

** Jak byste se sami vypořádali s tramavajovým dilematem? ** Vědci před lety spustili globální dotazník ** Nyní se pochlubili s výsledky

Jakub Čížek | 154

Google Mapy vs. Mapy.cz: Které internetové mapy jsou lepší?

Google Mapy vs. Mapy.cz: Které internetové mapy jsou lepší?

** Jsou lepší mapy od Googlu, nebo ty od Seznamu? ** Má být mapa především tradiční mapou, nebo spíše asistentem? ** Vyslechněte si argumenty a hlasujte, na jaké straně jste vy

Jakub Čížek, Vladislav Kluska | 78