Starší 15" MacBooky Pro s nebezpečnou baterií nesmí v USA do letadel. Ale jak je poznat?

Apple v červnu oznámil, že se baterie v některých 15" noteboocích MacBook Pro prodávaných mezi zářím 2015 a únorem 2017 mohou přehřát a vznítit. Majitelům takto postižených notebooků, kterých je jen v Americe více než 400 tisíc, nabízí výměnu zdarma.

Organizace Federal Aviation Administration, která se v USA stará mimo jiné o bezpečnost leteckého provozu, později připomněla že zařízení s poškozenými bateriemi nesmí do letadel. Bylo to u tweetu, který ukazoval ohořelý touchpad.

 

Některé aerolinky se proto už podle Bloombergu na tyto starší MacBooky, které nemají vyměněnou baterii, zaměřují. Všechny patří do sdružení Total Cargo Expertise: TUI Group Airlines, Thomas Cook Airlines, Air Italy a Air Transat.

Jenže jak tyto postižené notebooky poznat?

Tohle není stejná situace jako se Samsungem Galaxy Note 7, který se před lety dočkal podobného zákazu. Telefon stačilo ukázat a okamžitě bylo jasné, o jaký model jde.

MacBook Pro ale od roku 2012, kdy byl uveden model s displejem Retina, až po model s dotykovým displejovým páskem z roku 2016 vypadá úplně stejně. Na pohled se nedá rozeznat, jestli jde o kus, který měl mít vyměněnou baterii.

Bezpečnostní kontrola by mohla ověřit sériové číslo notebooku na webu Applu. To spolu s nutnou komunikací s cestujícím vezme hodně času. Anebo je potřeba počítač zapnout a zjistit, že menu About This Mac neobsahuje „MacBook Pro (Retina, 15-inch, Mid 2015)“. I když se Macy ze spánku probouzejí velmi rychle, také tento postup by při kontrole zdržoval.

V obou případech navíc není jasné, jak se zachovat u cestujících, kteří si u Applu nechali baterii MacBooku vyměnit. Mohou mít s sebou snad jen doklad o výměně a doufat, že jim ho bezpečnostní kontrola uzná.


Je to poměrně čerstvá situace a není tedy ještě jasné, jak budou kontroly ve skutečnosti probíhat, jak budou důkladné a jaký bude podíl falešně pozitivních zákazů.

Pravidla v leteckém provozu se navíc poměrně rychle šíří světem, takže nelze vyloučit, že zákaz letu s těmito MacBooky nepřijde i do Evropy. Evropská organizace EASA o nich už ví, zatím ale jen zakázala jejich používání na palubě letadel.

Diskuze (7) Další článek: Ignacio Anaya García v roce 1943 z nouze vymyslel nachos. Dnes patří k nejoblíbenějším mexickým jídlům

Témata článku: Apple, Bezpečnost, USA, Evropa, Létání, Mac Pro, MacBook, Letadla, Baterie, Retina, Jak, Amerika, Letadlo, Notebook, Bezpečnostní kontrola, Letecký provoz, Zákaz, Samsung Galaxy Note


Určitě si přečtěte

Vodafonu se zhroutila kabelovka. Síť bývalého UPC má výpadky
Lukáš Václavík
VodafoneUPC
Bankovní identita bude jednotná. K České spořitelně, ČSOB a KB se připojí menší banky
Lukáš Václavík
Portál občanaBankaeGovernment
Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

** Kvalita GPS ve městech občas stojí za starou bačkoru ** Mohou za to odrazy signálu od okolních budov ** Google má jejich 3D model, a tak spolupracuje s výrobci GPS čipů

Jakub Čížek | 46

Jakub Čížek
NavigaceTechnologieGoogle
Fedora 33 prostě funguje. Linux si zaslouží dobýt laptop, je to ale asi opět marné

Fedora 33 prostě funguje. Linux si zaslouží dobýt laptop, je to ale asi opět marné

** Desktopový Linux funguje a vypadá stále lépe ** Fedora 33 není výjimkou ** Ve stínu Windows a macOS tu vyrostly skvělé alternativy

Jakub Čížek | 168

Jakub Čížek
FedoraOperační systémyLinux
Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

** Kde jsou ty doby, kdy měl skoro každý doma Photoshop ** Photoshop a Premiere Pro od kamaráda nebo z warezu ** Dnes už to nemá smysl, existuje totiž hromada laciných alternativ

Jakub Čížek | 92

Jakub Čížek
Grafický editorStřih videa
Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

** Notebooky s cenou do deseti tisíc korun jsou plné kompromisů ** Existuje několik modelů dobře použitelných pro nenáročné použití ** Vhodnou alternativou jsou tablety nebo repasované počítače

David Polesný | 94

David Polesný
Jak vybrat notebookNotebooky
Lépe bylo bez Googlu, přiznal s odstupem bývalý šéf Waze
Markéta Mikešová
WazeGoogle

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest rychlých Wi-Fi 6 routerů

Jak ztišit počítač

Velký test mATX skříní