Staronový prezident a ti další

Volba prezidenta republiky nebyla jedinou událostí uplynulého týdne. Svět IT opět žil svým vlastním životem a my to opět komentujeme.
Staronový prezident a ti další

Akcionáři vedení Yahoo! nakonec přeci jenom podlehli nátlaku managementu a odmítli lákavou nabídku Microsoftu, který nabízel něco kolem pětačtyřiceti miliard dolarů za odkup. Podle vedení internetové společnosti se však návrh v hodnotě jednatřiceti dolarů za akcii zdá být jako krádež a o hodnotě menší než čtyřicet dolarů se nehodlá bavit. A není to třeba tím, že se pánové z vedení bojí o svá teplá místečka? Microsoft by určitě nechtěl pokračovat v sestupné tendenci společnosti a nejspíše by zavedl zásadní změny, s výměnou vedení v čele. Ale to přeci není možné, oni to dělají ve prospěch akcionářů.

Lákavé nabídce giganta s dostatečnou finanční rezervou se Yahoo! brání jako falešné hvězdy plastické operaci, prapodivné nabídky však vedení nechávají klidné. Mluví se totiž o možné akvizici nebo spolupráci s mediálním obrem News Corp, který mimo jiné vlastní například komunitní službu MySpace. Ještě někomu se to jeví pouze jako trapné pokusy o zvýšení ceny na trhu? Kdo se chce kam, pomožme mu tam… Aby Yahoo! nakonec nezůstalo na ocet jako Marjánka od vedle.

Windows XP si na důchod počkají déle

Anděl musel zajít na pivo s Ďáblem, protože jiné vysvětlení neexistuje. Sony Ericsson totiž na konferenci v Barceloně představil svůj první komunikátor s operačním systémem Windows Mobile, ačkoliv hraje nemalou roli ve vývoji Symbianu. „Hej lidi, máte taky ten pocit? Coooo? Jako bysme žili na planetě opic.“

U O2 opět něco nejde a nikdo se tomu ani moc nediví, i když rozhořčení některých uživatelů nezná mezí. Pro tentokrát a opět zlobí e-maily, které přichází a odesílají se s několika hodinovým až denním zpožděním. Technická podpora nepříjemnou situaci komentuje tím, že jejich SMTP servery zahltil spam, který má tvořit až devadesát procent přijaté pošty. Chyba má být ale i u jiných providerů. Jak se zdá, není. U O2 asi ještě neobjevili kouzlo chytrých antispamů a správně dimenzovaných serverů. Kde je tedy ta posílená spolehlivost, rychlost, stabilita a bůh ví co všechno ještě, o které se mluvilo při výpadku ke konci loňského roku?

Na internetu se nachází už něco přes 155 miliónů stránek a nadpoloviční většina z nich sídlí na open-source webovém serveru Apache, kterému se opět podařilo odpoutat od druhého IIS z dílen Microsoftu. Měsíčně přibývá asi pět miliónů nových stránek a nebýt to samý nesmysl, nic neříkající a zbytečný obsah vytvořený pomocí volně dostupných blogovacích systémů pro náctileté, možná by to bylo i dobré. Takto by ale člověk musel disponovat silou Jediů, aby nevybuchnul pokaždé, když mu Google zobrazí vyhledané odkazy.

Microsoft nejspíše opět odloží plánované ukončení prodejů stařičkého operačního systému Windows XP, který je podle mnohých prvním systémem, jež se v Redmondu opravdu povedl. K ukončení prodejů mělo dojít už rok po vydání Windows Vista, díky ohromné nevoli ze strany uživatelů byl však nakonec termín o půl roku prodloužen a končit by se mělo už během letošního června. I to se ale mnohým zdá jako krátká doba a vždy neomylní analytici opět doporučují jedny ze svých duchaplných rad a doporučují sečkat až do konce tohoto roku. No, když se to vezme kolem a kolem, možná nakonec mají pravdu. Přeci jenom pořád existuje mnoho staromilců, kteří na XP nedají dopustit. I oni však ale za čas na „omalovánky“ Windows Vista přejdou. Nebo jak se vlastně před lety říkalo Windows XP? Mám deja vu, nebo se opakuje historie?

Záchranný kruh pro hraní na PC

Nám samochvála rozhodně nesmrdí a chválíme se velice rádi, máme-li důvod. Inu, když to za nás nikdo jiný neudělá. Každopádně, časopis Computer, jehož patnáctý ročník právě odstartoval, se stal v roce 2007 nejčtenějším počítačovým tištěným periodikem a opět dokázal překonat konkurenci. Od tohoto roku se navíc počítá s ještě lepšími čísly, neboť od pátého čísla se zlevňuje verze s DVD o dvacet korun a méně oblíbená verze s CD bude zrušena. Stejně dobře je na tom i Živě.cz, která si drží status nepřemožené jedničky na trhu v oblasti IT webů.

Třetí verze oblíbeného internetového prohlížeče Firefox se konečně dočkala své třetí beta verze, která by zároveň měla být i poslední. Uživatelé se dočkali nového vzhledu, asi třinácti set různých vylepšení a podle tvůrců by měla být posílena i rychlost, stabilita a bezpečnost. To je všechno samozřejmě moc krásné, ale za to, aby finální verze nestartovala déle, než řešení případů v české státní justici, se můžeme pouze modlit.

Sun Microsystems asi neví co s penězi, takže kupuje samé open-source projekty. Nejdříve to bylo ještě pochopitelné MySQL AB, tentokrát se ale na řadu dostal InnoTek, který stojí za vývojem virtualizačního softwaru VirtualBox. Těžko říci, co si od takového činu slibují, každopádně k tomu, aby alespoň dohnali konkurenci, bude potřeba ještě hodně zapracovat. Nakonec ale, proti gustu žádný dišputát.

Snad každý den spatří světlo světa nějaká nová verze linuxové distribuce a až na pár zasvěcených to každého nechává zcela chladným. Výjimkou je šestá verze Slaxu, především díky skutečnosti, že se jedná o český projekt. Slax se vyznačuje svým malým objemem a hardwarovou nenáročností. Na druhou stranu mu chybí spousta programů, které je však možné zpětně doinstalovat pomocí připravených modulů. Otázkou zůstává, kdo takový operační systém chce a reálně využívá? Nejsou to pouze slepé výkřiky do tmy, nebo pro některé házení perel sviním? Ono to spíše bude tím náboženstvím.

O tom, že obliba herních konzolí neustále rychlým tempem roste, není třeba polemizovat, stačí se podívat na statistiky a čísla, které v tomto případě nejsou tak nudné, jako ty v chemických a matematických tabulkách. Jak se tak lidově říká, gigantům v oblasti hraní na počítači začíná hořet koudel u zadní části těla. Microsoft, Intel a nVidia, kteří, ať si každý říká co chce, na PC vydělávají především díky hráčům, proto přišli s projektem pro záchranu her na počítači. Jeho úplnou koncepci prozradí už příští týden na konferenci GDC v San Franciscu a už teď je jasné, že značně rozšíří současný projekt „Games for Windows“. Je to zvláštní, všichni velikáni se neustále ohání pokrokem a zejména lepším uživatelským prostředím a pohodlím. Přesto však, když dojde na lámání chleba a ukáže se, co hráči opravdu chtějí a je pro ně pohodlné, snaží vrátit do starých kolejí. No, Microsoft však jde přeci jenom s dobou a Xbox 360 je toho důkazem. Přesto je jedním z hlavních argumentů pro užívání Windows právě podpora spouštění her, takže je více méně jasné, co svým projektem sleduje. Ledy tají a schyluje se k něčemu velikému? Nevěřím tomu, ale mohlo by to být zajímavé.

Rozplácnuté jablko nejde na odbyt

Když už jsme u těch her, CryTek oznámil, že chce nechat zfilmovat svůj akční hit loňského roku, Crysis. Jejich předchozí dítko obdobného ražení, Far Cry, už se filmuje a nevím, který neznaboh to mohl dopustit, ale režie se ujal největší znásilňovatel filmů od doby transvestity Ed Wooda, Uwe Boll. Ten už má na svém kontě několik zpackaných filmových předělávek slavných her a kupodivu ještě stále nevzplanul plamenem pekelným. CryTek se nechal slyšet, že se k převodu Crysis na stříbrné plátno ani nepřiblíží. Že by konečně někdo dostal rozum a přestal angažovat naprostá kopyta, která se minula profesí?

Státní orgány řeší takové množství nesmyslů, až by z toho jeden brečel. Ve Velké Británii bude zveřejněn návrh zákona, který by hlásal, že každý, kdo nelegálně získává z internetu data, od něj bude odpojen. Předcházet tomu má nejdříve výhružka, poté výhružné odpojení a případně odpojení nadobro a uvedení v databázi, kterou by využívali všichni provideři v zemi. Bylo by tak zaručeno, že se hříšník nepokusí připojit přes jiného poskytovatele. Opravdu nemá nikdo nic jiného na práci, než řešit právě toto? Například provideři mají práce už tak dost a další nařízení od „těch lepších a chytřejších“ jim pouze zkomplikuje život a nic jiného se tím nevyřeší. Ohnout přes koleno a namlátit pět a dvacet na holou.

Rozum zase jednou zvítězil nad povrchností a hloupostí. Kult Apple se nezdá být ve všech ohledech zase až tak silný a potvrzují to i neslavné prodeje tolik mediálně provařeného ultratenkého notebooku MacBook Air. Neuvěřitelně drahá žiletka s minimem portů kromě médií až zase tolik uživatelů nezajímá a opravdu se není čemu divit. Applu už prošlo hodně drzých strategií, tato snad konečně dostane na frak.

Asi polovinu všech stahovaných dat přes síť BitTorrent tvoří americké seriály. Vévodí jim Ztraceni, Útěk z vězení, Hrdinové a Zoufalé manželky. Hned potom následují nové i starší filmy a samozřejmě hudba. Hry a software jsou až na třetím místě. To jsou ty seriály opravdu tak dobré, nebo chce každý být mermomocí „in“ a jít s davem? Čím jsou tak zajímavé? Navenek promyšleně působící scénáře se nakonec ukážou jako hromada nelogicky propojovaných nesmyslů a zážitek ze sledování je snad nakonec pouze z té HD kvality.

Google rozhazuje svoje sítě a nejen, že v České republice otevřel svojí novou obchodní divizi pro lov zákazníků v řadách větších firem a společností, ale nadále pokračuje s počešťováním svých služeb. Do české verze byla převedena oblíbená RSS čtečka Google Reader, stejně jako nové funkce GMailu. No dobře, ale co ten kalendář?

Chcete-li být neustále v obraze v oblasti dění ve světě IT, čtěte, stejně jako stovky tisíc dalších čtenářů, Živě.cz, které každý den přináší to nejpestřejší a nejzajímavější zpravodajství, jež je každou neděli shrnuto komentovaným článkem.

Diskuze (30) Další článek: Ke stažení: synchronizujte nastavení svých PC

Témata článku: Windows, Open source, Akční film, Záchranná operace, Nadpoloviční většina, Stříbrná verze, Slax, Stříbrné tělo, Žiletka, Far Cry 3, Crysis 3, Far Cry 2, Oblíbená verze, Crysis, Úplná tma, Sony Ericsson, Stříbrné plátno, Far Cry, Frak, Justice, Prezident, Lámání chleba, Chytrá LED, Koleno, Linuxová konzole, Nový notebook levně na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Microsoft pořád myslí i na odpůrce předplatného. Letos vydá Office 2021
Lukáš Václavík
Microsoft OfficeMicrosoft
Elon Musk už není nejbohatší na světě. Během jediného dne přišel o 324 miliard korun
Karel Kilián
Jeff BezosTesla MotorsElon Musk
Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Možná největší problém je nedostupnost, nejžádanější kusy jsou vyprodané

David Polesný | 36

David Polesný
VánoceNotebooky
Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

** Uspořádání kabelů můžete vnímat i jako podivný druh umění ** To nejkrásnější se skrývá v datacentrech a serverovnách ** Podívejte se na skutečné „cableporn“ z optiky i kroucené dvojlinky

Vojtěch Malý | 53

Vojtěch Malý
DatacentraServery
Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

** Kde jsou ty doby, kdy měl skoro každý doma Photoshop ** Photoshop a Premiere Pro od kamaráda nebo z warezu ** Dnes už to nemá smysl, existuje totiž hromada laciných alternativ

Jakub Čížek | 92

Jakub Čížek
Grafický editorStřih videa
Lépe bylo bez Googlu, přiznal s odstupem bývalý šéf Waze
Markéta Mikešová
WazeGoogle
Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

** Vývoj COVID-19 v Česku: nakažení, úmrtí, testovaní, hospitalizovaní ** Mapa podle okresů, přehled podle věku, situace v Evropě i ve světě ** Každý den aktualizované grafy a mapy

Marek Lutonský | 172

Marek Lutonský
COVID-19Koronavirus
Superinteligenci nedokážeme ovládat a nejspíše se nedozvíme, že už tam někde je

Superinteligenci nedokážeme ovládat a nejspíše se nedozvíme, že už tam někde je

** Firmy i organizace včetně EU připravují etické kodexy pro A.I. ** Vědci z Madridu zkoumali, jestli je budeme moci aplikovat na A.I. 2.0 ** A je tu háček, superinteligence pro nás totiž bude neuchopitelná

Jakub Čížek | 84

Jakub Čížek
Umělá inteligence