Software | Fotky

Staromilský prohlížeč obrázků XnView MP dosáhl verze 1.00. Tvůrce sází na originální přístup

IrfanView a XnView, dva evropské prohlížeče obrázků, které už jejich fanoušci mohou používat přes 20 let a pořád do nich přicházejí novinky. Ten druhý z pera klávesnice Pierra-Emmanuela Gougeleta už od roku 2010 vychází ve dvou verzích. Classic určená jen pro Windows a MP je multiplatformní pro Windows, macOS a Linux a navíc s více funkcemi. A XnView MP včera „konečně“ dosáhl jubilejní verze 1.00.

Uvozovky proto, že to popravdě žádná očekávaná událost nebyla. Prohlížeč nebyl v betě, zkrátka se roky vyvíjel s trochu netypickým číslováním. Vydání jedničkové verze autor ani nijak zvlášť neslaví. Oproti dosavadní verzi 0.99.7 opravil několik desítek chyb a přidal přes deset novinek.

Gougeletův přístup k vývoji je trochu netradiční. Jeho aplikace je podobně jako u jiných jednoúčelových programů už téměř na vrcholu toho, co všechno může nabídnout, aniž by se změnila v něco úplně jiného. Proto už nové funkce nevymýšlí sám, ale tvoří je na přání svých uživatelů, kteří mu je posílají na oficiálním diskuzním fóru.

Někdy se na reakci čeká jen pár týdnů či měsíců, XnView MP 1.00 ale přidává i funkci, kterou jeden fanoušek nadhodil už před osmi lety – možnost procházet archivy (zip, rar, 7z atd.) jako běžné složky. Vedle toho přidal i pár drobností týkající se hromadných operací, ovládání či zobrazování. Aktualizoval také několik knihoven pro formáty JPEG a HEIF. Přidal též podporu nového formátu QOI (Quite OK Image), který loni vznikl coby open source alternativa pro PNG. Kompletní seznam změn najdete na xnview.com.

Klepněte pro větší obrázek
XnView MP 1.00

XnView MP ale není zdaleka pouze prohlížeč. Má velmi propracované nástroje pro hromadnou úpravu a přejmenování souborů, tvorbu prezentací, umí převádět mezi více než 500 obrazovými formáty atd. K dispozici je zdarma jako freeware pro nekomerční účely. Jednorázová licence pro komerční využití stojí 29 eur (950 Kč), případně méně na základě množstevních slev. Licence je podobně jako u Total Commanderu nebo WinRARu doživotní.

Diskuze (19) Další článek: Do Česka dorazí ikonický vlak TGV z roku 1980. Snad nebudeme stejně dlouho čekat na vlastní VRT

Témata článku: Software, Windows, Linux, Klávesnice, X, Fotky, Total Commander, JPEG, Pro, Chang, IrfanView, XnView, Xnview MP, Obrázek, Prohlížeč, Verze, Originální přístup, PNG, Software na Heureka.cz