StarOffice neuspěla jako produkt zdarma; bude úspěšná za peníze?

Pozice konkurenčního balíku od Microsoftu je neuvěřitelně pevná; její velkou oporou jsou firemní zákazníci ve společnostech všech velikostí.
Když před několika lety získala firma Sun německý produkt StarOffice a předložila návrh jeho dalšího vývoje, zdálo se, že se trůn konkurenčního komerčního balíku od Microsoftu musí zakymácet. StarOffice měla být stoprocentně zdarma, v open source provedení, a ještě měla být podporována portálovým řešením včetně používání aplikace přes Internet. Sun navíc slíbil peníze na další vývoj produktu tak, aby za svým konkurentem příliš nezaostával, a do vývoje skutečně investoval, i když evidentně ne tak masivně jako Microsoft.

Jenomže bilancování po pár letech není příliš radostné. Počet uživatelů StarOffice se sice znásobil a před necelým rokem firma hrdě oznámila pětimilióntý download programu; to je ale pro Microsoft něco jako komáří štípnutí. Nepodařilo se zejména proniknout do korporací, a téměř ne do malých a středních firem, a u domácích uživatelů, kteří StarOffice používají, se dá říci, že se značnou pravděpodobností legální StarOffice nahradila nelegální MicrosoftOffice. StarOffice mohla být hitem v zemích nižšími příjmovými hladinami, kde je cena za plný balík Microsoft Office ve výši jednoho až mnoha měsíčních platů těžko přijatelná, jenomže v těchto zemích je míra softwarového pirátství tak vysoká, že k tomu, aby si uživatelé pořídili StarOffice, by je bylo nejdříve nutné odnaučit používat nelicencované komerční programy.

Sun tedy zkouší novou strategii: StarOffice bude placená, vedle ní zůstane zdarma OpenOffice jako open source program. Firma tvrdí, že firmy odmítaly StarOffice právě proto, že byla zdarma a že se k ní tudíž nevázala žádná záruka, žádná podpora ze strany prodejce a také se obávaly, zda produkt vydrží a bude se vyvíjet dostatečně rychle, aby upokojil jejich nároky. Byť vypadá zcela paradoxně, že když produkt zdarma neprorazil, narazíme na něj cenu a uspějeme, je možné, že se to Sunu podaří – nedá se jistě čekat to, že porazí Microsoft na hlavu, ale nějaký tržní podíl a již zajímavé příjmy by získat mohl. Program, který bude takto dostupný od šesté verze, se bude prodávat zhruba za pětinu toho, co žádá Microsoft (plná verze Microsoft Office – 579 dolarů, plná verze StarOffice – 100 dolarů), a rovněž budou k dispozici výrazné multilicenční slevy.

Free verze StarOffice 5.2 bude uvedením šesté verze utnuta včetně downloadu, produkt bude pokračovat jako open source v nové verzi pod názvem OpenOffice 1.0 (bez některých komponent), ke stažení včetně zdrojových kódů na výše uvedené adrese.

Komercionalizace StarOffice může Sunu přinést to, co firma dosud zcela postrádala – armádu prodejců, od velkých výrobců počítačů až po lokální bastlíře. Ti zatím mohli dodávat pouze „velkou“ Office za cenu, která se blíží ceně celého počítače (a těchto produktů se na krámě moc neprodává), nebo mlčky přihlížet k tomu, že si ji někde splaší. Dokud byla StarOffice zdarma, přirozeně byla obchodním řetězcem prakticky ignorována – distributoři a prodejci to dělají pro svou obživu, nikoli pro lásku k otevřenému kódu. Nyní se situace může zlepšit, protože každý prodejce chce „jemnými způsoby“ vymýtit nebo alespoň zmenšit pirátství u svých uživatelů – StarOffice by se mohla zabydlet v cenících, a hladina okolo 3-4 tisíc korun za plnohodnotný kancelářský balík už není ani v našich zemích nehoráznou cifrou.

Ovšem, jsou zde ještě další faktory. Prvním je kvalita produktu: pokud bude mít StarOffice problémy, zejména s kompatibilitou, nebude se prodávat. Je nutné vytvořit jazykové verze, a to něco stojí – jinak se mimo anglicky hovořící země, tedy většinu světa, opět nebude prodávat. Druhým jsou investice do marketingu, obchodního a supportního týmu: ukazuje se, že bez těchto investic se neprodává ani produkt zdarma, a Sun bude muset do těchto oblastí vložit peníze, jestli to ovšem myslí se StarOffice vážně a jestli nejde jen o jakousi únikovou strategii. V současné době se to ale nezdá moc pravděpodobné, protože firma má momentálně mimořádně špatné období (např. cena akcií klesla z vrcholných 63 dolarů pod devět dolarů). Sun se s tím vypořádá, ale nyní se potřebuje soustředit na servery, kde je její hlavní síla, nikoli se zavléct do vyčerpávající války se silnějším Microsoftem na desktopu, a prohrát případně obojí.

Diskuze (50) Další článek: Kanón na filmy

Témata článku: Microsoft, Open source, Peníze, Plná verze, Produkt, StarOffice, Open Office, Hladina, Velká pravděpodobnost, Jak, Peníz, Úspěšný produkt, Komerční let, BudeTýden Živě: On fakt dnes ještě někdo stahuje filmy z Ulož.to?

Týden Živě: On fakt dnes ještě někdo stahuje filmy z Ulož.to?

** Kauza Ulož.to a proč my dva už (moc) newarezíme ** Windows 10X existují, ale nabízí se otázka proč ** Nissan ukázal vizi kanceláře v podobě karavanu

Jakub ČížekVladislav Kluska
Týden ŽivěVideo
Výmluvy filmových pirátů jsou stejně ostudné jako český autorský zákon (komentář)

Výmluvy filmových pirátů jsou stejně ostudné jako český autorský zákon (komentář)

** Autorský zákon vůbec nerespektuje internet a současnou realitu. ** Je stahování filmů legální a jaké se na to vztahují výjimky? ** Proč a za co všechno platíme výpalné?

Lukáš Václavík
PirátstvíHudba, filmy, seriály
PowerToys naučí Windows 10 to, co základní systém neumí

PowerToys naučí Windows 10 to, co základní systém neumí

** Chybí vám ve Windows 10 funkce a nebojíte se experimentovat? ** Microsoft oživil sadu PowerToys, která zanikla spolu s XP** Co se bude hodit a co ještě není vyladěné?

Lukáš Václavík
PowerToysWindows 10
Dalším gigabitovým hráčem bude ČEZ. Internet již poskytuje prvním zákazníkům
Lukáš Václavík
Poskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Jak zrušit Facebook: Když chcete smazat účet, nestačí ho jen deaktivovat

Jak zrušit Facebook: Když chcete smazat účet, nestačí ho jen deaktivovat

** Z Facebooku můžete zmizet dvěma způsoby. Buď dočasně, nebo natrvalo ** Nashromážděná data si můžete stáhnout ** Když účet smažete, nemůžete si už založit nový

David Polesný
SoukromíFacebookSociální sítěWeb
Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

** Vývoj COVID-19 v Česku: nakažení, úmrtí, testovaní, hospitalizovaní ** Mapa podle okresů, přehled podle věku, situace v Evropě i ve světě ** Každý den aktualizované grafy a mapy

Marek Lutonský
COVID-19Koronavirus