StarOffice 6.1 veřejná beta už ve středu

11. března 2003
Lákadla CeBITu SDÍLET NA FACEBOOKU TWEETNOUT
Veřejná testovací verze kancelářského balíku StarOffice od Sun Microsystems bude ve středu k dispozici ke stažení na stránkách společnosti. Software bude možné stahovat do začátku května.
Druha půlka roku bude ve znamení souboje kancelářských aplikací. První vydá inovovaný kancelářský balík Corel, potom se dočkáme MS Office 2003 a nakonec uvede Sun Star Office 6.1, která se tentokrát silně zaměřuje na firemní nasazení. Na tu si ale uživatelé počkají až do října. Od středy tohoto týdne však budou mít všichni zájemci možnost vyzkoušet si novou StarOffice v režimu betatestu, která bude k dispozici od této středy až do 2. května. Druhá fáze testování začne až v červenci a mělo by probíhat na verzi software opravené podle návrhů uživatelů z prvního kola betatestu.

Sun hledá pro vyzkoušení StarOffice 6.1 tři typy uživatelů. Kromě běžné veřejnosti se zájmem o jednouživatelskou instalaci na domácím PC stojí Sun o podnikové uživatele, kteří využijí nových funkcí pro týmovou spolupráci, které jsou od nástupu Office XP od Microsoftu stále populárnější. Třetí skupinou, o kterou má Sun zájem, jsou systémoví administrátoři a vývojáři, pro které budou důležité součásti StarOffice Developer Kit(SDK) a StarOffice Configuration Manager (SCM). Pro zapojení do betatestu je nutné vyplnit formulář.

Nová verze StarOffice obsahuje kromě větší podpory týmové spolupráce také usnadnění pro hendikepované uživatele nebo nové konfigurační nástroje pro síťovou správu instalovaných aplikací. Výhodou oproti MS Office je možnost ukládat soubory do formátu PDF, což opět využijí spíše firemní uživatelé.

Open Source pozadí při vývoji tohoto produktu se projevuje i na velké podpoře tvorby lokalizovaných verzí celého balíku. Při uvedení na trh na podzim bude k dispozici pět evropských jazyků a čtyři asijské (japonská, dvě čínské a korejská). Do konce roku počítá SUN s verzemi v hebrejštině, arabštině a hindštině. Externí vývojáři pak připravují verze pro východoevropský trh.

Sunu se v současnosti podařilo uzavřít dohody s některými výrobci počítačů, kteří budou StarOffice dodávat k novým počítačům. Se StarOffice počítá Sun také na platformě tenkých klientů, kde bude StarOffice optimalizována pro běh na serveru a obsluhu desítek současně připojených klientů. StarOffice 6.1 by měla najít své místo také na regálech velkých obchodních sítí jako je BestBuy nebo CompUSA. Stejně jako Corel se svou WordPerfect Office chce Sun zaujmout také cenou, která je u StarOffice 6.0 stanovena na 75 USD pro domácího uživatele a na 50 dolarů pro podniky se 150 instalacemi a lze předpokládat, že ceny verze 6.1 budou obdobné.

Diskuze (11) Další článek: Lákadla CeBITu

Témata článku: Software, Instalovaná aplikace, Tenká verze, MS Office, Veřejná beta, Druhá půlka


Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku