StarOffice 6.1 veřejná beta už ve středu

11. března 2003
Lákadla CeBITu SDÍLET NA FACEBOOKU TWEETNOUT
Veřejná testovací verze kancelářského balíku StarOffice od Sun Microsystems bude ve středu k dispozici ke stažení na stránkách společnosti. Software bude možné stahovat do začátku května.
Druha půlka roku bude ve znamení souboje kancelářských aplikací. První vydá inovovaný kancelářský balík Corel, potom se dočkáme MS Office 2003 a nakonec uvede Sun Star Office 6.1, která se tentokrát silně zaměřuje na firemní nasazení. Na tu si ale uživatelé počkají až do října. Od středy tohoto týdne však budou mít všichni zájemci možnost vyzkoušet si novou StarOffice v režimu betatestu, která bude k dispozici od této středy až do 2. května. Druhá fáze testování začne až v červenci a mělo by probíhat na verzi software opravené podle návrhů uživatelů z prvního kola betatestu.

Sun hledá pro vyzkoušení StarOffice 6.1 tři typy uživatelů. Kromě běžné veřejnosti se zájmem o jednouživatelskou instalaci na domácím PC stojí Sun o podnikové uživatele, kteří využijí nových funkcí pro týmovou spolupráci, které jsou od nástupu Office XP od Microsoftu stále populárnější. Třetí skupinou, o kterou má Sun zájem, jsou systémoví administrátoři a vývojáři, pro které budou důležité součásti StarOffice Developer Kit(SDK) a StarOffice Configuration Manager (SCM). Pro zapojení do betatestu je nutné vyplnit formulář.

Nová verze StarOffice obsahuje kromě větší podpory týmové spolupráce také usnadnění pro hendikepované uživatele nebo nové konfigurační nástroje pro síťovou správu instalovaných aplikací. Výhodou oproti MS Office je možnost ukládat soubory do formátu PDF, což opět využijí spíše firemní uživatelé.

Open Source pozadí při vývoji tohoto produktu se projevuje i na velké podpoře tvorby lokalizovaných verzí celého balíku. Při uvedení na trh na podzim bude k dispozici pět evropských jazyků a čtyři asijské (japonská, dvě čínské a korejská). Do konce roku počítá SUN s verzemi v hebrejštině, arabštině a hindštině. Externí vývojáři pak připravují verze pro východoevropský trh.

Sunu se v současnosti podařilo uzavřít dohody s některými výrobci počítačů, kteří budou StarOffice dodávat k novým počítačům. Se StarOffice počítá Sun také na platformě tenkých klientů, kde bude StarOffice optimalizována pro běh na serveru a obsluhu desítek současně připojených klientů. StarOffice 6.1 by měla najít své místo také na regálech velkých obchodních sítí jako je BestBuy nebo CompUSA. Stejně jako Corel se svou WordPerfect Office chce Sun zaujmout také cenou, která je u StarOffice 6.0 stanovena na 75 USD pro domácího uživatele a na 50 dolarů pro podniky se 150 instalacemi a lze předpokládat, že ceny verze 6.1 budou obdobné.

Diskuze (11) Další článek: Lákadla CeBITu

Témata článku: Software, Tenká verze, MS Office, Druhá půlka, Veřejná beta, Instalovaná aplikace


Určitě si přečtěte

Qualcomm se chlubí, že se mu podařilo téměř nemožné: Vyrobil první mobilní anténu pro 5G

Qualcomm se chlubí, že se mu podařilo téměř nemožné: Vyrobil první mobilní anténu pro 5G

** Za dveřmi je 5G – nová generace mobilních telekomunikací ** Jednou z jeho specialit jsou nové kmitočty, tzv. mmWave ** Jenže signál o mnoha desítkách GHz přináší hromadu překážek

Jakub Čížek | 22

Nová zbraň proti hackerům: obrovské množství chyb v softwaru

Nová zbraň proti hackerům: obrovské množství chyb v softwaru

** Vědci vymysleli nový systém obrany proti hackerům ** Pomocí speciálního systému implementují do softwaru spoustu chyb ** Tyto chyby nejsou zneužitelné, což útočník zjistí až po čase

Karel Javůrek | 26

Osudová havárie Concordu: Před 18 lety přišel konec nadzvukových dopravních letadel

Osudová havárie Concordu: Před 18 lety přišel konec nadzvukových dopravních letadel

** Concorde byl nejrychlejším dopravním letadlem ** Atlantik dokázal přeletět za cca 3 až 3,5 hodiny ** Před osmnácti lety tragická havárie provoz těchto letadel prakticky ukončila

David Polesný, Jiří Černý | 38

17 tipů, jak se nenechat hacknout

17 tipů, jak se nenechat hacknout

** Přehled nejdůležitějších věcí, které je nutné dodržovat pro digitální bezpečnosti ** Hlavní je používat mozek ** Chraňte soukromé informace

Karel Javůrek | 25


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak mobily určují svoji polohu?

Velký test notebooků pro studenty

Nejlepší reproduktory na párty

Služby a aplikace pro výuku angličtiny