StarOffice 5.0 Personal Edition

Microsoft chystá nová Windows 2000, Linux roste nejrychleji ze všech operačních systémů a pravděpodobně ještě poroste. Microsoft přichází s novými Office 2000, ale k dispozici je kancelářský balík StarOffice 5.0, který je zdarma. Zdá se, jakoby se na Billa domluvil celý svět. Co přináší StarOffice 5.0?
Microsoft chystá nová Windows 2000, Linux roste nejrychleji ze všech operačních systémů a pravděpodobně ještě poroste. Microsoft přichází s novými Office 2000, ale k dispozici je kancelářský balík StarOffice 5.0, který je zdarma. Zdá se, jakoby se na Billa domluvil celý svět. Co přináší StarOffice 5.0?

Kancelářský balík StarOffice je na Internetu k dispozici již déle a stále přibývají další uživatelé. Stačí se zdarma zaregistrovat, stáhnout něco okolo 60 instalačních MB a nainstalovat. StarOffice je zdarma pro nekomerční použití a jeho hlavní výhodou mimo toho, že je zdarma, je to, že vypadá stejně pod Windows, Linuxem i pod OS/2. Tvůrci všech aplikací v tomto případě mysleli především na kompatibilitu s jinými kancelářskými aplikacemi a musím uznat, že se jim to podařilo. V SO můžete bez obav otevřít třeba dokument z Wordu 97, Excelu či PowerPointu.

Ve StarOffice najdeme textový editor StarWriter, který má oproti Wordu možná až příliš mnoho funkcí. Výborná je podpora HTML, která je asi na stejné úrovni jako u Wordu 2000. Tabulkový procesor StarCalc je také velmi kvalitní, samozřejmostí je podpora map a možnost vytváření velmi pěkných grafů, kdy při jejich zobrazování je použito OpenGL (v OS/2, v jiných operačních systémech toto není ověřeno). Dále je k dispozici prezentační program StarImpress, nástroj na vektorovou grafiku StarDraw, StarMail jako poštovní agent, StarSchedule na plánování času, StarMath pro matematické nadšence a StarBase jako databázový nástroj.

Jednou z hlavních výhod StarOffice je jeho stejné ovládání na všech platformách. Tento programový balík je totiž řešen poněkud netradičním způsobem. Nelze spustit pouze textový editor nebo tabulkový procesor, spustit lze pouze celý StarDesktop. A tak se stane, že i v OS/2 se najednou objeví lišta s nabídkou Start nebo se vaše Okna změní v jablíčková. StarDesktop se může chovat jako Linux, OS/2, Macintosh, Windows 95 nebo prostě jako Star (vzhled podobný stylu Windows). Proto je SO vhodný především pro ty, kteří pracují na různých platformách a chtějí pohodlné a stejné ovládání.

Že se vám zdá StarOffice až příliš dokonalý? Máte pravdu, jedním velkým záporem tohoto kancelářského balíku je bídná podpora češtiny při exportu a importu do jiných formátů. Např. V OS/2 je téměř nemožné vytvořit dokument a uložit ho jako dokument Word97 se správnou diakritikou. Další nevýhodou jsou vysoké požadavky na hardware počítače, přesněji řečeno na paměť.

Jestliže ale máte procesor běhající alespoň na 200 MHz a hlavně 64 MB RAM, pak věřte, že se vám StarOffice zalíbí. Získáte s ním snad všechny aplikace, které v kanceláři můžete potřebovat a to vše za velice symbolickou cenu - pár minut na Internetu. Se StarOfficem se bude zajisté v budoucnu počítat, je zdarma a je k dispozici hned.

Internet: http://www.stardivision.com Cena: pro nekomerční využití zdarma.Velikost: cca 60 MB .

Požadavky: min. 486, 8 MB RAM, 100 MB HDD dop. P200, 64 MB RAM, 200 MB HDD

Diskuze (6) Další článek: Správa sítě z klienta

Témata článku: , , , , , , , , , , , ,