Starlink po několika měsících: Přes 10 tisíc předplatitelů a strach malých operátorů z venkova

Betaverze satelitního internetu od Starlinku aktuálně přijde americké zájemce na 99 dolarů měsíčně, přičemž je třeba ještě připočítat baťovských 499 dolarů za nákup přijímací stanice s parabolou. Tato cena není úplně akceptovatelná ani v zámoří, a tak SpaceX spoléhá na federální granty.

Firma prošla už loni první fází řízení a může získat dotace na pokrytí amerického venkova, které nabízí místním operátorům FCC. Díky tomu by mohl být Starlink mimo velké aglomerace levnější.

K tomu je však třeba projít ještě hromadou formalit, přičemž jednou z nich je žádost (PDF) o poskytování univerzální telekomunikační služby, jejíž součástí je i ta telefonní. Starlink by tedy v takovém případě mohl být po formální stránce telefonní operátor. Díky tomu by jej mohly získat nízkopříjmové domácnosti skrze federální podpůrný program Lifeline.

Malí operátoři z venkova kritizují Starlink

V obsáhlém dokumentu pro telekomunikační komisi je ale mnoho dalších zajímavých střípků. Existence Starlinku a jeho boj o federální dotace se totiž nelíbí současným hráčům – právě těm malým lokálním operátorům na venkově, kam se velkým telekomunikačním společnostem doposud moc nechtělo.

Bojí se, že jim Starlink přebere zákazníky, a tak už spustili kampaň, ve které se snaží úřady přesvědčit, že je Starlink pouhý prototyp. Rozhodně ne funkční a konkurenceschopný operátor.

Nejsme žádný experiment, píše Starlink úředníkům

SpaceX, mateřská společnost Starlinku, proto v dokumentu FCC odhalila některá zajímavá čísla. Za vše vypovídá tato věta v úvodu:

Starlink’s performance is not theoretical or experimental. Over 10 000 users in the United States and abroad are using the service today.  

Provozovatel satelitní sítě se zde dušuje, že splní požadavky FCC na zajištění venkova adekvátním připojením, které stanovuje americká broadbandová strategie pokrytí kontinentu vysokorychlostním připojením. V kategorii, o kterou Starlink usiluje, to v praxi znamená alespoň 100Mb/s rychlost stahování, 20Mb/s nahrávání a měsíční datový strop přinejmenším 2 TB – dost na používání v podstatě jakýchkoliv moderních síťových služeb včetně těch datově nejnáročnějších počínaje sledováním Netflixu ve 4K od rána do večera a konče streamovaným hraním (byť v tomto případě rozhoduje ještě latence, což bude větší oříšek).

10 000+ platících betatesterů

Zdaleka nejdůležitější informací je ale ona hodnota přes 10 000 uživatelů v USA a ve světě. Vzhledem k tomu, že betaverze opravdu není úplně nejlevnější – v dobře zasíťovaných městech by v tuto chvíli Starlink v podstatě nedával žádný ekonomický smysl – a s ohledem na to, že se (zatím) nejedná o globální a všem zájemcům otevřenou službu, to vlastně po necelém půl roce není vůbec špatné číslo.

Na stranu druhou, pokud si má Starlink někdy v budoucnosti vydělat na svůj vlastní provoz a podle Elona Muska dokonce i na cestu k Marsu, bude potřebovat o mnoho řádů více uživatelů. Nejen ty z venkova a horských chatrčí kdesi v Coloradu a na Aljašce, kde se tradičním operátorům bez dotace nevyplatí kopat optiku.  

Diskuze (70) Další článek: Hodnota kryptoměn stoupla natolik, že těžaři vykupují už i nové notebooky s grafikami GeForce RTX 3000

Témata článku: Internet, SpaceX, USA, Mars, Starlink, Netflix, PDF, Elon Musk, Poskytovatelé internetu, Dotace, Předplatitelé, United States, Venkov, Aljaška, Parabola, Operátor, FCC, Lifeline, Colorado, Dolar, Grant


Určitě si přečtěte

Můžete mít dvakrát rychlejší VDSL? Mapa Cetinu ukazuje, kde je dostupný bonding
Lukáš Václavík
CETINPřipojení k internetu
Vy a počítač: Virtuální plochy ve Windows mají smysl, používá je třetina čtenářů
Vladislav Kluska
Jak používáte počítačWindows 10Ankety
Pozor na tyto doplňky pro Chrome a Edge. Mohou obsahovat malware, varuje Avast
Jakub Čížek
MalwareProhlížeče
Vodafonu se zhroutila kabelovka. Síť bývalého UPC má výpadky
Lukáš Václavík
VodafoneUPC
Týden Živě: On fakt dnes ještě někdo stahuje filmy z Ulož.to?

Týden Živě: On fakt dnes ještě někdo stahuje filmy z Ulož.to?

** Kauza Ulož.to a proč my dva už (moc) newarezíme ** Windows 10X existují, ale nabízí se otázka proč ** Nissan ukázal vizi kanceláře v podobě karavanu

Jakub Čížek, Vladislav Kluska | 152

Jakub ČížekVladislav Kluska
Týden ŽivěVideo
Elon Musk podpořil Signal jako náhradu WhatsAppu. Aplikaci okamžitě zavalili uživatelé
Markéta Mikešová
WhatsAppElon MuskFacebook
Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Možná největší problém je nedostupnost, nejžádanější kusy jsou vyprodané

David Polesný | 36

David Polesný
VánoceNotebooky
Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

** Notebooky s cenou do deseti tisíc korun jsou plné kompromisů ** Existuje několik modelů dobře použitelných pro nenáročné použití ** Vhodnou alternativou jsou tablety nebo repasované počítače

David Polesný | 94

David Polesný
Jak vybrat notebookNotebooky