Starlink po několika měsících: Přes 10 tisíc předplatitelů a strach malých operátorů z venkova

Betaverze satelitního internetu od Starlinku aktuálně přijde americké zájemce na 99 dolarů měsíčně, přičemž je třeba ještě připočítat baťovských 499 dolarů za nákup přijímací stanice s parabolou. Tato cena není úplně akceptovatelná ani v zámoří, a tak SpaceX spoléhá na federální granty.

Firma prošla už loni první fází řízení a může získat dotace na pokrytí amerického venkova, které nabízí místním operátorům FCC. Díky tomu by mohl být Starlink mimo velké aglomerace levnější.

K tomu je však třeba projít ještě hromadou formalit, přičemž jednou z nich je žádost (PDF) o poskytování univerzální telekomunikační služby, jejíž součástí je i ta telefonní. Starlink by tedy v takovém případě mohl být po formální stránce telefonní operátor. Díky tomu by jej mohly získat nízkopříjmové domácnosti skrze federální podpůrný program Lifeline.

Malí operátoři z venkova kritizují Starlink

V obsáhlém dokumentu pro telekomunikační komisi je ale mnoho dalších zajímavých střípků. Existence Starlinku a jeho boj o federální dotace se totiž nelíbí současným hráčům – právě těm malým lokálním operátorům na venkově, kam se velkým telekomunikačním společnostem doposud moc nechtělo.

Bojí se, že jim Starlink přebere zákazníky, a tak už spustili kampaň, ve které se snaží úřady přesvědčit, že je Starlink pouhý prototyp. Rozhodně ne funkční a konkurenceschopný operátor.

Nejsme žádný experiment, píše Starlink úředníkům

SpaceX, mateřská společnost Starlinku, proto v dokumentu FCC odhalila některá zajímavá čísla. Za vše vypovídá tato věta v úvodu:

Starlink’s performance is not theoretical or experimental. Over 10 000 users in the United States and abroad are using the service today.  

Provozovatel satelitní sítě se zde dušuje, že splní požadavky FCC na zajištění venkova adekvátním připojením, které stanovuje americká broadbandová strategie pokrytí kontinentu vysokorychlostním připojením. V kategorii, o kterou Starlink usiluje, to v praxi znamená alespoň 100Mb/s rychlost stahování, 20Mb/s nahrávání a měsíční datový strop přinejmenším 2 TB – dost na používání v podstatě jakýchkoliv moderních síťových služeb včetně těch datově nejnáročnějších počínaje sledováním Netflixu ve 4K od rána do večera a konče streamovaným hraním (byť v tomto případě rozhoduje ještě latence, což bude větší oříšek).

10 000+ platících betatesterů

Zdaleka nejdůležitější informací je ale ona hodnota přes 10 000 uživatelů v USA a ve světě. Vzhledem k tomu, že betaverze opravdu není úplně nejlevnější – v dobře zasíťovaných městech by v tuto chvíli Starlink v podstatě nedával žádný ekonomický smysl – a s ohledem na to, že se (zatím) nejedná o globální a všem zájemcům otevřenou službu, to vlastně po necelém půl roce není vůbec špatné číslo.

Na stranu druhou, pokud si má Starlink někdy v budoucnosti vydělat na svůj vlastní provoz a podle Elona Muska dokonce i na cestu k Marsu, bude potřebovat o mnoho řádů více uživatelů. Nejen ty z venkova a horských chatrčí kdesi v Coloradu a na Aljašce, kde se tradičním operátorům bez dotace nevyplatí kopat optiku.  

Diskuze (70) Další článek: Hodnota kryptoměn stoupla natolik, že těžaři vykupují už i nové notebooky s grafikami GeForce RTX 3000

Témata článku: Internet, SpaceX, USA, Mars, Starlink, Netflix, PDF, Elon Musk, Poskytovatelé internetu, Dotace, Colorado, Lifeline, United States, Aljaška, Venkov, FCC, Operátor, Dolar, Předplatitelé, Grant, Parabola


Určitě si přečtěte

Platby kartou se můžou rozšířit úplně všude. Jako terminál poslouží mobil
Lukáš Václavík
BankaPlacení mobilemNFC
Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

** Chcete se teď hned naučit programovat čipy? ** Nechcete nic instalovat a číst zdlouhavé manuály? ** Naprogramujeme si Micro:bit, který zahraje Tichou noc

Jakub Čížek | 35

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuProgramování pro děti
Bankovní identita bude jednotná. K České spořitelně, ČSOB a KB se připojí menší banky
Lukáš Václavík
Portál občanaBankaeGovernment
Čekali jsme skoro šest let. Android Auto jede do Česka i na Slovensko
Lukáš Václavík
Android AutoNavigaceGoogle
Japonská MANA může být 80× výkonnější než sebelepší tranzistorový procesor

Japonská MANA může být 80× výkonnější než sebelepší tranzistorový procesor

** Tranzistory současných počítačů vyzařují při přepínání teplo ** Na Tokijské univerzitě proto vyvíjejí adiabatické procesory ** Využívají supravodivost a jsou 80× úspornější

Jakub Čížek | 48

Jakub Čížek
TranzistoryProcesoryTechnologie
Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

** Vývoj COVID-19 v Česku: nakažení, úmrtí, testovaní, hospitalizovaní ** Mapa podle okresů, přehled podle věku, situace v Evropě i ve světě ** Každý den aktualizované grafy a mapy

Marek Lutonský | 172

Marek Lutonský
COVID-19Koronavirus

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest rychlých Wi-Fi 6 routerů

Jak ztišit počítač

Velký test mATX skříní