Starlink

Starlink po několika měsících: Přes 10 tisíc předplatitelů a strach malých operátorů z venkova

Betaverze satelitního internetu od Starlinku aktuálně přijde americké zájemce na 99 dolarů měsíčně, přičemž je třeba ještě připočítat baťovských 499 dolarů za nákup přijímací stanice s parabolou. Tato cena není úplně akceptovatelná ani v zámoří, a tak SpaceX spoléhá na federální granty.

Firma prošla už loni první fází řízení a může získat dotace na pokrytí amerického venkova, které nabízí místním operátorům FCC. Díky tomu by mohl být Starlink mimo velké aglomerace levnější.

K tomu je však třeba projít ještě hromadou formalit, přičemž jednou z nich je žádost (PDF) o poskytování univerzální telekomunikační služby, jejíž součástí je i ta telefonní. Starlink by tedy v takovém případě mohl být po formální stránce telefonní operátor. Díky tomu by jej mohly získat nízkopříjmové domácnosti skrze federální podpůrný program Lifeline.

Malí operátoři z venkova kritizují Starlink

V obsáhlém dokumentu pro telekomunikační komisi je ale mnoho dalších zajímavých střípků. Existence Starlinku a jeho boj o federální dotace se totiž nelíbí současným hráčům – právě těm malým lokálním operátorům na venkově, kam se velkým telekomunikačním společnostem doposud moc nechtělo.

Bojí se, že jim Starlink přebere zákazníky, a tak už spustili kampaň, ve které se snaží úřady přesvědčit, že je Starlink pouhý prototyp. Rozhodně ne funkční a konkurenceschopný operátor.

Nejsme žádný experiment, píše Starlink úředníkům

SpaceX, mateřská společnost Starlinku, proto v dokumentu FCC odhalila některá zajímavá čísla. Za vše vypovídá tato věta v úvodu:

Starlink’s performance is not theoretical or experimental. Over 10 000 users in the United States and abroad are using the service today.  

Provozovatel satelitní sítě se zde dušuje, že splní požadavky FCC na zajištění venkova adekvátním připojením, které stanovuje americká broadbandová strategie pokrytí kontinentu vysokorychlostním připojením. V kategorii, o kterou Starlink usiluje, to v praxi znamená alespoň 100Mb/s rychlost stahování, 20Mb/s nahrávání a měsíční datový strop přinejmenším 2 TB – dost na používání v podstatě jakýchkoliv moderních síťových služeb včetně těch datově nejnáročnějších počínaje sledováním Netflixu ve 4K od rána do večera a konče streamovaným hraním (byť v tomto případě rozhoduje ještě latence, což bude větší oříšek).

10 000+ platících betatesterů

Zdaleka nejdůležitější informací je ale ona hodnota přes 10 000 uživatelů v USA a ve světě. Vzhledem k tomu, že betaverze opravdu není úplně nejlevnější – v dobře zasíťovaných městech by v tuto chvíli Starlink v podstatě nedával žádný ekonomický smysl – a s ohledem na to, že se (zatím) nejedná o globální a všem zájemcům otevřenou službu, to vlastně po necelém půl roce není vůbec špatné číslo.

Na stranu druhou, pokud si má Starlink někdy v budoucnosti vydělat na svůj vlastní provoz a podle Elona Muska dokonce i na cestu k Marsu, bude potřebovat o mnoho řádů více uživatelů. Nejen ty z venkova a horských chatrčí kdesi v Coloradu a na Aljašce, kde se tradičním operátorům bez dotace nevyplatí kopat optiku.  

Diskuze (70) Další článek: Hodnota kryptoměn stoupla natolik, že těžaři vykupují už i nové notebooky s grafikami GeForce RTX 3000

Témata článku: Internet, SpaceX, Netflix, Elon Musk, USA, Starlink, PDF, Mars, Poskytovatelé internetu, Dotace, Colorado, Dolar, Operátor, Lifeline, Aljaška, Grant, FCC, Parabola, Venkov, United States, PředplatiteléStavíme asistenta Živáka. Dnes ho naučíme poslouchat a mluvit česky

Stavíme asistenta Živáka. Dnes ho naučíme poslouchat a mluvit česky

** Náš hlasový asistent poběží v Chromu na Windows 10 ** Bude používat Web Speech API a hlas Microsoft Jakub ** Díky Wikipedii odpoví skoro na cokoliv

Jakub Čížek
Hlasový asistentPojďme programovat elektroniku
Interaktivní thriller Erica koncem května zamíří na PC

Interaktivní thriller Erica koncem května zamíří na PC

Pokud máte rádi interaktivní filmové hry, Erica by vás na PC rozhodně neměla minout.

Michal Maliarov
EricaVideo
Rudá planeta by mohla být vulkanicky aktivní. Sonda InSight zachytila další silná marsotřesení

Rudá planeta by mohla být vulkanicky aktivní. Sonda InSight zachytila další silná marsotřesení

** Sonda Insight zachytila na Marsu další silná marsotřesení ** Pochází z oblasti, která je geologicky mladá ** Sonda má pracovat nejméně do konce příštího roku

Petr Kubala
InSightMars
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace duben 2021)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace duben 2021)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, které se na světě nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály