Technologie | Starlink | Poskytovatelé internetu

Starlink opravdu funguje. První nadšenci už ho zkoušejí a měří rychlost ve Speedtestu

Až bude jednou satelitní internet Starlink plně funkční, nad hlavami nám budou na nízkých oběžných drahách poletovat tisíce a tisíce družic. Na počátku srpna jich bylo teprve okolo šesti set, i to málo už ale stačí k tomu, aby mohl SpaceX spustit uzavřený betatest.

Každý, kdo se jej zúčastnil, samozřejmě podepsal dokument o mlčenlivosti, na sociálních sítích a v databázích Speedtestu se už ale přece jen objevují první zprávy od těchto nadšenců.  A k dispozici je už i několik vláken na Redditu (1, 2, 3).

Co z nich plyne? Na to, v jakém stavu se nyní Starlink nachází, to není vůbec špatné. Rychlosti se počítají na desítky megabitů za sekundu, přičemž někteří dosáhli až na metu 60 Mb/s. Rychlost nahrávání je sice zatím mnohem nižší, uvážíme-li ale charakter samotné satelitní komunikace, opět to není žádná katastrofa.

Klíčová latence

U družicové internetové komunikace je však ještě důležitějším parametrem latence. Signál musí prolétnout celou atmosférou k družici vzdálené stovky kilometrů, poté absolvuje stejnou cestu do pozemního střediska, načež se teprve dostává do klasického internetu, kde cestuje další stovky nebo i tisíce kilometrů.

Klepněte pro větší obrázek
Kompilace potvrzených měření Starlinku ve službě Speedtest

Není to jednoduché, a tak se latence u internetu přes satelit ještě před pár lety počítala až na tisíce milisekund. Jen pro srovnání, kvalitní optické sítě dosahují zpoždění v řádu jednotek milisekund, ostatní rychlé sítě včetně těch mobilních pak na nižší desítky. Samozřejmě bereme v potaz nějaký výkonný referenční server co nejblíže sítě operátora, nikoliv třeba přetížený WWW server na pomalé síti kdesi v Laponsku.

Postupem času se technologie satelitního internetu zlepšila a klesla i latence, i tak však dosahuje stovek milisekund. Na prohlížení webu a běžnou komunikaci to samozřejmě stačí, pro rychlé interakce už ale nikoliv. Ostatně z toho důvodu je satelitní internet nepoužitelný třeba pro online hráče.

Jenže Elon Musk sliboval, že Starlink i díky nízkým oběžným drahám a architektuře páteře tento neduh odstraní a vyrovná se běžnému připojení kategorie LTE apod. Stručně řečeno, Musk slíbil, že latence Starlinku dosáhne až na oněch 20 ms.

Nižší desítky ms

Podle prvních ohlasů tomu tak zatím není, je ale třeba opět připomenout, že síť družic je opravdu stále v plenkách a nejedná se o hotový systém. Ale ani tak to není katastrofa. Podle toho mála, co se díky zkouškám dostalo do Speedtestu, se latence pohybuje v řádu desítek ms. Suma sumárum, Starlink v tuto chvíli připomíná třeba starší mobilní 3G (svižnější LTE ještě ne).

A to je vlastně ohromný úspěch. Už v této chvíli by byl s takovými parametry Starlink při globálním pokrytí naprosto použitelný produkt a ti, kteří se s ním dostali do kontaktu, vysvětlují, že žijí v oblastech, kde doposud dosáhli leda tak k jednotkám megabitů za sekundu. Díky satelitu si polepšili o celý řád při zachování poměrně nízké latence.

Americký telekomunikační regulátor FCC v minulosti chystal úpravu, podle které by definoval operátory s vysokou latencí v případě, že nedokážou pokořit hladinu 100 ms. S tím nemá Starlink zjevně problémy už dnes.

Diskuze (204) Další článek: Letectvo Spojených států amerických příští měsíc uvede v život kontroverzní Project Maven

Témata článku: Technologie, Internet, SpaceX, Starlink, Družice, Elon Musk, Poskytovatelé internetu, Reddit, SpeedTest, Katastrofa, Nadšenec, Rychlost


Určitě si přečtěte

Elon Musk podpořil Signal jako náhradu WhatsAppu. Aplikaci okamžitě zavalili uživatelé
Markéta Mikešová
WhatsAppElon MuskFacebook
Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

** Kde jsou ty doby, kdy měl skoro každý doma Photoshop ** Photoshop a Premiere Pro od kamaráda nebo z warezu ** Dnes už to nemá smysl, existuje totiž hromada laciných alternativ

Jakub Čížek | 90

Jakub Čížek
Grafický editorStřih videa
Velký den pro Apple: Uvedl tři nové Macy s vlastním procesorem M1
Lukáš Václavík
PočítačeApple
Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na užitečné příslušenství k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Některé z věcí mohou být dobrými vánočními dárky

David Polesný, Stanislav Janů | 20

David PolesnýStanislav Janů
Příslušenství
Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

** Testujeme Apple Macbook Air s procesorem M1 ** Zajímá nás nejen výkon, ale zejména kompatibilita aplikací ** Článek je průběžně doplňován na základě vašich dotazů

Jiří Kuruc | 205

Jiří Kuruc
Apple
Google spouští vlastní VPN a konkurenci se to vůbec nelíbí
Lukáš Václavík
SoukromíVPNGoogle
AMD uvádí grafické karty Radeon RX 6800, 6800 XT a 6900 XT. Útočí přímo na modely od Nvidie

AMD uvádí grafické karty Radeon RX 6800, 6800 XT a 6900 XT. Útočí přímo na modely od Nvidie

** AMD představilo tři nové grafické karty ** Všechny s architekturou RDNA2, kterou používají i PS5 a Xbox Series ** Karty útočí přímo na GeForce RTX 3000

Karel Javůrek | 78

Karel Javůrek
Radeon RX 6000Grafické kartyAMD

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5