Starlinku se nelíbí – viz zpráva Reuters – šíře využívání jeho satelitního připojení ze strany ukrajinských ozbrojených sil včetně dronů a tento provoz měl omezit.
„Satelitní internetová služba Starlink společnosti SpaceX, která poskytovala ukrajinské armádě širokopásmovou komunikaci při její obraně proti ruské armádě, nikdy nebyla určena k použití ve zbrani," řekla Gwynne Shotwell, prezidentka SpaceX během konference ve Washingtonu.
Co to přesně znamená v praxi, ale zůstává otázkou, detaily si totiž Starlink nechal pro sebe.
Už před pár týdny nicméně na některých proruských telegramových účtech kolovaly fotografie rozborky údajné ukrajinské kvadrokoptéry, jejíž součástí měla být i fázová anténa pro Starlink, čímž by se dramaticky zvýšil její operační dosah.
Údajná rozborka zachyceného ukrajinské kvadrokoptéry s anténu pro Starlink (Telegram)
Fázové pole
Anténa v konstrukci fázového pole je naprostý základ pro příjem satelitního internetu z rychle se pohybujících družic na nízkých oběžných drahách, takže ji nepoužívá pouze Starlink, ale počítá s ní i konkurenční konstelace od Amazonu Project Kuiper. Tvoří také páteř mnoha radarů.
Její výhoda spočívá v tom, že se anténa nemusí neustále fyzicky natáčet, protože souhrnný rádiový lalok zaměří k cíli elektronicky skládáním vln z pole menších vysílačů se vzájemným fázovým posunem, který řídí počítač.
Princip antény v konstrukci fázového pole a směrování složeného rádiového laloku určitým směrem:
Starlink by to musel vědět
Experti se domnívají, že by Starlink musel na podobnou praxi přijít prakticky okamžitě analýzou telemetrických dat. O pohybujících se vysílačích totiž ví a má pro ně i speciální civilní tarif bez geofencingu.
Využívání své infrastruktury na ukrajinském bojišti pak jistě sleduje ostřížím zrakem. Je to ostatně i v jeho zájmu.
Také Elon Musk 31. ledna 2023 v jedné reakci psal, že není dovoleno využívat Starlink u dálkově řízených dronů-raket.
Satelitní příjem není u specializovaných bezpilotních letounů nic neobvyklého
Samotná satelitní telekomunikace není u pokročilých dronu ničím neobvyklým a volitelně ji nabízí i hojně medializovaný Bayraktar TB2S skrze tureckého národního poskytovatele Türksat.
Bezpilotní bojový letoun Bayraktar TB2
U těch nejpokročilejších amerických strojů je pak satcom samozřejmostí a tichý letoun kdesi nad Afghánistánem tak klidně může řídit operátor sedící na základně kdesi na východním pobřeží USA.
Malé civilní kvadrokoptéry komunikují v nelicencovaném pásmu 2,4/5 GHz
U menších a levnějších strojů a samozřejmě u běžných komerčních kvadrokoptér se pro řízení a přenos obrazu používá pozemní rádiová komunikace. Ve vyhrazených licencovaných pásmech a často s pozemními mobilními extendery může nabídnout operační dosah na vzdálenost i několika set kilometrů.
Mírové využití malého civilního dronu a taktický průzkum parku s pejskaři
Menší civilní kvadrokoptéry provádějící nejbližší průzkum, nebo předělané na bojové letouny shazující malé protipěchotní granáty, pak nejčastěji komunikují v nelicencovaném 2,4GHz a 5GHz pásmu.
Zde se už rádiový dosah počítá za ideálních podmínek nejvýše na jednotky kilometrů. Podobné stroje jsou zároveň náchylné k úmyslnému rádiovému rušení, protože většina komerčních jammerů se soustředí právě na tyto hojně používané kmitočty.