NFC | Placení mobilem

Starbucks to v Japonsku rozjíždí s platebními gadgety. Za kávu můžete platit i perem

Přijít do Starbucksu a zaplatit kávu platební kartou nebo snad hotovostí už je velmi archaické. Alespoň tedy v Japonsku. Firma se zde snaží lidi přimět k placení pomocí nejrůznějších platebních předmětů. Všechny spojuje funkčnost skrze technologii NFC. Nyní přišla s čtvrtým hardwarovým produktem, kterým si své latté můžete pořídit - perem.

Jde o další předmět z řady Starbucks Touch, kterou firma představila pouze v Japonsku. V rámci ní jste si již v zemi mohli pořídit NFC obal na telefon a termohrnek propojený s vaší digitální peněženkou, takže při placení vůbec nebylo třeba hrabat se v tašce - stačilo přiložit kelímek, do kterého jste pak dostali nápoj. 

Starbucks také přišel s NFC kabelkou, která pracovala totožně, ale tu vyrobil jen v omezeném množství a nebylo jednoduché ji získat. Oproti tomu nejnovější pero má ambice stát se masovým - jmenuje se Starbucks Touch: The Pen a využívá technologii FeliCa. Ta pravděpodobně nikomu nic neřekne, je to platební systém zaštítěný Sony využívaný převážně v Japonsku.

Pero je každopádně k dostání ve třech barvách, stojí 4000 jenů (kolem 1100 korun) a lidé na něm dostanou předplacenou částku 1000 jenů. Jen se naskýtá otázka, proč vlastně existuje - placení například mobilem nebo hodinkami vychází naprosto stejně a je menší šance, že je ztratíte. 

Diskuze (6) Další článek: Airbus testuje chytrou kabinu pro cestující. Pohlídá i stav mýdla na záchodech

Témata článku: Peníze, NFC, Placení mobilem, Japonsko, Sony, Káva, Pero, The Pen, Gadget, Placení, Starbucks

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky