Co se vaří v kuchyni tchajwanské společnosti VIA? Prodeje čipsetů předčily očekávání, připravuje se nový čipset, který má být konkurencí pro intelovský i815 (Solano), a v dohlednu jsou nové procesory s instrukcemi SSE a 3DNow! s kódovým označením Ezra a Samuel.
Co se vaří v kuchyni tchajwanské společnosti VIA? Prodeje čipsetů předčily očekávání, připravuje se nový čipset, který má být konkurencí pro intelovský i815 (Solano), a v dohlednu jsou nové procesory s instrukcemi SSE a 3DNow! s kódovým označením Ezra a Samuel.
VIA uvede čipset PM133 s integrovanou grafikou
Na současných základních deskách se objevují zejména čipsety dvou výrobců: Intel a VIA. Intelu se příliš nedaří s jeho i820, proto VIA dobývá trh a Intel bude ztracenou část těžko získávat zpět. V únoru dokonce VIA prodala více čipsetů než Intel, a to je co říct – na prodeji se podílí zejména stávající Apollo Pro 133A, který umí „oficiálně“ 133MHz sběrnici a postupně bude nahrazovat postarší 440BX (ten je však stále co se výkonu týče lepší). K dobru má VIA také výborný čipset Apollo KX 133 pro Athlony (recenze základní desky AOpen AK72 s tímto čipsetem najdete v Computeru 8/00, jenž vychází 4. května), který je nyní následován další novinkou, tentokráte pro Pentia III a Celerony – PM133. Tento čipset bude soutěžit zejména s připravovaným i815 (Solano), který by měl být nástupcem nepříliš úspěšného a dobrého čipsetu i810. V PM133 bude mít na čipu integrovánu grafickou logiku S3 Savage4 (po akvizici grafické divize S3 není divu), naštěstí však bude podporovat i slot AGP 4x, takže si grafiku klidně vyměníte za výkonnější. Novinkou z dílny VIA je také čipset VIA Apollo Pro266, který bude podporovat paměti DDR SRAM 266 MHz; tento čipset bude předveden už v červnu.
Ezra: první procesor VIA s instrukcemi SSE
Vývojáři ze Cyrixu a IDT, kteří přešli pod křídla VIA, připravují nový procesor s kódovým názvem Ezra. Na rozdíl od Cyrixu III by měl konkurovat výkonnějším Pentiím III, bude podporovat instrukce SSE a stejně jako Cyrix III také instrukce 3DNow!. Poběží na externí frekvenci sběrnice 266 MHz a bude mít 128 kB vyrovnávací paměti L1 (!) a stejně velikou vyrovnávací paměť L2. Pracovní frekvence půjdou od 750 MHz nahoru, tentokrát už žádný Pentium-rate, ale opravdová frekvence jádra. Ezra bude umístěna do patice Socket 370, VIA dokonce plánuje i verzi pro patici Socket A (ta je určena také pro nové procesory AMD). VIA také hodlá vstoupit na trh s mobilními procesory, a to jak s Ezrami, tak se Samuely – jejich příkon má být nižší než 4 watty.
Cyrix III je zklamáním i pro VIA
Tolik diskutovaný procesor Cyrix III, kterým pokračuje nepříliš úspěšná řada koupené společnosti National Semiconductors, by se měl do června dostat na pulty obchodů. Podle posledních zpráv se však prodejním hitem asi nestane – jeho výkon ve hrách není zrovna vysoký. Na počítači s procesorem Cyrix III PR-533, 128 MB paměti a grafickou kartou GeForce 256 DDR „udělal“ Quake III Arena v nastavení Normal !pouhých! 25 snímků za sekundu – i takový Celeron na 300 MHz udělá víc se starou TNT. Není tedy žádný důvod, abychom byli příliš optimističtí a hrnuli se v červnu do obchodů.
Dokonce to vypadá , že ani VIA není výkonem svého dítka příliš nadšena. Tento procesor tak bude posledním, který je postaven na starém jádře, a také posledním, který se bude značit tzv. Pentium-ratingem (PR), tj. výkonem Pentia na srovnatelné frekvenci. Všechny budoucí procesory VIA se budou označovat reálnými frekvencemi, jak Ezra, tak Samuel. Posledně jmenovaný by měl nahradit Cyrix III v srpnu; bude postaven na 0,18 mikronu (později bude vyráběn dokonce 0,15 mikronovou technologií), obsahovat 128 kB vyrovnávací paměti L1 a 64 kB vyrovnávací paměti L2 (tady nám to VIA trošku obrátila).
Plány společnosti VIA jsou tedy docela rozsáhlé – vypadá to, že nám roste další Intel.