Sun říká, že „částečně“. Zastánci OSS prohlašují, že tak jako člověk nemůže být částečně živý a částečně mrtvý, nemůže být systém, jako je Java, částečně open source a částečně ne.
Před týdnem proběhl druhý ročník konference
JavaOne zaměřené, jak název říká, na vše kolem jazyka Java. Tak jako předchozí byla hojně navštívená: tisíce vývojářů z 50 zemí, 350 novinářů, a program obsahoval 500 (!) přednášek a prezentací.
Kromě spousty technických novinek a nových aplikací v Javě zde často padala klíčová otázka, týkající se budoucího směřování Javy – zejména co se týká jejího dalšího otevírání vývojářům a možnosti přispívat, obohacovat zdrojový kód Javy. Jinými slovy: stane se Java, která je dnes plně vlastněna mateřskou firmou Sun Microsystems, open source softwarem? Vývojáři by byli pochopitelně velmi rádi a řadu let na Sun vykonávají nátlak; Sun odmítá, nicméně postupně jakési otevírání Javy provádí. Další, možná velice důležitý krok, byl proveden právě na letošní JavaOne.
Sun ústy svého šéfa prohlásil, že příznivci Javy budou moci navrhnout a přispět svými změnami k systému „na bázi open source licence“; dokonce obdrží od Sunu na její další rozvoj finanční dotaci. Firma se již shodla se známou Apache Software Foundation na tom, jak postupovat, aby to bylo možné podle správných pravidel hry open source software.
Sun nehodlá Javu otevřít úplně, například ji poskytnout v nejotevřenější licenci GPL, která umožňuje dělat komukoli s kódem cokoli, pokud tento zůstane veřejně a zdarma přístupný (zjednodušeně řečeno). Jaký druh otevřené licence bude použit, se zatím neví, stejně jako to, kde všude bude použita.
Vývojáři zatím říkají „počkáme, až to uvidíme na vlastní oči“. O otevírání Javy usilují pár let a výsledky byly zatím hubené; bylo sice možné realizovat nějaký vlastní příspěvek do Javy, ale proces byl zdlouhavý, pracný a drahý kvůli nákladným testům kompatibility (viz JCP). Vývojáři navíc pochybují, že bude takto uvolněna celá Java – nejvíce by samozřejmě chtěli uvolnit J2EE (Java2 Enterprise Edition). Obávají se, že to bude opět jakýsi mediální krok, aby se firma mohla chlubit, že její systém je „open“, ale ve skutečnosti tam bude ještě mnoho dvířek „closed“.
Proč by Sun měl, případně neměl Javu otevírat? Jedna věc je nyní jasná: po sedmi letech existence Javy proti ní stojí poprvé velice vážná konkurence, .NET a C# od Microsoftu. Dříve se možná s trochou nadsázky dalo říci „je jen otázkou času, kdy k vám Java přijde“, dnes je to „kdo s koho“. Sun potřebuje podporu – Java se nestala celosvětově dominantním programátorským nástrojem, je stále jedním z několika nejčastěji používaných. Přechod k open source by přispěl k rozšíření Javy, ke vzniku nesrovnatelně většího množství různých javových implementací ve světě open source software a zřejmě i k jejímu zkvalitnění. Opět s trochou nadsázky se dá říci, že open source vývojáři nemají rádi Microsoft, mají rádi Javu a trochu jim vadí Sun, protože nedovoluje Javu otevřít. (Je ošidné se vyjadřovat o „exaktním“ software v citových pojmech, ale jak je možné vidět z různých vášnivých diskusí na Živě, Slashdotu a na mnoha jiných místech, city a emoce kupodivu do programátořiny patří). Neotevření Javy by samozřejmě na druhé straně přineslo Sunu kompletní kontrolu nad jazykem, jeho vlastnictví a samozřejmě také více zisků: můžeme tady o „nadřazenosti“ open soruce softwaru nad closed-source softwarem filosofovat do úmoru, ale stejně je nejdůležitější, že za první se neplatí a za druhý ano.