Technologie | Hardware

Standard PCI Express 5.0 je těsně před schválením. Přinese úchvatnou přenosovou rychlost

Standard PCI Express 5.0 je těsně před schválením. Přinese úchvatnou přenosovou rychlost

Skupina PCI SIG již téměř dokončila specifikaci standardu PCI Express 5.0 (PCIe 5.0). Nový standard je nyní ve vývojové verzi 0.9. V praxi to znamená, že probíhá finální testování. Ratifikace se očekává tento rok.

Pro ultrarychlá úložiště

Příchod PCIe 5.0 bude následovat docela krátce po PCIe 4.0, který se zatím ani nestihl uchytit ve spotřebitelské sféře. Několik základních desek pro servery s podporou PCIe 4.0 sice vzniklo, ale běžní smrtelníci by se s aktuálním standardním měli setkat až po zavedení 7nm procesorů AMD Ryzen 3000.

Příkladem možností rozhraní PCIe 4.0 je SSD firmy Phison, o kterém výrobce tvrdí, že jde o první SSD s linkami PCIe 4.0. Disk poskytuje velmi vysoké přenosové rychlosti přesahující 4 GB/s v obou směrech.

Právě SSD budou moci těžit i později z rozhraní PCIe 5.0. Standard totiž znovu přinese zdvojnásobení propustnosti. PCIe 3.0 poskytuje propustnost 8 Gb/s na jednu linku. Současný PCIe 4.0 posunul hranici na 16 Gb/s na jednu linku a PCIe 5.0 přinese zrychlení až na 32 Gb/s na jednu linku.

Pro domácí počítače zatím nedává smysl

Při využití 16 linek tak bude výsledná propustnost až 64 GB/s v jednom směru, tedy 128 GB/s v obousměrné komunikaci. Štědrou propustnost v dohledné době nevyužijí běžní spotřebitelé, a to ani s výkonnými grafickými kartami a disky. Jenže v serverovém prostředí využití podle všeho najde.

Právě v serverovém segmentu PCI SIG očekává, že se první zařízení s podporou PCIe 5.0 objeví už na konci tohoto roku. Všeobecný příchod hardwaru s podporou PCIe 5.0 má být ale záležitostí až roku příštího.

Mimo nárůstu propustnosti nedojde k výrazným změnám a i PCIe 5.0 zůstane věrný kódování 128b/130b. Má dojít ale k určitým změnám v elektrickém zapojení, které mají přispět k lepší kvalitě přenášeného signálu, k nižší latenci a chybovosti. Standard PCIe 5.0 má být zpětně kompatibilní se současnými verzemi.

Zdroj: TechSpot, Tom 's Hardware.

Diskuze (3) Další článek: EA: jsme zklamaní z prodejů Battlefield V, ale v březnu uvedeme mód pro battle royale

Témata článku: Technologie, Hardware, Grafické karty, SSD, Linka, Propustnost, Schválení, Přenosová rychlost, Spotřebitel, Standard, Phison, PCI SIG, Rychlost, AMD Ryzen


Určitě si přečtěte

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 93

Proč teď nedává smysl kupovat notebook a kdy přijde ten správný čas

Proč teď nedává smysl kupovat notebook a kdy přijde ten správný čas

** Během pár týdnů přijdou na trh výkonnější notebooky ** Čím dražší notebook vybíráte, tím víc se vám změní nabídka ** Také lehké notebooky budou téměř herní

Tomáš Holčík | 52

12 nejšílenějších programovacích jazyků, ze kterých vám praskne hlava

12 nejšílenějších programovacích jazyků, ze kterých vám praskne hlava

** Myslíte si, že umíte programovat? ** Ale prosím vás, zkuste jazyk Wenyan nebo Malbolge ** Z ezoterických jazyků zešílíte, nebo vás zaměstnají v Googlu

Jakub Čížek | 23Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 12 bezdrátových sluchátek

Vyplatí se Apple z bazaru?

Test batohů pro notebooky

Vybíráme nejlepší sportovní hodinky