Stallman: Mobilní telefony jsou nástrojem Velkého Bratra

Richard Stallman nemá rad mobily, nejrozšířenějším Androidem je 2.2 Froyo a část Bratislavy nasadí OpenOffice.org. Přinášíme další souhrn novinek ze světa open source.
Stallman: Mobilní telefony jsou nástrojem Velkého Bratra

Tento článek vychází ve spolupráci s magazínem LinuxEXPRES, který vydává aktuální články ze světa Linuxu a svobodného softwaru a snaží se ukázat, že linuxové operační systémy obsahují mnoho kvalitního softwaru pro zábavu i profesionální práci

O zakladateli Hnutí svobodného softwaru Richardu Stallmanovi je známo, že se kriticky dívá na všechny moderní technologie, které mají přístup k mnoha datům uživatele. Před několika měsíci upozorňoval na hrozbu cloud computingu a teď si vzal na paškál chytré mobilní telefony. Stallman doslova řekl: „Mobilní telefony jsou Stalinův sen a nástroj Velkého Bratra.“ Sám žádný telefon nemá, protože se obává sledování pohybu a odposlechu. Je to trochu paradoxní situace, protože v současnosti nejoblíbenější mobilní systém Google Android je založen na Linuxu, který je open-source. Výrobci ho ale často vylepšují různými proprietárními doplňky. Stallmanovy názory jsou hodně konzervativní a někdo by řekl až paranoidní. Na druhou stranu není na škodu čas od času připomenout, že nám sice moderní technologie usnadňují mnoho činností, ale musíme jim k tomu svěřit velké množství osobních dat. Jak se říká: Dobrý sluha, ale zlý pán.

Nejrozšířenější je Android ve verzi 2.2

Google zveřejnil statistiky rozšíření jednotlivých verzí operačního systému Android. Poměrně nepřekvapivě vede verze 2.2 Froyo (61 %) následována verzí 2.1 Eclair s 29 %. Zajímavější ale je, že se nejnovější verze 2.3 Gingerbread, která je s námi už několik měsíců, vyskytuje ani ne na dvou procentech zařízení. To potvrzuje známý fakt a problém, že s aktualizacemi si výrobci hlavu moc nelámou. Chvályhodná je tak snaha LG, které garantuje, že všechny telefony řady Optimus se dočkají minimálně jednoho povýšení na novější verzi. Například oblíbený LG Optimus One by se měl koncem května dočkat verze 2.3. Celkem překvapivé je i zastoupení zastaralých „jednotkových“ verzí Androidu – ještě je najdete na osmi procentech zařízení.

Klepněte pro větší obrázek
Statistika rozšíření jednotlivých verzí Androidu

Nokia prodala práva na licencování frameworku Qt

Když Nokia ohlásila, že na své telefony bude nasazovat operační systém Windows Phone 7, spekulovalo se o budoucnosti systému MeeGo a s ním spojeného frameworku Qt. Nokia nakonec Qt prodala společnosti Digia. Ale co vlastně znamená „prodat Qt“? Digia bude provozovat podpůrné služby a prodávat licence. Tu potřebují vývojáři, kteří chtějí využívat Qt, ale nechtějí sdílet zdrojové kódy aplikací, které na něm postaví. V současnosti je to zhruba tři a půl tisíce zákazníků. Podrobnosti transakce nejsou známy. Framework Qt vznikl v roce 1999 ve společnosti Trolltech a k Nokii putoval před třemi lety za 104 miliónů eur.

Městská část Bratislavy nasadí OpenOffice.org

Úřad Bratislavské části Staré Mesto se chystá na sto padesát počítačů nasadit open-source kancelářský balík OpenOffice.org. Microsoft Office i nadále zůstane na přibližně padesáti počítačích, a to ze starého známého důvodu: Je propojený s dalšími specializovanými programy. „Jedna licence za standardní programy stojí průměrně sto eur. Náš úřad tak dokáže ušetřit patnáct tisíc eur a zaměstnanci budou využívat velmi podobné programy, avšak zadarmo," zdůvodňuje nasazení OpenOffice.org starostka městské části Táňa Rosová. Pokud se zajímáte o slasti a strasti používání tohoto kancelářského balíku ve firmách a školách, tak portál OpenOffice.cz je dlouhodobě mapuje a už tam najdete zkušenosti desítek organizací.

Novinky ze světa softwaru


Google Chrome 10

Google vydal jubilejní desátou verzi prohlížeče Chrome, které přináší dvě důležité novinky. První je přepracované nastavení a druhou chráněný režim pro Adobe Flash. Nastavení už se neotvírá v dalším okně, ale v listu prohlížeče, a používá webové technologie, podobně jako třeba správce rozšíření nebo prohlížeč historie. Možnosti nastavení jsou tak více pohromadě a nemusíte se k nim zdlouhavě proklikávat. Navíc v nastavení můžete i vyhledávat. Jistě už se vám stalo, že na některé stránce selhal Flash a vzal s sebou i flashové prvky v ostatních listech. To už by se díky tzv. „chráněnému režimu“ nemělo stávat. Tento režim je zatím dostupný pouze na Microsoft Windows, ale snad se brzy dočkáme i na Linuxu. Dále nový Chrome umí synchronizovat hesla, dokáže deaktivovat zastaralé zásuvné moduly a tradičně zase o něco rychleji zpracovává JavaScript. Podrobnosti se dozvíte v recenzi.

Nové nastavení v Google Chrome 10

Vývoj Chrome se nikdy nezastavuje, a tak se podívejme i na pár novinek z vývojových verzí. Chrome i Chromium změní logo. Nejde o tak výraznou změnu, „vypiplaná“ 3D loga se změní na mnohem jednodušší dvourozměrné provedení, ale v podstatě zůstávají stejná. Prohlédnout si je můžete na neoficiálním blogu o Chrome. Z dvanácté verze potom zmizí podpora Google Gears. Tato technologie umožňovala prohlížeči pracovat s přizpůsobenými webovými aplikacemi bez připojení k Internetu, ale její funkci nahradí HTML 5.

ČT24 pro Android

Na Android Marketu už si můžete stáhnout aplikaci pro prohlížení zpravodajství ČT24. Zprávy jsou roztříděny do několika hlavních kategorií a aplikace má jednoduché přehledné prostředí. Nečekejte moc možností, ale všechny podstatné funkce aplikace nabízí. Například máte možnost uložit článek pro offline čtení nebo rychle článek sdílet na sociální sítě. Video představení najdete na blogu Dotekománie.

Klepněte pro větší obrázek
Aplikace ČT24 je jednoduchá a přehledná

Brzy po vydání první verze do aplikace přibyla možnost sledovat živé vysílání ČT24. Tato funkce je zatím v betaverzi a podle reakcí uživatelů to tak vypadá. Někomu funguje bez problémů, někomu vůbec. Pokud budete patřit mezi ty šťastlivce, aplikace vám nabídne video ve třech kvalitách, přičemž pokud si nevyberete sami, aplikace zvolí kvalitu podle rychlosti připojení k Internetu. Česká televize oznámila, že aplikaci ČT24 už si stáhlo přes padesát tisíc uživatelů. Android se na tomto čísle podílel více než deseti tisíci uživateli, zbytek patřil iPhonu, pro který je aplikace dostupná už přes rok.

SourceForge zveřejnil své zdrojové kódy

Známý server SourceForge.net, který poskytuje prostor a zázemí open-source projektům, zveřejnil zdrojové kódy svého systému. Systém se jmenuje Allura a byl zveřejněn pod svobodnou licencí Apache 2.0. Allura staví na Pythonu, MongoDB (databáze), RabbitMQ (komunikace) a Apache Solr (vyhledávání). Pro správu verzí využívá Apache Subversion (SVN), Git a Mercurial. Takže pokud nechcete ukládat své kódy na cizí server, můžete si na vlastním serveru nainstalovat „malý soukromý SourceForge“.

Novinky ze světa distribucí


openSUSE 11.4

Po osmi měsících vychází další verze distribuce z dílny Novellu. Prostředí distribuce si můžete vybrat z GNOME 2.32, KDE 4.6 a Xfce 4.8 (openSUSE je první z mainstreamových distribucí, která obsahuje novou verzi Xfce). Z nových verzí aplikací bychom měli zmínit hlavně kancelářský balík LibreOffice 3.3 a webový prohlížeč Mozilla Firefox 4 v dvanácté betaverzi. Zaujme také repozitář Tumbleweed, které nabídne tzv. „rolling updates“, tedy aktualizace aplikací aniž byste byli nuceni přejít na novou verzi distribuce. Ve výchozím stavu není tento repozitář povolen. Idea Tumbleweedu je pěkná, ale je obtížné ji naplnit a v praxi ji ověří až čas. Další novinky a zkušenosti z používání najdete v recenzi Lukáše Jelínka. A kdyby vás zajímalo, jak to vypadá v pražské pobočce Novellu, která na openSUSE také pracuje, přečtěte si článek Co dělá české SUSE?

Klepněte pro větší obrázek
openSUSE 11.4 s GNOME 2.32
Diskuze (43) Další článek: Twitter dnes slaví narozeniny. Kolik mu tipujete?

Témata článku: Software, Linux, Open source, Mobilní telefon, Richard Stallman, Staré mobilní telefony, Přepracované nastavení, Známý systém, Jednoduché rozšíření, Telefon, Bratislavské, Zlý pán, Starý telefon, Staré video, Allu, Stalin, Mobilní telefony LG, Dobrý sluha, Cizí video, Bratr, Rabbit, Tel, Paradoxní situace, Známý server, Česká televize živé vysílání, Kancelářské počítač na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Windows 10X už si můžete vyzkoušet. Novému systému Microsoft zjevně věří

Windows 10X už si můžete vyzkoušet. Novému systému Microsoft zjevně věří

** Windows 10X přijdou již ke konci roku ** Microsoft vydal emulátor, kde systém ukázal ** Vývojáři musí upravit své aplikace

Vladislav Kluska | 58

Měření rychlosti internetu: Populární Speedtest.net neřekne o skutečné rychlosti internetu téměř nic

Měření rychlosti internetu: Populární Speedtest.net neřekne o skutečné rychlosti internetu téměř nic

** Speedtest stále častěji měří jen rychlost na poslední míli ** Ta však ale neodpovídá reálnému surfování ** Jak se tedy pokusit změřit tu skutečnou?

Jakub Čížek | 85

12 nejšílenějších programovacích jazyků, ze kterých vám praskne hlava

12 nejšílenějších programovacích jazyků, ze kterých vám praskne hlava

** Myslíte si, že umíte programovat? ** Ale prosím vás, zkuste jazyk Wenyan nebo Malbolge ** Z ezoterických jazyků zešílíte, nebo vás zaměstnají v Googlu

Jakub Čížek | 23

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 35Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 12 bezdrátových sluchátek

Vyplatí se Apple z bazaru?

Test batohů pro notebooky

Vybíráme nejlepší sportovní hodinky