Hudba, filmy, seriály | Pirátství | Autorské právo

Stále více pirátských doupat předává údaje o uživatelích. Teď už i populární YTS

Filmový torrentový katalog YTS už nějaký pátek bojuje s žalobami majitelů autorských práv a před pár dny souhlasil s novou dohodou, aby mohl přežít a existovat dále na internetu – poté, co zaplatí 150 tisíc dolarů poškozeným studiím.

Pro fanoušky kontroverzního katalogu by zkazky o vyrovnání mohly znít jako skvělá zpráva, kdyby součástí dohody nebylo i předání databáze uživatelů webu. U registrovaných tedy přístupové IP adresy, e-maily a další informace.

Klepněte pro větší obrázek
Pirátské YTS je populární i díky svému vzhledu

Specializované firmy poté dokázaly spárovat aktivitu v bittorrentové síti s konkrétními identitami a právníci mohli začít zvesela posílat žaloby i koncovým pirátům. Přinejmenším v jednom případě dorazila žaloba i člověku, který se do bittorrentové sítě připojoval skrze anonymizační VPN. Ani ta mu nepomohla, provozovatel VPN totiž zjevně na žádost jeho identitu také odkryl.

Seedr jako řešení

Právě žaloby na koncové uživatele může nakonec renomé YTS poškodit zdaleka nejvíce. Určitým řešením, tedy alespoň v zemích, kde zatím není kriminalizované samotné stahování audiovizuálního obsahu, mohou být služby jako třeba Seedr.

Klepněte pro větší obrázek
Seedr jako legální hack, který bittorrentovou síť promění v jakési Ulož.to. Uživatel tedy nic nesdílí – jen stahuje pro vlastní potřebu.

Seedr stáhne torrent za vás a vy z něj pak konečný soubor jako z jakéhokoliv běžného úložiště. Odpadá tedy právní riziko toho, že byste se vy sami dopouštěli ilegálního šíření autorsky chráněného audiovizuálního díla, na kterém je založený princip každé decentralizované P2P sítě pro sdílení filmů a seriálů.

Legální, ale v rozporu s dobrými mravy

Nutno však podotknout, že i takové jednání, byť v tuto chvíli legální, je přinejmenším v rozporu s dobrými mravy. Bez jakékoliv odměny totiž čerpáte plody práce někoho cizího.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Netflix, HBO, Amazon, Disney a další jako legální protipól, jehož popularita stále roste

Častým argumentem k pirátství je nedostupnost díla legální cestou, což je sice fakt, nabídka služeb jako Netflix, HBO, Disney, Amazon a dalších se nicméně zlepšuje, a tak nelze než doufat, že potřeba filmového a seriálového warezu jednou vymizí stejným způsobem, jak se to před pár lety velkou měrou podařilo v hudebním průmyslu Spotify, YouTube a podobným.

Diskuze (59) Další článek: Jak z lidí vymámit další předplatné? Google to zkouší přes fotky, bude je za paušál vybírat a tisknout

Témata článku: YouTube, Internet, Spotify, Amazon, Netflix, Hudba, filmy, seriály, Torrent, VPN, BitTorrent, Pirátství, Warez, Autorské právo, Disney, Žaloba, Uživatelé, Doupě, Renomé, Mrav, Dobrý mrav, Katalog, Vyrovnání, LAW, YTS, HBOSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Když se bezpečnost přežene. Populární správce souborů na Androidu dostal varování, nesmí instalovat APK soubory

Když se bezpečnost přežene. Populární správce souborů na Androidu dostal varování, nesmí instalovat APK soubory

** Bezpečnost je skvělá, ale nesmí se přehánět ** Roboti Googlu si posvítili na Total Commander ** Aplikace už nesmí umožnit instalaci APK souborů!

Martin Chroust
Mobilní aplikaceBezpečnostKuriozita
Týden Živě: Družice nad požárem a odolné hodinky Amazfit T-Rex 2

Týden Živě: Družice nad požárem a odolné hodinky Amazfit T-Rex 2

** Hřenský požár sledují americké a evropské družice ** Filip se nám zamiloval do Amazfit T-Rex 2 ** ABS na kole a padající čínské rakety

Filip KůželJakub Čížek
Týden ŽivěVideo
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Už nikdy nebudete muset platit za aplikace plnou cenu. Poradíme, jak se dá při nákupu ušetřit

Už nikdy nebudete muset platit za aplikace plnou cenu. Poradíme, jak se dá při nákupu ušetřit

** Poradíme jak ušetřit nákupem aplikací ** Tyto služby a aplikace vám pomohou nezmeškat zajímavé slevy ** Většinou se specializují čistě na Android nebo iOS

Martin Miksa
Obchod s aplikacemiMobilní aplikace