Microsoft | Prohlížeče | Edge

Stáhněte si první beta verzi prohlížeče Microsoft Edge postavenou na jádře Chromium

Microsoft vydal v úterý 20. srpna první beta verzi svého prohlížeče Edge postavenou na jádře Chromium. Aktuálně je k dispozici pro operační systémy Windows a Mac OS. Podle předpokladů by měla být nová beta verze vydávána jednou za šest týdnů. Drobné aktualizace, opravující chyby a vylepšující zabezpečení, budou uvolňovány průběžně.

Microsoft Edge již nějakou dobu vychází v denních („canary“) a týdenních („dev“) vývojářských sestaveních. Beta verze by měla nabídnout především vyšší stabilitu a funkčnost – v hierarchii je hned po „kandidátech na uvedení“ („release candidate“) nejblíže stabilnímu sestavení. Stále se však jedná o testovací verzi, která může obsahovat chyby.

Od konkurence se zatím příliš neliší

Microsoft pracuje na zbrusu nové verzi svého webového prohlížeče Edge velmi intenzivně. Za posledních několik měsíců získal od uživatelů přibližně 140 tisíc ohlasů. Kromě toho těží také z „telemetrických dat“ a testování probíhá na široké škále strojů.

V beta verzi by dle vývojářského týmu měly fungovat všechny základní funkce. V praxi to znamená, že v prohlížeči Edge neuvidíte mnoho funkcí, které by ho zásadně odlišily od většiny konkurentů. Již ve vývojových verzích byl browser recenzenty hodnocen jako stabilní a rychlý.

Vývojáři také připravili a důkladně otestovali infrastrukturu pro aktualizaci prohlížeče. To v praxi znamená, že mohou v případě potřeby uvolnit novou verzi – například pokud zjistí chybu, kterou je nutné co možná nejrychleji opravit.

Microsoft přispívá k open source

Microsoft se ústy svého mluvčího pochlubil skutečností, že až do vydání beta verze přispěl více než tisícovkou návrhů do otevřeného projektu Chromium. Současně s tím je nutné podotknout, že se vzdal svého vlastního jádra. Hlavním argumentem bylo, že pokračování investic do projektu, který měl jen několik uživatelů, nebylo pro udržení celkového webového ekosystému zdravé.

Společně s beta verzí spouští Microsoft také program odměn za ohlašování bezpečnostních chyb. Uživatelé, kteří objeví v prohlížeči závažnou zranitelnost, mají nárok na finanční odměnu ve výši až 15 tisíc amerických dolarů, tedy v přepočtu bezmála 350 tisíc korun.

Beta verzi webového prohlížeče Microsoft Edge můžete stahovat z oficiálních stránek. Je k dispozici pro operační systémy Windows 7, 8, 8.1, 10 a Mac OS. Základní instalační balíček je velký necelé 2 MB, další součásti se pak stahují v průběhu instalace.

Diskuze (12) Další článek: Na robota inspirovaného švábem můžete bez obav šlápnout. Tedy pokud nevážíte víc než 60 kilo

Témata článku: Software, Microsoft, Windows, Prohlížeče, Edge, Chrome, macOS, Betaverze, Beta verze, Prohlížeč, Mac OS, Verze, Microsoft EDGE, Windows a Mac OS, Beta, Verze prohlížeče, Chrom, Jádro


Určitě si přečtěte

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

** Dnes končí podpora Windows 7 a systém formálně umírá ** Co to ale znamená v praxi a bude mi PC fungovat i zítra? ** A mohu i v lednu 2020 zdarma přejít na Windows 10?

Jakub Čížek | 121

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

** Kolem baterií a akumulátorů koluje řada mýtů, nepravd a polopravd ** Dnes vám devět z nich zkusíme vyvrátit na základě faktů ** Většina z nich totiž neplatí pro moderní lithiové baterie

Karel Kilián, David Polesný | 102

Nejlevnější router s Wi-Fi 6 v testu: vážně ještě chcete kupovat routery jen pro 802.11ac?

Nejlevnější router s Wi-Fi 6 v testu: vážně ještě chcete kupovat routery jen pro 802.11ac?

** Otestovali jsme TP-Link Archer AX10, nejdostupnější router s Wi-Fi 6 ** Šetřilo se, ale zatím ty ústupky tolik nebolí ** Pro domácí síťování pohodlná volba, do firmy ale chcete něco lepšího

Tomáš Holčík | 43

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 35

Proč teď nedává smysl kupovat notebook a kdy přijde ten správný čas

Proč teď nedává smysl kupovat notebook a kdy přijde ten správný čas

** Během pár týdnů přijdou na trh výkonnější notebooky ** Čím dražší notebook vybíráte, tím víc se vám změní nabídka ** Také lehké notebooky budou téměř herní

Tomáš Holčík | 52Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 12 bezdrátových sluchátek

Vyplatí se Apple z bazaru?

Test batohů pro notebooky

Vybíráme nejlepší sportovní hodinky