Reproduktory | Hlasový asistent

Stačí vyslovit přání. Co dnes umí hlasoví asistenti a který chytrý reproduktor je nejlepší

Když přišli první hlasoví asistenti, bylo to jako ve sci-fi filmu. Vždyť rozsvítit světlo hlasovým povelem bylo do té doby možné jen ve Star Treku. Nyní však už víme, že hlasoví asistenti rozhodně nejsou dokonalí.

Zatímco u počítače nedává hlasový asistent valný smysl, u mobilního telefonu už je situace jiná a pro samostatná zařízení, jež jsou součástí chytré domácnosti, představuje hlasový asistent jedinou volbu.

Hlasový asistent jako fyzické zařízení je hlasitý Wi-Fi reproduktor, jehož ovládání je primárně hlasové a případný integrovaný dotykový displej slouží spíše jako doplněk. Hlasoví asistenti, jako jsou Siri od Apple, Google Assistant a Amazon Alexa, se stali neodmyslitelnou součástí našeho digitálního života. Tyto pokročilé technologie umožňují uživatelům interagovat se zařízeními prostřednictvím hlasových pokynů a dotazů. Od svého zrodu zaznamenali ohromný vývoj a jejich praktické využití se stále rozšiřuje.

Problematická čeština

Prvním milníkem hlasových asistentů bylo v roce 2011 představení Siri od společnosti Apple. Siri se stala prvním skutečně populárním hlasovým asistentem. Brzy poté následovaly další platformy, jako Google Assistant a Amazon Alexa. Tito asistenti byli původně zaměřeni na základní úkoly, jako je hledání informací na internetu, nastavování budíků nebo zasílání textových zpráv. Dnes jsou mnohem pokročilejší a schopní provádět širokou škálu úkolů.

I přes svůj nesporný přínos a užitečnost mají současně hlasoví asistenti jedno zásadní omezení, kterým je fakt, že ani jeden z nich ani po letech na trhu nepodporuje češtinu, resp. české příkazy. A nejde jen o to, že musíte pro ovládání asistenta umět anglicky, ale nepoznají české názvy. Budete-li například chtít pustit českou skladbu, asistent se bude snažit český název rozpoznat anglicky, což v drtivé většině případů dopadá špatně. A právě tento fakt stojí za tím, že se u nás hlasoví asistenti zatím nijak zvlášť nerozšířili a zůstávají doménou spíše technologických nadšenců než běžných uživatelů. Už v nedaleké budoucnosti by to však mohla změnit pokročilá umělá inteligence, jako je Google Bard, se kterou není komunikace v češtině žádným problémem, navíc nebude muset být přesnost příkazů tak vysoká jako nyní.

 

Hlasoví asistenti jsou skvělí na ovládání chytré domácnosti a spouštění nejrůznějších akcí i třeba hudby, tam nemají ve své jednoduchosti konkurenci

 

S růstem umělé inteligence a rozvojem technologií se také očekává, že budou hlasoví asistenti stále pokročilejší a schopní provádět složitější úkoly. V budoucnu by mohli být více integrováni do našich životů, od autonomních vozidel až po chytré domácnosti a zdravotnickou péči. Nicméně s tímto růstem přicházejí i otázky ohledně soukromí a bezpečnosti dat. I tak je ale zřejmé, že budou pravděpodobně hrát mnohem větší roli než dnes. Jejich schopnost reagovat na hlasové pokyny a usnadňovat různé úkoly vám umožní být efektivnější a lépe si užívat moderního digitálního světa.

Apple Siri

Hlasová asistentka Siri, neboli „Speech Interpretation and Recognition Interface,“ představuje jednoho z prvních komerčně dostupných hlasových asistentů na světě. Tato technologie vyvinutá společností Apple byla poprvé představena v roce 2011 jako součást iPhone 4s. Od té doby prošla Siri několika vylepšeními a rozšířila svou dostupnost na celou řadu zařízení od Applu. Siri se stala klíčovým prvkem ekosystému Apple, typicky se využívá pro obsluhu chytré domácnosti Apple HomeKit.

40ea9858-f550-4ccb-af62-fc97da043112
Chytrou domácnost přes Apple HomeKit můžete ovládat pomocí asistentky Siri v kvalitním reproduktoru Apple HomePod 2. generace. Nachystejte si na něj ale bezmála 9 000 Kč

Pokračování článku patří k prémiovému obsahu pro předplatitele

Chci Premium a Živě.cz bez reklam Od 41 Kč měsíčně
Váš názor Další článek: Vzorků z Marsu se jen tak nedočkáme. NASA svou návratovou misi musela odložit

Témata článku: , , , , , , , , , ,