SSD v praxi: pomůže k výkonu staršímu notebooku?

Vzali jsme nový SSD disk Intel 510 Series, dali ho do obyčejného notebooku a změřili jsme, jak se zrychlí práce se soubory a programy oproti běžnému plotnovému disku.
SSD v praxi: pomůže k výkonu staršímu notebooku?

Když chcete zvýšit rychlost svého notebooku, nemáte příliš možností. Prvním nápadem zpravidla bývá rozšíření operační paměti, což má ale větší efekt jen pokud rozšiřujete maximálně z jednoho gigabajtu. Ale co dál? Běžně výměnnou komponentou bývá dále pevný disk. A tady už se můžeme vyřádit, protože na trhu je celá řada nových SSD, které mají papírově násobně lepší parametry oproti klasickým pevným diskům, a říká se, že výrazně zrychlí práci se systémem. Nedáme na povídačky a tabulku parametrů, to musíme zkusit v praxi.

Na videu uvidíte, jak vyměnit disk v notebooku za SSD, a jak se změna projeví při běžné práci s Windows 7. Na oba disky jsme nainstalovali čerstvou instalaci Windows 7 (32bit), Microsoft Office a Adobe Photoshopu. Disky se vystřídaly ve stejném notebooku a prověřili jsme je sérií běžných uživatelských úkonů od startu Windows, po kopírování souborů až po jejich otevírání. Jak si vede SSD? Sledujte na videu, nebo si jen v rychlosti přečtěte výsledky pod ním.K testu jsme vybrali zcela nový disk Intel 510 Series s kapacitou 128 GB. A za soupeře neměl žádného plotnového vysloužilce, ale moderní Seagate Momentus 7200.4 s kapacitou 320 GB, tedy disk s rychlostí 7200 ot/min a 16MB vyrovnávací pamětí. Seagate se u toho disku chlubí teoretickým maximem přenosové rychlosti 300 MB/s, SSD Intelu se však pyšní hodnotou 470 MB/s. Důležitější je ale praxe.

SSD Intel 510 Series

formát disku: 2,5"
kapacita: 120 GB
technologie: 34nm NAND
vyrovnávací paměť: 128 MB
rozhraní: SATA 6.0 Gb/s

Naměřili jsme:
sekvenční čtení: 304,5 MB/s
sekvenční zápis: 200,0 MB/s 
čtení 4 kB (64 vl.): 33,5 MB/s
zápis 4 kB (64 vl.): 47,8 MB/s
přístupová doba: 0,257 / 0,107 ms

K testu zapůjčil: 100mega Distribution

A v praxi to zpravidla vypadá tak, že si koupíte SSD, strčíte ho do notebooku či jiného počítače a pracujete. Nezajímají vás teoretická čísla, ale reálná změna v rychlosti. U dnešních nových SSD zpravidla narazíte hned na první překážku k dosažení teoretických maxim – vaše deska nebude podporovat nové rozhraní SATA 3 a propustnost SATA 2 bude disk omezovat. A zcela úmyslně je to i náš případ – novým SSD jsme chtěli zvýšit výkon běžného notebooku s procesorem Core 2 Duo a 2GB RAM, který nám výkonem na práci dostačuje, ale při běžných operacích s dokumenty či multimediálními soubory chceme zvýšit rychlost.

V časopise Computer číslo 4/2011 najdete podrobný test SSD disku Intel 510 Series, veškeré naměřené hodnoty na rozhraní SATA 3 a srovnání s konkurencí. Můžeme prozradit, že v testu si vedl velmi dobře a je to jeden z nejvýhodnějších disků na trhu.

Desítky sekund k dobru

Smyslem této ukázky nebylo přesné určení zrychlení při vybraných operacích, chceme jen ověřit, jak výrazně se přítomnost SSD může projevit v obyčejném notebooku. Ten reprezentoval Dell Latitude D630 s procesorem Core 2 Duo na 2,2 GHz a 2 GB paměti RAM.

Měřili jsme prostě stopkami. Při kratších časech pod tři sekundy jsme měření opakovali několikrát a výsledkem je průměr z naměřených hodnot.

Test 1 – start Windows

 • HD: 36 s
 • SSD: 21 s
 • úspora času: 15 s

Tady je rozdíl celkem výrazný, časová úspora je téměř 40 %.

Test 2 – kopírování na disku (kopírování 1,35GB souboru do jiné složky na stejném disku)

 • HD: 37 s (80-40 MB/s)
 • SSD: 14 s (130-100 MB/s)
 • úspora času: 23 s

Při práci se soubory na disku se dalo očekávat největší zrychlení. SSD skutečně funguje a pokud často třídíte větší soubory, ušetříte spoustu času.

Test 3 – otevření PSD (současné otevření dvou různých souborů typu PSD o velikosti 5,3 MB v Photoshopu CS4)

 • HD: 16 s
 • SSD: 5 s
 • úspora času: 11 s

Otevírání souborů je další perfektní disciplína pro SSD. Photoshop ještě nebyl zaveden v paměti, tak si start několik vteřin vyžádal, ovšem samotné otevření souborů je prakticky okamžité.

Test 4 – otevření DOC (otevření rozsáhlého, 1 MB velkého dokumentu v doposud nespuštěném programu Word)

 • HD: 10 s
 • SSD: 2,4 s
 • úspora času: 7,6 s

Také při otevírání diplomky s desítkami stránek a hromadou tabulek SSD překvapilo. Megabajtový dokument otevřel do té doby nespuštěný Word za 2,4 s oproti původním deseti.

Test 5 – komprimace (sbalení 190 MB různých dat do souboru ZIP ve Windows 7)

 • HD: 24 s
 • SSD: 20 s
 • úspora času: 4 s

V této disciplíně je to pochopitelně především o výkonu procesoru, ovšem SSD také trochu pomůže.

Test 6 – usínání a probouzení (přepnutí do režimu spánku při spuštěných čtyřech programech a následné probuzení)

 • HD: 4,04 s / 5,06 s
 • SSD: 2,66 s / 3,01 s
 • průměrná úspora času: 1,7 s

U tohoto testu bylo měření nejkomplikovanější, protože šlo o krátké časy, subjektivně ovšem byly výsledky docela výrazné. Při měření byly otevřeny PSD soubory, dokument ve Wordu, Excel a video ve Windows Media Playeru.

Test 7 – nahrávání z USB disku (kopírování 1,35GB souboru z externího disku připojeného přes USB 2.0 na pevný disk)

 • HD: 48 s
 • SSD: 48 s
 • úspora času: 0 s

Záměrně zvolený nesmyslný test demonstruje, že vždy musíte pamatovat na propustnost rozhraní.

Test 8 – spouštění videa (spuštění 1,35GB videa ve formátu avi (DivX) v doposud nespuštěném Windows Media Playeru)

 • HD: 6 s
 • SSD: 2,5 s
 • úspora času: 3,5 s

Test 9 – výdrž notebooku  (výdrž provozu notebooku na baterii při sledování filmu)

 • HD: 2 hod, 5 min
 • SSD: 2 hod, 12 min

Nejméně přesný test, který jsme provedli jen jednou a časový rozdíl není příliš přesvědčivý. Video v notebooku hrálo s jasným displejem a nahlas, a tak se nižší spotřeba SSD nijak výrazně neprojevila. Při snaze o energeticky úspornou práci se soubory očekáváme daleko výraznější výsledek ve prospěch SSD, což potvrzují i subjektivní dojmy.

Test 10 – načítání levelu ve hře (načtení závodu ve hře Trackmania Nations)

 • HDD: 5,6 s
 • SD: 4,2 s
 • úspora času: 1,4 s

V tomto případě není úspora nijak výrazná, ale dle zkušeností „pařících“ kolegů se SSD v náročnějších hrách velmi pozitivně projevuje právě zejména při načítání velkých objemů dat z disku.

Čas jsou peníze

Nasazením SSD ušetříte sekundy při dílčích operacích, ovšem v celkovém součtu ušetříte několik minut čekání každý den. Především je to ale o lepším pocitu z rychlejší odezvy počítače. K výhodám dále patří zcela tichý chod a úspora energie.

Jsou tu ale dvě výrazná, navzájem související negativa – SSD je stále dost drahá záležitost a cenově dostupnější modely mají daleko menší kapacitu. Zatímco zmiňovaný Seagate Momentus 7200.4 s kapacitou 320 GB pořídíte za necelých dvanáct set korun, SSD Intel 510 Series s kapacitou 120 GB vyjde o více než pět tisíc dráž. Chcete-li 320 GB, budete potřebovat více než 20 tisíc korun!

Za luxus a rychlost si zkrátka musíte nemálo připlatit. Ovšem pokud vám SSD nebude sloužit jako úložiště velkých archivů, vystačíte si s menší kapacitou a ta už za zvážení stojí. Výsledky našich měření berte s rezervou a pamatujte, že se mohou výrazně lišit notebook od notebooku, počítač od počítače.

Diskuze (97) Další článek: Apple uvede nové MacBooky Pro, těšte se na rychlost

Témata článku: Technologie, Video, Notebooky, Hardware, Testy, SSD, První nápad, Nejvýhodnější kapacita, Přístupová doba, Běžná hodnota, Největší zrychlení, Měření času, Test, Naměřená hodnota, Trackmania, Časový rozdíl, Běžný notebook, Přesná hodnota, Plotnový disk, Teoretická propustnost, Intel HD, Nový SSD, Sekvenční čtení, Běžná práce, Drahé úložiště


Určitě si přečtěte

Užitečné funkce ve Windows 10, o kterých možná ani nevíte

Užitečné funkce ve Windows 10, o kterých možná ani nevíte

** Operační systém Windows 10 nabízí spoustu užitečných drobností ** O některých funkcích mnoho uživatelů není ** Ukážeme vám některé užitečné vychytávky

Vladislav Kluska | 81

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

** Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně je obdivuhodné technické dílo ** Stejná turbína vyrábí elektřinu i tlačí vodu zpět do horního jezera ** Strojovna elektrárny je zabudována v podzemí

David Polesný | 35

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

** Portál občana už funguje, vyřídíte na něm první požadavky ** Funkce se budou postupně rozšiřovat ** Web je docela moderní a přehledný

David Polesný | 66

Čtyřicet procent je moc. Spalovací motory nedokážou splnit požadavek EU na snížení emisí

Čtyřicet procent je moc. Spalovací motory nedokážou splnit požadavek EU na snížení emisí

** EP nařídil automobilkám snížit o 40 % emise CO2 ** EU chce zvýšit podíl elektromobilů ** Výrobci hrozí ztrátou pracovních míst

Karel Kilián | 231

Co udělat s novým počítačem s Windows, než ho začnete používat

Co udělat s novým počítačem s Windows, než ho začnete používat

** Čerstvě zakoupený počítač je vhodné trochu připravit ** Věnujte pozornost instalaci a předinstalovaným aplikacím ** Zamyslete se nad zálohou a antivirem

David Polesný | 80

Blíží se HTTP/3: Web bude rychlejší a bude používat úplně jinou technologii

Blíží se HTTP/3: Web bude rychlejší a bude používat úplně jinou technologii

** Příští verze klíčového protokolu HTTP nebude postavená na TCP ** Namísto toho použije „vylepšené UDP“ ** HTTP/3 bude postavené na QUIC

Jakub Čížek | 60


Aktuální číslo časopisu Computer

Odhalte skryté funkce Windows 10

Test levných Androidů do 4 000 Kč

Srovnání úsporných minipočítačů

Změřili jsme rychlost 10Gb/s ethernetu