SSD v praxi: pomůže k výkonu staršímu notebooku?

Vzali jsme nový SSD disk Intel 510 Series, dali ho do obyčejného notebooku a změřili jsme, jak se zrychlí práce se soubory a programy oproti běžnému plotnovému disku.
SSD v praxi: pomůže k výkonu staršímu notebooku?

Když chcete zvýšit rychlost svého notebooku, nemáte příliš možností. Prvním nápadem zpravidla bývá rozšíření operační paměti, což má ale větší efekt jen pokud rozšiřujete maximálně z jednoho gigabajtu. Ale co dál? Běžně výměnnou komponentou bývá dále pevný disk. A tady už se můžeme vyřádit, protože na trhu je celá řada nových SSD, které mají papírově násobně lepší parametry oproti klasickým pevným diskům, a říká se, že výrazně zrychlí práci se systémem. Nedáme na povídačky a tabulku parametrů, to musíme zkusit v praxi.

Na videu uvidíte, jak vyměnit disk v notebooku za SSD, a jak se změna projeví při běžné práci s Windows 7. Na oba disky jsme nainstalovali čerstvou instalaci Windows 7 (32bit), Microsoft Office a Adobe Photoshopu. Disky se vystřídaly ve stejném notebooku a prověřili jsme je sérií běžných uživatelských úkonů od startu Windows, po kopírování souborů až po jejich otevírání. Jak si vede SSD? Sledujte na videu, nebo si jen v rychlosti přečtěte výsledky pod ním.

hce counter hce counter

K testu jsme vybrali zcela nový disk Intel 510 Series s kapacitou 128 GB. A za soupeře neměl žádného plotnového vysloužilce, ale moderní Seagate Momentus 7200.4 s kapacitou 320 GB, tedy disk s rychlostí 7200 ot/min a 16MB vyrovnávací pamětí. Seagate se u toho disku chlubí teoretickým maximem přenosové rychlosti 300 MB/s, SSD Intelu se však pyšní hodnotou 470 MB/s. Důležitější je ale praxe.

SSD Intel 510 Series

formát disku: 2,5"
kapacita: 120 GB
technologie: 34nm NAND
vyrovnávací paměť: 128 MB
rozhraní: SATA 6.0 Gb/s

Naměřili jsme:
sekvenční čtení: 304,5 MB/s
sekvenční zápis: 200,0 MB/s 
čtení 4 kB (64 vl.): 33,5 MB/s
zápis 4 kB (64 vl.): 47,8 MB/s
přístupová doba: 0,257 / 0,107 ms

K testu zapůjčil: 100mega Distribution

A v praxi to zpravidla vypadá tak, že si koupíte SSD, strčíte ho do notebooku či jiného počítače a pracujete. Nezajímají vás teoretická čísla, ale reálná změna v rychlosti. U dnešních nových SSD zpravidla narazíte hned na první překážku k dosažení teoretických maxim – vaše deska nebude podporovat nové rozhraní SATA 3 a propustnost SATA 2 bude disk omezovat. A zcela úmyslně je to i náš případ – novým SSD jsme chtěli zvýšit výkon běžného notebooku s procesorem Core 2 Duo a 2GB RAM, který nám výkonem na práci dostačuje, ale při běžných operacích s dokumenty či multimediálními soubory chceme zvýšit rychlost.

V časopise Computer číslo 4/2011 najdete podrobný test SSD disku Intel 510 Series, veškeré naměřené hodnoty na rozhraní SATA 3 a srovnání s konkurencí. Můžeme prozradit, že v testu si vedl velmi dobře a je to jeden z nejvýhodnějších disků na trhu.

Desítky sekund k dobru

Smyslem této ukázky nebylo přesné určení zrychlení při vybraných operacích, chceme jen ověřit, jak výrazně se přítomnost SSD může projevit v obyčejném notebooku. Ten reprezentoval Dell Latitude D630 s procesorem Core 2 Duo na 2,2 GHz a 2 GB paměti RAM.

Měřili jsme prostě stopkami. Při kratších časech pod tři sekundy jsme měření opakovali několikrát a výsledkem je průměr z naměřených hodnot.

Test 1 – start Windows

 • HD: 36 s
 • SSD: 21 s
 • úspora času: 15 s

Tady je rozdíl celkem výrazný, časová úspora je téměř 40 %.

Test 2 – kopírování na disku (kopírování 1,35GB souboru do jiné složky na stejném disku)

 • HD: 37 s (80-40 MB/s)
 • SSD: 14 s (130-100 MB/s)
 • úspora času: 23 s

Při práci se soubory na disku se dalo očekávat největší zrychlení. SSD skutečně funguje a pokud často třídíte větší soubory, ušetříte spoustu času.

Test 3 – otevření PSD (současné otevření dvou různých souborů typu PSD o velikosti 5,3 MB v Photoshopu CS4)

 • HD: 16 s
 • SSD: 5 s
 • úspora času: 11 s

Otevírání souborů je další perfektní disciplína pro SSD. Photoshop ještě nebyl zaveden v paměti, tak si start několik vteřin vyžádal, ovšem samotné otevření souborů je prakticky okamžité.

Test 4 – otevření DOC (otevření rozsáhlého, 1 MB velkého dokumentu v doposud nespuštěném programu Word)

 • HD: 10 s
 • SSD: 2,4 s
 • úspora času: 7,6 s

Také při otevírání diplomky s desítkami stránek a hromadou tabulek SSD překvapilo. Megabajtový dokument otevřel do té doby nespuštěný Word za 2,4 s oproti původním deseti.

Test 5 – komprimace (sbalení 190 MB různých dat do souboru ZIP ve Windows 7)

 • HD: 24 s
 • SSD: 20 s
 • úspora času: 4 s

V této disciplíně je to pochopitelně především o výkonu procesoru, ovšem SSD také trochu pomůže.

Test 6 – usínání a probouzení (přepnutí do režimu spánku při spuštěných čtyřech programech a následné probuzení)

 • HD: 4,04 s / 5,06 s
 • SSD: 2,66 s / 3,01 s
 • průměrná úspora času: 1,7 s

U tohoto testu bylo měření nejkomplikovanější, protože šlo o krátké časy, subjektivně ovšem byly výsledky docela výrazné. Při měření byly otevřeny PSD soubory, dokument ve Wordu, Excel a video ve Windows Media Playeru.

Test 7 – nahrávání z USB disku (kopírování 1,35GB souboru z externího disku připojeného přes USB 2.0 na pevný disk)

 • HD: 48 s
 • SSD: 48 s
 • úspora času: 0 s

Záměrně zvolený nesmyslný test demonstruje, že vždy musíte pamatovat na propustnost rozhraní.

Test 8 – spouštění videa (spuštění 1,35GB videa ve formátu avi (DivX) v doposud nespuštěném Windows Media Playeru)

 • HD: 6 s
 • SSD: 2,5 s
 • úspora času: 3,5 s

Test 9 – výdrž notebooku  (výdrž provozu notebooku na baterii při sledování filmu)

 • HD: 2 hod, 5 min
 • SSD: 2 hod, 12 min

Nejméně přesný test, který jsme provedli jen jednou a časový rozdíl není příliš přesvědčivý. Video v notebooku hrálo s jasným displejem a nahlas, a tak se nižší spotřeba SSD nijak výrazně neprojevila. Při snaze o energeticky úspornou práci se soubory očekáváme daleko výraznější výsledek ve prospěch SSD, což potvrzují i subjektivní dojmy.

Test 10 – načítání levelu ve hře (načtení závodu ve hře Trackmania Nations)

 • HDD: 5,6 s
 • SD: 4,2 s
 • úspora času: 1,4 s

V tomto případě není úspora nijak výrazná, ale dle zkušeností „pařících“ kolegů se SSD v náročnějších hrách velmi pozitivně projevuje právě zejména při načítání velkých objemů dat z disku.

Čas jsou peníze

Nasazením SSD ušetříte sekundy při dílčích operacích, ovšem v celkovém součtu ušetříte několik minut čekání každý den. Především je to ale o lepším pocitu z rychlejší odezvy počítače. K výhodám dále patří zcela tichý chod a úspora energie.

Jsou tu ale dvě výrazná, navzájem související negativa – SSD je stále dost drahá záležitost a cenově dostupnější modely mají daleko menší kapacitu. Zatímco zmiňovaný Seagate Momentus 7200.4 s kapacitou 320 GB pořídíte za necelých dvanáct set korun, SSD Intel 510 Series s kapacitou 120 GB vyjde o více než pět tisíc dráž. Chcete-li 320 GB, budete potřebovat více než 20 tisíc korun!

Za luxus a rychlost si zkrátka musíte nemálo připlatit. Ovšem pokud vám SSD nebude sloužit jako úložiště velkých archivů, vystačíte si s menší kapacitou a ta už za zvážení stojí. Výsledky našich měření berte s rezervou a pamatujte, že se mohou výrazně lišit notebook od notebooku, počítač od počítače.

hce counter hce counter
Diskuze (97) Další článek: Apple uvede nové MacBooky Pro, těšte se na rychlost

Témata článku: Technologie, Hardware, Video, Notebooky, Testy, SSD, Nejvýhodnější kapacita, Intel HD, Naměřená hodnota, Drahé úložiště, Měření času, Test, Běžná práce, Přesná hodnota, Stopka, Běžný notebook, První nápad, Největší zrychlení, Trackman, Plotnový disk, Sekvenční zápis, Trackmania, Nový SSD, Běžná hodnota, Časový rozdíl, Notebook na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Avast Omni: Krabička, která vám hackne síť a promění se v unikátní antivirus

Avast Omni: Krabička, která vám hackne síť a promění se v unikátní antivirus

** Počítač dnes ochrání kdejaký antivirus ** Drobná krabička Omni se postará rovnou o celou domácí síť ** Bude ji odposlouchávat, analyzovat a blokovat útoky

Jakub Čížek | 120

Jakub Čížek
AntivirusIoT
Microsoft pořád myslí i na odpůrce předplatného. Letos vydá Office 2021
Lukáš Václavík
Microsoft OfficeMicrosoft
Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

** Kam doma natrvalo uložit data? Vyplatí se ještě optická média? ** Jaké kapacity disků a médií má smysl koupit? ** Cenovou výhodnost si ukážeme na příkladech s 2TB úložištěm

Lukáš Václavík | 125

Lukáš Václavík
ZálohováníÚložištěPevné disky
Vodafonu se zhroutila kabelovka. Síť bývalého UPC má výpadky
Lukáš Václavík
VodafoneUPC
Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na užitečné příslušenství k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Od drobností do USB až po routery a tiskárny

David Polesný, Stanislav Janů | 20

David PolesnýStanislav Janů
Příslušenství
Japonská MANA může být 80× výkonnější než sebelepší tranzistorový procesor

Japonská MANA může být 80× výkonnější než sebelepší tranzistorový procesor

** Tranzistory současných počítačů vyzařují při přepínání teplo ** Na Tokijské univerzitě proto vyvíjejí adiabatické procesory ** Využívají supravodivost a jsou 80× úspornější

Jakub Čížek | 48

Jakub Čížek
TranzistoryProcesoryTechnologie
Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

** Vybrali jsme nejlepší monitory na práci i pořádné hraní ** Nejlevnější monitor s kvalitním panelem nestojí ani tři tisíce ** Rozlišení 4K a větší obrazovka už není nedostupný luxus

David Polesný | 31

David Polesný
Monitory