Namísto vinylů, kazet, CD nebo uložených MP3 se dnes hudba poslouchá přes streamovací platformy. Ty mají i spoustu užitečných funkcí jako offline poslech a dají se používat na počítači i v mobilu. Která z nich je nejkvalitnější, má nejvíce funkcí a nejvyladěnější prostředí?
Nejnečekanějším zjištěním srovnávacího testu je podobnost všech hudebních streamovacích platforem. Mají velmi podobné funkce, jsou na nich podobné skladby a mobilní aplikace jako by si z oka vypadly. Výrazně se liší YouTube Music, který lze spíše chápat jako doplňkovou službu po poslech hudby na mobilu, když na počítači používáte placený YouTube.
Stačí kliknout na přepínač a z YouTube Music se stane běžný YouTube. Změní se i hodnocení a komentáře, které jsou odděleny pro video a samostatné audio
Dalšími rozdíly byly nenápadné funkce, kterými disponovaly jen některé platformy. Často jde o drobnosti jako exkluzivní režim pro počítače s Windows, což většinu posluchačů příliš nezajímá, ale malé procento by bez něj službu nechtělo. Některé služby nejsou počeštěné a liší se například v dostupnosti podcastů nebo videoklipů. Každá platforma nabídne jinou kombinaci vlastností a funkcí a v tomto testu pomůžeme s výběrem služby, která se nejvíce hodí pro vás.
Abecední seznam testovaných služeb
- Amazon Music Unlimited
- Apple Music
- Deezer
- Spotify Premium
- Tidal HiFi
- YouTube Music Premium
Kvalita hudby
Rozdíly mezi službami jsem zkoušel slepým testem při nastavení nejvyšší kvality přenosu v desktopové aplikaci a při použití D/A převodníku Topping DX5 a sluchátek Hifiman Edition XS, tedy sestavy za 25 000 Kč. Rozdíly mezi YouTube Music s nejnižší kvalitou oproti službě s bitratem zvuku nad 1 411 kb/s jsem dokázal rozeznat, byť ne ve sto procentech případů (záleželo na kvalitě nahrávky i její části).
Ne všechny služby ukazují parametry každé skladby, Amazon Music zobrazuje nejen tohle, ale i maximální schopnosti počítače či mobilu
Testování Spotify, což je druhá a poslední testovaná platforma s nízkým bitratem, přineslo jiné nečekané problémy. Spotify jsem jasně dokázal identifikovat, to bylo ovšem dáno odlišným charakterem hudby oproti ostatním službám. Trénované ucho a dobrá sluchátka dokáží rozdíly mezi bitratem pod 320 kb/s a nad 1 411 kb/s ve většině případů rozeznat.
Dobrá hudební služba pokryje poslech muziky na počítači a mobilu, nadto nabídne i podcasty
Ovšem pokud nevyužijete maximálního potenciálu každé platformy, budete poslouchat na mobilu a s bezdrátovými sluchátky, výhoda kvalitnější hudby se smaže. Vždy je potřeba ručně nastavit nejvyšší kvalitu hudby pro streamování i stahování, u počítače pomůže exkluzivní režim, který obejde zásahy ze strany Windows, režim normalizace hlasitosti, jenž může zasahovat třeba do dynamického rozsahu skladby, a nastavení patřičné kvality zvuku ve Windows. A potom záleží na hardwaru jako na D/A převodníku, sluchátkovém zesilovači a na samotných sluchátkách.
Z mobilu dostanete nejlepší výstup typicky přes USB dongle a z něj drátově do sluchátek. Při použití bezdrátových sluchátek musíte sledovat použitý kodek (někdy je potřeba v nastavení Bluetooth povolit použití kvalitnějšího kodeku). Ale i nejkvalitnější LDAC má ještě dodatečné nastavení ve vývojářském menu telefonu, kde lze měnit bitrate přenosu. Pokud jen k mobilu připojíte bezdrátová sluchátka za 2 000 Kč a používáte výchozí nastavení, kvalitativní rozdíly mezi službami nepoznáte.
Pokud rádi používáte ekvalizér, nejjednodušší je použít ten zabudovaný. Dočkáte se jej ale jen v některých aplikacích
Dobrý výběr hudby
Velmi milým překvapením byla nabídka hudby, všechny platformy nabízí nejen staré skladby, ale i novinky, a především lokální československý obsah. Hledal jsem i téměř neznámé české umělce, undergroundové zahraniční umělce nebo soundtrack k filmu a každá z hledaných položek byla k nalezení na všech platformách.
Služby většinou udávají, že mají přes 100 milionů skladeb. Toto číslo bude každým dnem narůstat. Museli byste poslouchat hudbu výrazně mimo mainstream, abyste ji na některé ze služeb nenašli. V tomto ohledu tedy mezi platformami není výrazný rozdíl.
Zaměřit se ovšem můžete na podcasty nebo videoklipy, ty totiž nejsou samozřejmostí. Hudební streamovací služby nejsou pro přehrávání podcastů optimální, neboť jim chybí funkce podcastových aplikací, ale při velmi občasném poslechu může být příjemné mít jednu namísto dvou aplikací.
Pokračování článku patří k prémiovému obsahu pro předplatitele
Chci Premium a Živě.cz bez reklam
Od 41 Kč měsíčně