Wi-Fi | Router | Srovnávací test

Srovnávací test: Wi-Fi 6 mesh do 5 000 Kč. Víc antén neznamená lepší signál, vyhrály nenápadné krabičky

Pro pokrytí domů či větších bytů rychlou Wi-Fi je ideální mesh řešení, a to takové, které už myslí na budoucnost, a tedy podporuje Wi-Fi 6. Otestovali jsme jich pro vás rovnou osm.

Mít doma rychlou Wi-Fi je dnes základ, ovšem jak toho docílit v každém koutu domácnosti, když s každou zdí a metrem od Wi-Fi routeru rychlosti rapidně klesají? Lepší pokrytí nevyřešíte koupí jednoho drahého Wi-Fi routeru s deseti anténami, stále bude mít stejný vysílací výkon jako ty levné. Takové routery jsou určené do extrémních zátěží a pro připojení velkého množství zařízení.

Kvalitnější pokrytí signálem docílíte třemi cestami: pořízením extenderu, tedy rozšiřovače sítě, pořízením vícero propojených Wi-Fi routerů anebo vícero vzájemně komunikujících stanic využívající technologii mesh.

Abecední seznam testovaných modelů

  • 2× Asus RT-AX55
  • D-Link M15-2 Eagle Pro AI
  • 2× D-Link R15 Eagle Pro AI Smart
  • Netgear Orbi Pro WiFi 6 Mini
  • TP-Link Archer AX55 + RE505X
  • TP-Link Deco X50
  • Xiaomi Mesh System AX3000
  • 2× Xiaomi Router AX3200

Chytrý mesh

Klasický extender nebo také opakovač/repeater funguje tak, že přijme Wi-Fi signál a vyšle ho v plné síle dále. To zní dobře, ale musíte si uvědomit, že tím, že extender přijímá a vysílá současně, zahltí dané pásmo a rychlost klesne přinejlepším o polovinu. A to nejen za extenderem, ale už i před ním, když se zařízení podaří na extender připojit. Zkrátka si jím rychlost Wi-Fi degradujete.

Navíc musíte extender umístit tam, kde je stále ještě silný signál a opakovat bude rychlost právě z tohoto místa. Dosah jím tak rozšíříte jen o polovinu. A nakonec extenderům chybí nějaké chytré předávání klientů (roaming), ti tak mohou být stále připojeni ke slabšímu signálu Wi-Fi routeru, i když je k dispozici silnější z extenderu. Jde zkrátka spíše o nouzové řešení vhodně třeba pro dočasné dokrytí signálu na zahradě.

 

Integrované antény nejsou vůbec na škodu. S nevhodně natočenými klasickými se lze snadno připravit o dobré pokrytí a vysoké rychlosti

 

Jako extender můžete zapojit i druhý Wi-Fi router, mnohem lepší je však oba routery propojit kabelem a dosáhnout tak plné rychlosti i u druhého, využívaného jako přístupový bod (AP). Jenže pak máte jen dvě možnosti. Buď dáte na obou routerech stejný název Wi-Fi (SSID) a budete v područí nespolehlivého přepojování, anebo jiné a budete muset pořád měnit Wi-Fi podle toho, kde se budete nacházet. Když si připojení řídí dané zařízení, tak dokud úplně neztratí signál, nemá tušení, že je v dosahu mnohem silnější síť.

Třetí, zdaleka nejlepší možností je mesh řešení, které je založeno na tom, že si jednotlivé stanice optimalizují přenosové trasy i napříč Wi-Fi pásmy tak, aby dosáhly nejvyšších rychlostí, a zároveň si samy chytře předávají klienty na základě síly jejich signálu, který neustále monitorují. Jde o řešení ne nepodobné mobilním sítím a později profesionálním Wi-Fi řešením třeba v hotelech s centrální řídicí jednotkou. Oproti extenderům i přes propojení přes Wi-Fi fungují lépe díky chytrému využívání obou pásem pro páteřní spojení. A oproti dvěma Wi-Fi routerům odpadá nepříjemné přepojování.

Mesh krabičky vs. routery

Při testování mesh řešení jsme se tentokrát zaměřili na to, abychom se se dvěma stanicemi vešli do 5 000 Kč a aby jim nechyběla podpora Wi-Fi 6. Od dob dřívějších, kdy byl mesh výsadou pouze speciálních mesh setů, dnes najdete u většiny výrobců Wi-Fi routerů možnost propojení více zařízení do mesh sítě. Jak vidíte z našeho testu, umí to minimálně D-Link, Asus či Xiaomi a TP-Link. U něj však existuje zrádné omezení v podobě funkčnosti pouze mezi Wi-Fi routerem a extenderem, a to ještě bez možnosti páteřního propojení kabelem, což výrazně degraduje schopnosti takového mesh řešení.

Klepněte pro větší obrázek
Výhodou Wi-Fi routerů oproti mesh krabičkám je více LAN portů. V případě většího množství zařízení připojených kabelem se tak obejdete bez switche

Proč ale vůbec sahat po řešení s klasickými Wi-Fi routery? Důvodů může být hned několik. Může vycházet levněji, nabídne více LAN portů a v neposlední řadě může být pro pokročilejší uživatele lepší díky přítomnosti detailních konfigurací ve webovém rozhraní. Hotová mesh řešení webová rozhraní často opouštějí a spoléhají jen na mobilní aplikace, což jistě nevyhovuje každému uživateli. Důvodem řešení s Wi-Fi routery může ale být také dodatečné rozšíření sítě.

V našem testu se ukázalo, že externí antény vůbec nemusí znamenat vyšší rychlosti či silnější signál, anebo také to, že existují mesh krabičky už s dostatkem portů a bohatými možnostmi konfigurace. S externími anténami lze také udělat více škody než užitku. Pamatujte, že signál se z nich šíří v kolmém směru na anténu a vyzařovací charakteristika má tvar koblihy, která se s větším ziskem antény zvětšuje, ale současně i zplošťuje, objem zůstává stále stejný.

Klepněte pro větší obrázek
Všechny Wi-Fi routery v našem testu mají možnost uchycení na zeď, zatímco u mesh krabiček je to možné pouze u Netgearu

Antény by měly být vždy natočena každá trochu jiným směrem, aby bylo dosaženo lepšího efektu vícecestného šíření signálu. Všechny tyto starosti s anténami vám u krabiček s integrovanými optimálně uspořádanými odpadají. Navíc jsou třeba při umístění v obývací stěně antény rušivé, jednoduché krabičky přece jen lépe zapadnou.

V pokračování pro předplatitele také najdete

Proč chtít Wi-Fi 6 a jak rozmístit stanice.

Hromada naměřených parametrů v přehledných tabulkách.

Především však určíme pořadí testovaných modelů.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.

Vyzkoušet za 1 Kč Nebo samostatné Živě Premium
Diskuze (14) Další článek: Crohnovu chorobu může odstartovat běžná žaludeční infekce. Ve hře jsou i další faktory

Témata článku: Články z Computeru, Wi-Fi, Router, Srovnání, Srovnávací testGoogle není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Konec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy
Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Lepší než AMD? Jaké jsou procesory Intel Core 13. generace Raptor Lake

Lepší než AMD? Jaké jsou procesory Intel Core 13. generace Raptor Lake

Intel představil novou, 13. generaci procesorů Core s označením Raptor Lake. Opět se nejprve zaměřil na nejvýkonnější modely, ty levné přijdou později.

Jan Pánek
ProcesoryIntel
Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

**Meta poskytuje nástroj na vymazání telefonních čísel a e-mailových adres z Facebooku a Instagramu **V minulosti Mark Zuckebrg popřel, že by Facebook vytvářel stínové profily **Metě teď můžete sebrat klíčové iddentifikátory, pořád o vás ale nejspíš ví mnoho dalšího

Petr Urban
MetaSledováníSociální sítě
Vyzkoušeli jsme levnou autodiagnostiku s Androidem. Servisy ohrnou nos, řidičům bude stačit

Vyzkoušeli jsme levnou autodiagnostiku s Androidem. Servisy ohrnou nos, řidičům bude stačit

** Smartphone s Androidem dnes využijete i pro autodiagnostiku ** Jednotku OBD-II dnes pořídíte za pár stovek ** Co se vše dokáže diagnostika s bezplatným SW v češtině?

Martin Chroust
DiagnostikaPro řidiče
Máte rádi malé telefony? Pak si oblíbíte tohoto třípalcového drobečka, který není větší než platební karta

Máte rádi malé telefony? Pak si oblíbíte tohoto třípalcového drobečka, který není větší než platební karta

** Dnešní telefony se předhánějí v tom, který z nich bude větší ** Malé telefony na trhu skoro vyhynuly... ** Čínská značka si připravila telefon do dlaně s třípalcovým displejem

Martin Chroust
InfraportKompaktní velikostSmartphony
Za WhatsApp se bude platit! Za předplatné dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

Za WhatsApp se bude platit! Za předplatné dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

** Bylo to jen otázkou času ** Už i WhatsApp nabízí prémiové předplatné ** Za poplatek dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

Martin Chroust
předplatnéWhatsAppMobilní aplikace
15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme 15 tipů a triků, o kterých možná nevíte

Karel Kilián
Mapy.czMapyTipy